Pokój dziecka powinien być dostosowany zarówno do jego potrzeb, jak i preferencji. Ma być także, a może przede wszystkim bezpiecznie. O ile jest to aranżacja dla jednej pociechy, sprawa nie wyglądam aż tak bardzo skomplikowanie, jakby mogło się to wydawać. Przysłowiowe schody zaczynają się wówczas, gdy w grę wchodzi stworzenie przestrzeni dla rodzeństwa. Jeśli jeszcze jest to dziewczynka i chłopiec, to stajemy przed nie lada wyzwaniem. Spokojnie, jeśli dobrze ułożymy plan działania i poszukamy odpowiednich rozwiązań, to aranżacja pokoju dla parki nie będzie tak straszna do zrealizowania, jak nam się wydaje.
Pokój dla rodzeństwa – dziewczynka i chłopiec w jednym pomieszczeniu
Pokój dla rodzeństwa chłopca i dziewczynki – brzmi jak misja niemożliwa do zrealizowania. Jeśli jeszcze dzieci są w różnym wieku, to czasem wydaje się wręcz nie do przeskoczenia. A jednak – wszystko jest możliwe. Pokój dla chłopca i dziewczynki może być z powodzeniem dostosowany zarówno do ich potrzeb, jak i zapewnienia komfortu. Oczywiście trzeba być przygotowanym na przysłowiowe schody w ustaleniach. Pogodzenie wzajemnych oczekiwań może okazać się naprawdę sporym wyzwaniem, ale w końcu od czego jest siła negocjacji i pokazywanie różnych możliwości.
Świetnym sposobem na załagodzenie aranżacyjnego sporu jest także zaangażowanie dzieci we wspólną aranżację przestrzeni. Pokój dla rodzeństwa może być bardzo spójny zarówno pod względem stylistyki, jak i kolorystyki, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydzielić w nim zupełnie inne strefy, które znacznie będą w tym zakresie od siebie odbiegać.
Pokój dla dziewczynki chłopca – uwzględniaj potrzeby
Pokój dla rodzeństwa dziewczynki i chłopca musi stać się przestrzenią w której zostaną pogodzone potrzeby obojga z nich. Zarówno jedno, jak i drugie dziecko musi czuć się w nim komfortowo, mieć taką osobistą strefę komfortu, a co za tym idzie – relaksu. Bardzo ważne są także kwestie wieku dzieci. Jeśli jedno z nich lub oboje chodzą już do szkoły, wówczas oczywiste jest także to, aby wydzielić w pomieszczeniu strefy w których będą mogły odrabiać lekcje i przygotowywać się do zajęć. Wspólny pokój dla dziewczynki i pokój dla chłopca musi więc być jaki taki kalejdoskop spełnionych potrzeb. Dzieci muszą otrzymać w pakiecie miejsce na zabawę, odpoczynek i jeśli zajdzie potrzeba – naukę.
Kolory do pokoju rodzeństwa – wydzielanie stref
Kwestia kolorów jest dość dyskusyjna, ponieważ każde dziecko ma jakieś swoje preferencje pod tym względem. Aranżacja pokoju dla dziewczynki i chłopca wymaga dość sporego przemyślenia. Opcji jest kilka, kwestia z której skorzystasz, zależy już od ciebie.
Jeden kolor w całym pokoju rodzeństwa – tego typu rozwiązanie sprawdza się w przypadku małej przestrzeni. Tutaj świetnie odnajduje się biel, która optycznie dodaje jej metrażu. Dzieci nie będą miały wrażenia przytłoczenia. Strefy dla chłopca i dziewczynki można tutaj pokazać za pomocą dodatków. Jeśli nie biel, to z powodzeniem może też być szarość, beże, ale jednak kolory, które będą pochodziły z palety jasnych.
Różne kolory – ten zabieg również sprawdzi się na małej przestrzeni, ale jednak niekoniecznie trzeba z niego wówczas korzystać w przypadku malowania ścian, a właśnie dodatków typu krzesła, kolory poduszek, narzut etc. Kiedy pokój rodzeństwa jest jednak nieco bardziej przestronny, wówczas do głosu można dać wprowadzenie koloru na ściany. Taki zabieg w świetny sposób pozwoli wydzielić strefę komfortu dziewczynki i strefę komfortu chłopca.
Funkcjonalny pokój rodzeństwa – miejsce na przechowywanie
Miejsce do przechowywania w pokoju rodzeństwa może stać się tematem na kilka kolejnych artykułów, jednak spróbujmy skupić się na nim właśnie teraz. Otóż to, aby dzieci miały swój własny kącik do schowania zabawek, książek, ubrań etc. jest jedną z najważniejszych kwestii, jakie musisz wziąć pod uwagę na drodze do aranżowania pokoju dla swoich pociech. Z pomocą przyjdą na przykład różne meble modułowe, które można swobodnie konfigurować. Na rynku dostępne są także biurka z dużą ilością szuflad i schowków, co także jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Kolejne, to zrobienie mebli na zamówienie. Duża szafa z jeszcze większą ilością półek na których mogą znaleźć się zarówno ubrania, jak i inne rzeczy osobiste dzieci to zaoszczędzenie sporej ilości miejsca i zyskanie przestrzeni do zabawy i poruszania się. Można także postawić na szafki podsufitowe, albo też łóżka ze schowkami. Możliwości jest dużo, kwestia dopasowania ich do potrzeb, a także zasobności portfela.
