Fascynacja naturą i ekologią we wnętrzach utrzymała się jako jeden z hitów ubiegłego sezonu również w 2022 roku. Naturalne kolory, przedmioty typu handmade, czy materiały z recyklingu to tylko niektóre z trendów eko. Styl ten z pewnością w nadchodzącym sezonie będzie jednym z hitów wnętrzarskich. Czym się będzie objawiał i jak wprowadzić go do swoich wnętrz? Podpowiadamy.
Styl eko we wnętrzach — podstawowe zasady
Styl eko powstał w latach 90. ubiegłego wieku i do dziś opiera się na kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest prawie całkowity brak sztucznych materiałów. Kategorycznie odrzuca on tworzywa sztuczne, polimery, a także toksyczne farby, linoleum, włókniny i podobne związki. Oczywiście nie trzeba z nich całkowicie zrezygnować, ale ich użycie powinno być zminimalizowane.
Kolejną zasadą są proste linie i precyzyjne kształty. Meble i dodatki do takich wnętrz powinny być jak najbardziej poręczne, proste i jednocześnie atrakcyjne wizualnie. Wnętrza w stylu eko powinny obfitować w powietrze i światło. Im więcej jest ich w mieszkaniu lub domu, tym jest bardziej naturalne i harmonijne. Taki klimat pomagają osiągnąć proste rozwiązania takie jak duże okna, czy lekkie przesuwne ścianki działowe wykonane z przezroczystych materiałów.
W 2022 roku styl eko stawia na nowoczesne rozwiązania, które mają na celu oszczędzanie zasobów energii, wody i minimalizowanie strat ciepła w budynku, a także przetwarzanie odpadów z gospodarstw domowych. Wszystko to stanowi podstawę stylu, który symbolizuje troskę o środowisko.
Materiały inspirowane naturą
W kolorystyce i dekoracji podłóg, ścian i sufitów praktycznie nic się nie zmieniło od zeszłego sezonu. Trudno jest stworzyć coś zupełnie innego niż to, co oferuje nam natura. Niemniej jednak nadal będzie można dodać kilka szlifów do swojego eko-projektu za pomocą materiałów takich jak: panele 3D wykonane z drewna, kamienie o wypolerowanej powierzchni, przezroczyste szkło stosowane zarówno do mebli jak i do dekoracji, patyna, a także materiały roślinnych, takie jak: pnącza wierzbowe, ratan, sizal, bambus czy słoma.
Nowoczesny styl ekologiczny w 2022 roku stawia na tapety — muszą być one jednak wykonane z papieru. Dodatkowo warto odejść od jasnych barw na rzecz dyskretnego naturalnego designu z motywami roślinnymi.
Nietoksyczna jasna farba oczywiście nadal pozostaje uniwersalnym rozwiązaniem do dekoracji ścian w stylu ekologicznym. We wnętrzach takich nie powinno kłaść się wykładzin winylowych i włóknikowych, ponieważ są uznawane za niebezpieczne dla środowiska, dlatego warto poszukać ich zamienników.
Kolory wnętrz w stylu ekologicznym w 2022
Dobór podstawowych kolorów do wnętrza w stylu ekologicznym nie jest trudny. Wciąż najbardziej pożądane są odcienie zbliżone do naturalnych, czyli szarobrązowy, barwy ziemi, brązy, przydymiona biel, piaskowy, niebieski, jasnożółty, szeroka gama zieleni, a także fiolet — to one stanowią podstawę stylu ekologicznego w 2022.
Jednak w tym sezonie proponuje się wzbogacenie tej palety nowymi tonami niemniej atrakcyjnymi, takimi jak na przykład turkus. Ożywiający odcień morskiej fali przypomina o relaksie i tworzy uczucie lekkości. Kolejnym trendem będzie kolor musztardowy. Jest to bogaty odcień żółci, który stworzy kolorowy, a zarazem bardzo organiczny akcent.
Koral zaś to kolejny trend. Choć wydaje się, że w stylu eko nie ma miejsca na czerwień, to pola makowe i jesienne liście stanowią jednoznaczne potwierdzenie, że również ta barwa może gościć w takich wnętrzach. W tym przypadku nie ma jednak potrzeby używania tego koloru na całych ścianach, wystarczy kilka harmonijnych akcentów, aby nadać dzięki niemu różnorodności surowemu, stonowanemu pomieszczeniu.
Pionowe ogrody we wnętrzach w stylu eko
W 2022 roku zielone ściany zapowiadają się jako najodpowiedniejsza opcja dekoracji większości nowoczesnych wnętrz, ale w przypadku tych ekologicznych jest to prawdziwy must have. Już od jakiegoś czasu możemy je obserwować w wielu inspiracjach wnętrzarskich. W tym sezonie warto samemu na nie postawić. Używając różnorodnych roślin, można osiągnąć efekt prawdziwej dżungli.
Do wykonania takiej ściany szczególnie preferowane są rośliny polowe oraz te o dużych kwiatostanach takie jak piwonie, hortensje czy tulipany. Można również wykonać kompozycje z mchu, który jest naprawdę gorącym trendem 2022 roku. Za jego pomocą można utworzyć osobny pionowy panel lub stworzyć obraz, trójwymiarową figurę albo po prostu nanieść go na całą ścianę. Hodowane są jego specjalne gatunki o różnych teksturach i odcieniach.
W takim wnętrzu można postawić również na suszone rośliny takie jak bawełna, wrzos czy trawy łąkowe, które dadzą pomieszczeniu nutkę elegancji. Można je postawić w dużych wazonach lub donicach na podłodze, bądź wybrać mniejszą kompozycję, która będzie stanowiła ozdobę stołu lub komody.
Stylowe i funkcjonalne oświetlenie
Znaczenie oświetlenia we wnętrzach w stylu ekologicznym jest naprawdę duże. Coraz bardziej popularne są fitolampy, dzięki którym tworzone jest optymalne środowisko i warunki do wzrostu, rozwoju i utrzymania roślin w pomieszczeniach. Jeszcze do niedawna ten sprzęt był jedynie funkcjonalny. Obecnie producenci oferują lampy o nietypowym designie, które mogą stać się świetnym detalem zarówno do dekoracji jak i oświetlenia wnętrza.