Farba tablicowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem w domach i mieszkaniach. Na tak pomalowanej ścianie można pisać, rysować i ścierać, a następnie powtarzać te czynności. Wszystko to bez obaw o estetykę i zabrudzenia. Co warto wiedzieć na ten temat i jak przygotować wnętrze pod ten rodzaj farby oraz jak malować, krok po kroku? Podpowiadamy.
Czym jest farba tablicowa?
Farba tablicowa to jeden z najciekawszych pomysłów, które zawitały do przestrzennych wnętrz domów i mieszkań. To ciekawe rozwiązanie zamienić nudną powierzchnię ściany w szkolną tablicę. Po jej namalowaniu można na takiej powierzchni prowadzić notatki za pomocą kredy. Wystarczy następnie sięgnąć po gąbkę, aby w zaledwie kilka chwil przywrócić ją do stanu pierwotnego.
Jeśli spojrzymy z daleka na ścianę pomalowaną za pomocą farby tablicowej to będzie nam trudno domyśleć się, że służy ona za miejsce do rysunków. To ogromna zaleta zastosowanych w tych produktach ciekawych technologii oraz kombinacji unikatowych składników. Dzięki temu ściana w żaden istotny sposób nie odróżnia się od otoczenia, a więc prezentuje się bardzo estetycznie. Warto także wiedzieć, że niektórzy producenci farb poszli jeszcze dalej i proponują rozwiązanie w postaci farb magnetycznych. Nie dość, że można na powierzchni takiej ściany prowadzić notatki to jeszcze z łatwością umieścimy tam przypinane magnesem ulubione zdjęcia lub rysunki dzieci.
Gdzie warto pomalować ścianę farbą tablicową?
Najlepszym miejscem do malowania będzie bez wątpienia pokój dziecka. Maluch z pewnością ucieszy się z możliwości swobodnej zabawy z wykorzystaniem tablicy i kredy. Co ciekawe, niekoniecznie musi to być ściana. Równie dobrze może to być inna, gładka powierzchnia, na przykład drzwi. Farba oferuje praktycznie nieograniczone możliwości. Można nią pokryć dowolną płaską powierzchnię, na przykład mebla. Najlepiej jednak jeśli obszar będzie dość obszerny, ponieważ w takim przypadku możemy swobodnie puścić wodze fantazji i wykorzystać dużą przestrzeń do stworzenia ogromnego, unikatowego rysunku.
Innymi pomieszczeniami w których warto zmienić ścianę w tablicę jest kuchnia i przedpokój. Te dwa wnętrza najlepiej służą do przekazywania informacji między poszczególnymi domownikami. Do tego celu idealnie sprawdzi się tablica na której dorośli i dzieci mogą umieszczać listę zakupową oraz rozplanowywać przyszłe obowiązki.
Co będzie potrzebne do malowania farbą tablicową?
Oprócz wybranej farby tablicowej będą nam potrzebne odpowiednie akcesoria. Mowa tutaj przede wszystkim o pędzlu lub najlepiej wałku. Nie ma znaczenia to jaki będzie jego rodzaj. Tablicówka w swojej konsystencji niewiele różni się od klasycznych rodzajów farb, więc cały proces malowania nie powinien sprawić nam trudności. Warto także mieć pod ręką kuwetę malarską. Pozwoli to nam na w wygodny sposób rozprowadzać farbę na wałku. Przed przystąpieniem do malowania należy odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie. Do tego celu posłużą stare gazety lub folia malarska, a także taśma do precyzyjnego zaznaczenia obszaru na ścianie. Mimo tego, że sposób malowania farbą tablicową jest niezależnie od producenta, praktycznie identyczny to warto mimo to przeczytać instrukcję, którą znajdziemy na opakowaniu produktu. Są tam przydatne wskazówki, które pozwolą lepiej zaplanować cały proces.
Malowanie farbą tablicową krok po kroku
- 1. Czyszczenie i przygotowanie powierzchni ściany
Zanim przystąpimy do malowania należy dokładnie oczyścić ścianę. Jeśli są tam elementy starej farby należy ją dokładnie usunąć. W przypadku jeśli jest to nowa, jeszcze niemalowana ściana to należy zacząć od usunięcia kurzu oraz brudu. Następnie konieczne będzie usunięcie wszelkich ubytków za pomocą szpachlówki i jeśli są nierówne fragmenty, trzeba je wyrównać. Można to zrobić na przykład poprzez szlifowanie. W kolejnym etapie trzeba powierzchnię ściany odtłuścić i zmatowić. Niezależnie od tego czy producent danej farby zalecił gruntowanie czy nie, warto je wykonać. Dzięki temu poprawimy przyczepność farby nawierzchniowej i ujednolicimy fakturę podłoża.
- 2. Etap malowania
Jeśli ściany są gotowe do malowania to możemy przejść do kolejnego etapu polegającego na nałożeniu na ich powierzchnię pierwszej warstwy farby. Po zakończeniu tego procesu należy uważnie przyjrzeć się ścianie oraz sprawdzić zalecenia producenta. Jeśli według informacji na opakowaniu zalecane jest nałożenie więcej niż jednej warstwy to po wyschnięciu farby należy czynność powtórzyć.
- 3. Testowanie
Gdy uznamy, że ilość nałożonej farby jest odpowiednia można przystąpić do jej przetestowania. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów lepiej jest poczekać przynajmniej jeden pełny dzień, aby jej struktura się w pełni utwardziła na ścianie. Najważniejsze jest to, że w ciągu kilkunastu pierwszych dni obchodzić się z nią delikatnie i ostrożnie. Jeśli zauważymy, że w jakimś miejscu pojawił się problem, na przykład z powodu nieprawidłowego zamalowania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką pomyłkę szybko naprawić. Ważne jest przede wszystkim to, aby przez ten czas zwłaszcza ścieranie wykonywać powoli i z wyczuciem.