Whirlpool FreshCare+ FWD91496WS EU_ARANZ1-glowne

Coraz częściej przy zakupie nowej pralki, poza parametrami technicznymi i naszymi możliwościami finansowymi, swoją uwagę koncentrujemy także na oznaczeniach informujących nas o jej efektywności w zakresie zużycia wody i energii. Na jakie parametry zwrócić uwagę, chcąc prać ekonomicznie i oszczędzając zasoby?

Od A do D

Pierwszym elementem, jaki warto rozważyć przy zakupie nowej pralki, jest etykieta energetyczna, która według rozporządzeń Unii Europejskiej musi znaleźć się na każdym urządzeniu z segmentu AGD. Informuje nas ona o rocznym zużyciu energii i wody, załadunku, klasie efektywności wirowania oraz poziomie hałasu, jaki generuje pralka. Te najlepszej klasy oznaczone są jako A+++, najsłabszej otrzymują kategorię D. Warto zatem zainwestować trochę więcej w produkty z najwyższą klasą energetyczną, gdyż pozwolą zaoszczędzić dużą ilość prądu, co wymiernie przełoży się na wysokość opłacanych rachunków

Temperatura ma znaczenie

Na rynku dostępne są pralki, które oferują bardzo wysoką efektywność prania w niskich temperaturach. Duża część energii pobierana jest właśnie na potrzeby podgrzania wody. Odpowiednia technologia pozwala na umiejętne rozprowadzenie detergentów piorących dzięki czemu pranie nawet w 15o C może dać taki sam efekt jak w przypadku tych, które wymagają podgrzania wody do 40o C.

Adekwatna ilość wody

Poszukując nowej pralki, warto skoncentrować swoją uwagę na takiej, która oferuje możliwość optymalnego poboru wody w zależności od ilości prania, które do niej wkładamy. Te najbardziej zaawansowane technologicznie wyposażone są w czujniki, które automatycznie określają wielkość załadunku w bębnie i do niej dostosowują parametry prania. Na takiej zasadzie działa technologia 6. Zmysł w pralkach marki Whirlpool. Gwarantuje nie tylko oszczędność pieniędzy i zasobów naturalnych, ale też dbałość o jakość pranych ubrań.

Bez dodatkowego płukania

Na rynku dostępne są pralki, które dzięki delikatnym ruchom bębna oraz parze wodnej zapewniają świeżość ubrań po zakończeniu cyklu prania aż do 6 godzin. Dzięki temu, nawet jeśli zapomnimy wyciągnąć pranie na czas, nie musimy go ponownie płukać lub wykonywać włączać urządzenia po raz kolejny.

Nocne pranie

Jeszcze kilka lat temu włączenie prania w nocy mogłoby spotkać się z nieprzychylnymi komentarzami ze strony sąsiadów, ze względu na wysoki poziom hałasu generowany przez urządzenie. Wielu z nas korzysta jednak z ofert dostawców energii, którzy oferują niższe stawki za prąd właśnie w godzinach tzw. ciszy nocnej. Zastosowanie bezszczotkowych silników, w tym bezpośrednio zintegrowanych z bębnem, pozwoliło ograniczyć generowany przez pralki poziom hałasu do absolutnego minimum.

Problem z detergentem

Czasami również mamy problem z odpowiednim odmierzeniem detergentu. Zbyt mała jego ilość może nie poradzić sobie z usunięciem zabrudzeń, z kolei za duża może doprowadzić do powstania niechcianych plam na ubraniach. Pralki wyposażone w automatyczny dozownik środków piorących eliminują ten problem oraz pozwalają zaoszczędzić nawet 12 litrów płynu do prania rocznie.

Kupując nową pralkę, warto pamiętać, że taki sprzęt jest inwestycją na lata. Nie powinniśmy zatem decydować się na kupno urządzenia o słabych parametrach, gdyż będzie się to wiązało z wyższymi opłatami za jego eksploatację oraz ryzykiem konieczności częstych napraw. Koniecznie czytajmy też instrukcję obsługi i stosujmy się do niej. Na przykład wkładanie do bębna zbyt wielu ubrań może prowadzić do szybszego uszkodzenia produktu.

Autor tekstu: Whirlpool Polska
Zdjęcie: Whirlpool FreshCare+
Model FWD91496WS EU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here