Jak ustawić łóżka w pokoju rodzeństwa
Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Wszystko jest kwestią wieku dzieci, a ponadto metrażu pokoju. Można zdecydować się na kilka opcji.
Pierwszą z nich jest łóżko piętrowe dla chłopca i dziewczynki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli tego typu łóżek, które wpiszą się zarówno w gust chłopca, jak i małej lokatorki. Warto tu postawić na dość stonowane kolory, wszelkiego rodzaju biele oraz beże są naprawdę wskazane. Można także wybrać drewno, które jest takim nieśmiertelnym klasykiem i sprawdzi się praktycznie w zestawieniu z wszelkiej maści dodatkami oraz kolorami. Na rynku dostępne są standardowe modele tego typu łóżek, ale także na przykład w kształtach domków. Producenci proponują także łóżka zabudowane przy których są nie tylko m.in. półki na książki czy lampki nocne, ale także ogromne szuflady (w tym także pod schodkami), które aż się proszą o to, aby znalazły się w nich wszelkiej maści zabawki i różne rzeczy dzieci, nie tylko sama pościel czy koce. Zaletą takiego piętrowego łóżka jest także to, że może stać się ono wyśmienitą przestrzenią do zabawy. Dzieciństwo to piękny czas, w którym do głosu dochodzi wyobraźnia. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, alby wykorzystując narzutę, rodzeństwo poczuło się tak, jakby uczestniczyło w biwaku czy też właśnie jechało sobie na wycieczkę ogromnym autokarem.
Osobne łóżka doskonale sprawdzą się w nieco większej przestrzeni. Warto, aby jednak dzieci miały jeszcze trochę miejsca do poruszania się, zabawy, a także do tego, aby móc korzystać z innych mebli takich jak na przykład biurko. Pojedyncze łóżka na pewno przypadną do gustu starszym dzieciom, które bardzo cenią sobie swoje strefy relaksu.
Łózko dwa w jednym, czyli łóżka z nadstawką. To rozwiązanie dobre zarówno do małych, jak i dużych przestrzeni. Jest bardzo funkcjonalne. Wieczorem drugie łóżko zostaje wysunięte, co stworzy miejsce do spania dla jednego dziecka, natomiast rano wędruje na swoje miejsce i daje przestrzeń do zabawy.
Miejsce do nauki w pokoju rodzeństwa
Biurka w pokoju rodzeństwa, to nieodłączny element przestrzeni w której będą mieszkać uczniowie, a przynajmniej jeden. Tutaj trzeba dokładnie zastanowić się więc nad meblami, które po pierwsze, będą mieściły się w pokoju, a po drugie, staną się na tyle wygodne, żeby oboje z dzieci było zadowolone. I tak, można postawić na długi blat, który pomieści dwa krzesła. Za pomocą dodatków wydzielamy wówczas dwie osobne strefy do nauki. Ważne, aby dzieci mogły swobodnie rozłożyć ręce w trakcie pisania. Innym rozwiązaniem jest postawienie na biurko dwustronne. Na rynku dostępne są modele przy których dzieci siedzą twarzą w twarz. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak najlepiej wtedy, kiedy dysponujemy większym metrażem.
Innym rozwiązaniem jest inwestycja w dwa osobne biurka. Tutaj jednak też warto pomyśleć o przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania. Malutki pokój w połączeniu z pozostałymi meblami może po prostu zostać zagracony. Rozwiązaniem może być także montaż do ściany składanego blatu, jeśli pokój jest mały. Dziecko rozłoży go wówczas, kiedy będzie chciało odrobić lekcje. Po skończonej pracy, blat powędruje na ścianę i uwolni przestrzeń.
Dodatki do pokoju rodzeństwa
Personalizacja jest ogromnie ważna podczas urządzania pokoju dla rodzeństwa (BOLD). Wspomnieliśmy już o kolorach, ale równie świetnie poradzą sobie w wydzielaniu przestrzeni dodatki. Dobrze jest postawić na przykład na plakaty z ulubionymi postaciami z bajek czy książek. Zwróćmy także uwagę na ulubione kolory dzieci, wtedy można wykorzystać ich potencjał np. w dywanach, albo poduszkach czy też pledach. Nie bez znaczenia pozostają także pościele. Dodatki dają naprawdę ogromny wachlarz możliwości aranżacyjnych. Trzeba po prostu odpowiednio go wykorzystać.
Urządzanie pokoju dla chłopca i dziewczynki może stać się naprawdę sporym wyzwaniem. Jednak bez względu na to, jakim metrażem dysponujemy możemy stworzyć przestrzeń w której doskonale odnajdzie się zarówno jedno, jak i drugie dziecko. Moc kolorów, dodatków oraz niezliczona ilość dostępnych na rynku mebli tworzą całą paletę gotowych rozwiązań. Kwestia, aby wykorzystać ich potencjał.