piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaAkcesoria i dekoracjePortal kominkowy – hit czy kit? Kiedy się sprawdzi?

Portal kominkowy – hit czy kit? Kiedy się sprawdzi?

Kominek we wnętrzu to coś, o czym marzą osoby uwielbiające ciepły klimat w mieszkaniu. To także nierzadko upragniona dekoracja miłośników świąt Bożego Narodzenia. Płomień kojarzy się z rodzinną atmosferą i oczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę. Nie zawsze da się jednak zamontować tradycyjny kominek. Wtedy z pomocą przychodzi inne rozwiązanie!

Portal kominkowy – co to?

Portal kominkowy to określenie atrapy kominka, która wyglądem przypomina prawdziwy piecyk, ale nie ma komina ani nie da się w niej rozpalić ognia. Ma spełniać jedynie rolę dekoracyjną. Taką ozdobę można kupić przez internet oraz w sklepach. Gotowe portale mają określone formy, nawiązujące do różnych stylów kominków – zarówno tradycyjnych i zdobionych, jak i prostych, nowoczesnych wariantów.

Atrapy powstają z różnych materiałów, m.in.: styropianu, kamienia, drewna czy gipsu. Poza gotowymi modelami popularnością cieszą się także te wykonane samodzielnie. Wtedy są jeszcze bardziej unikatowe i dopasowane do gustów domowników. Aranżację montuje się na ścianie w wybranym miejscu zwykle samodzielnie, ale są też inne metody.

Aby efekt był jak najbardziej naturalny, niektórzy decydują się na wykorzystanie portalu jako zabudowy wokół biokominka na paliwo. Nie trzeba wtedy palić jak w tradycyjnym piecu, ale efekt bardziej przypomina tradycyjne źródło ogrzewania. Inni stawiają na prostsze rozwiązania i dekorują portal np. świeczkami.

Prawdziwy kominek czy atrapa?

Decyzja dotycząca kominka w salonie zależy od tego, czy w danej nieruchomości da się zamontować klasyczny model, czy nie. Nie wszędzie bowiem można podłączyć komin do rozpalania prawdziwego ognia. Nie ma takiej opcji np. w bloku. Wiele zależy też od tego, jaki efekt chcą osiągnąć domownicy.

Jeśli kominek miałby pełnić funkcję jedynie wizualną, to znacznie lepiej sprawdzi się atrapa, ponieważ będzie tańsza, możliwa do wykonania DIY i nie będzie powodować bałaganu związanego z noszeniem drewna na opał czy wynoszeniem popiołu. Jeśli jednak palenisko ma dawać realne ciepło i ogień, to zdecydowanie lepiej wybrać kominek tradycyjny.

Portal kominkowy – kiedy się sprawdzi?

Portal kominkowy uznaje się za hit, kiedy podoba się domownikom i swoim wyglądem wpisuje się w aranżację wnętrza. Powinien być spójny z resztą wystroju, aby nie zaburzać harmonii pomieszczenia. Sprawdzi się super, kiedy pełni również funkcję praktyczną i można na nim coś postawić. Wtedy sprzyja wszelkim dekoracjom. Da się do niego przymocować skarpety na prezenty świąteczne, girlandy czy lampki.

Za kit uznaje się go wtedy, kiedy zupełnie nie wpisuje się w design wnętrza, a na dodatek przeszkadza w funkcjonowaniu na co dzień, bo zajmuje zbyt wiele przestrzeni. Nie warto umieszczać zdobnego portalu np. w bardzo małym salonie lub sypialni. Rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy w danym mieszkaniu nie ma opcji podłączenia prawdziwego kominka, a chce się osiągnąć przytulny, ciepły klimat bez niepotrzebnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

To idealna dekoracja do mieszkań w bloku, którą da się wystylizować w ponadczasowym stylu. Ważne, aby portal nie zajmował zbyt wiele miejsca, znajdował się w miarę blisko ściany i by dało się go ozdobić zgodnie z panującą porą roku. Jesienią szczególnie dobrze prezentują się przy nim pomarańczowe dynie.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii