piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaAkcesoria i dekoracjeRolety, które nadadzą wnętrzom charakteru

Rolety, które nadadzą wnętrzom charakteru

Rolety zaciemniające odgrywają ważną rolę w każdym pomieszczeniu, ponieważ pełnią funkcję praktyczną, ale też mocno wpływają na design wnętrza. Okna zajmują sporo miejsca, więc ich zasłony również są częścią wystroju i muszą do niego pasować. Jak dobrać idealne modele? Oto kilka propozycji!

Rolety dzień noc – do klasycznej aranżacji

Rolety wewnętrzne dzień noc to jedne z najpopularniejszych modeli na rynku. Składają się z naprzemiennie umieszczonych poziomych pasów – z prześwitującej siateczki i zaciemniających. Dzięki obecności dwóch warstw materiału da się dokładnie regulować ilość światła docierającego przez nie do pomieszczenia.

Takie rozwiązanie sprawdzi się w pokojach o eleganckim, tradycyjnym lub nowoczesnym charakterze. Dzięki mnogości odcieni da się je idealnie dopasować do koloru ścian czy innych elementów wyposażenia, np. tkanin, zasłon i firanek. Minimalistyczny design tych modeli sprawdzi się u osób, które nie chcą skupiać dużej uwagi na ozdobach okiennych.

Rolety rzymskie – stylowa dekoracja okna

Rolety rzymskie to opcja, która wpływa na wystrój wnętrza i jest mocno widoczna. Trzeba ją zamontować nad oknem, ponieważ ma formę jednolitej płachty zasłaniającej całą szybę wraz z ramą. Gdy podciąga się tkaninę, powstają równo ułożone fałdy materiału, które prezentują się bardzo elegancko. W sklepach można znaleźć zarówno gładkie rolety, jak i te pokryte wzorami (np. kwiatowymi).

Marszczenie rolet pozwala na regulację ilości promieni słonecznych dochodzących do wnętrza światła. Wzorzyste modele idealnie sprawdzą się w romantycznych wnętrzach, a jednolite wpiszą się w minimalistyczne czy skandynawskie projekty. Wybór kolorów jest ogromny, podobnie jak w przypadku wariantów dzień noc.

Rolety w naturalnym stylu – bambusowe

Rolety wykonane z bambusa mają podobną budowę do rzymskich, ponieważ tak samo zasłaniają jednocześnie całe okno wraz z ramą. Nie dzieli się ich na poszczególne szyby. Najczęściej występują w ciepłych kolorach drewna i stanowią doskonały element wystroju boho, rustykalnego czy innych nawiązujących do natury lub podróży.

Przez malutkie szczeliny pomiędzy cienkimi kawałkami bambusa do pomieszczenia zawsze przedziera się nieco naturalnego światła. To daje wrażenie przytulności i świeżości oraz sprawia, że aranżacja nabiera charakteru. Jeśli jednak domownikom zależy na całkowitej prywatności i odcięciu się od świata zewnętrznego, to lepiej wybrać inne modele.

Rolety plisowane – skuteczne zaciemnienie

Rolety plisowane to przykład zasłon, które montuje się bezpośrednio na każdej szybie. Mają formę zwijanej harmonijki, dzięki czemu także pozwalają na kontrolę nad ilością wpadającego światła. Gdy zasłoni się je całkowicie, doskonale zaciemniają pomieszczenie, szczególnie gdy wybierze się te o najgrubszej strukturze.

Najczęściej mają jednolity kolor, ale można znaleźć także bogato zdobione rolety plisowane, które uczynią pokój bardziej oryginalnym. Do niewielkich pomieszczeń poleca się jasne odcienie zasłon, ponieważ mogą one optycznie powiększyć przestrzeń. Ciemne najlepiej stosować w wyrazistych wnętrzach oraz wtedy, kiedy chce się jak najskuteczniej odciąć dopływ światła.

A może żaluzje? Wybierz idealny typ rolet!

Jeśli kolorystyka lub funkcjonalność rolet nie spełnia oczekiwań domowników, warto zastanowić się nad żaluzjami. Składają się z wąskich pasów wykonanych z drewna lub aluminium. Listewki znajdują się na dwóch sznurkach, a za pomocą specjalnego regulatora można je przesuwać góra-dół i kontrolować ich nachylenie względem szyby. Pozwalają na precyzyjne dozowanie ilości światła.

Warto postawić na rolety, które łączą w sobie stylowy design i praktyczność. Powinny pasować do przyjętej koncepcji aranżacyjnej szczególnie materiałem, z jakiego zostały wykonane. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować swoją decyzję z architektem.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii