Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaką pralką kupić do nowo kupionego lub wyremontowanego domu, lub mieszkania. Przed wyborem nowego urządzenia stają również osoby, których stare urządzenia uległy awarii lub stały się przestarzałe.
Jaką pralkę kupić?
Podejmują decyzje, jaką pralkę kupić, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, w tym wielkość, funkcjonalność oraz typ urządzenia. Oprócz tego niezwykle ważna jest prędkość wirowania, zużycie wody, a także poziom hałasu.
Właściwości urządzenie zależą od indywidualnych potrzeb, ilości domowników, korzystających z urządzenia, a także wielkości łazienki lub innego pomieszczenia, w którym umieścić chcemy pralkę. Warto wybrać również urządzenie, które designem pasuje do aranżacji całego pomieszczenia. Wybierając pralkę najlepiej rozważyć zakup modelu znanej i cenionej marki, która oferuje jednocześnie odpowiedni serwis. Pralki, tak jak każdej urządzenie, narażone są na awarię. Naprawa urządzenia lub wymiana części może być również konieczna po kilku latach eksploatacji, a łatwo dostępny serwis ułatwi przywrócenie pralki do użytku.
Jaki model pralki wybrać?
Rodzaj pralki uzależniony jest najczęściej od wielkości pomieszczenia. Mierząc łazienkę oraz dopasowując do niej nowe urządzenie, warto pamiętać, że pralka nie będzie stała tuż przy ścianie. Konieczne jest zachowanie przestrzeni dla przyłączy, których długość wynosi najczęściej 6–8 cm.
Obecnie na rynku dostępne jest kilka rodzajów pralek. Do najpopularniejszych należą modele ładowane od przodu. Warto pamiętać, że w przypadku wyboru pralki w ten sposób konieczna jest zachowanie przestrzeni na otwieranie drzwi. Jednocześnie taka pralka może służyć jako półka i zapewniać więcej powierzchni na umieszczenie kosmetyków i innych środków higieny. Takiej możliwości nie ma w przypadku urządzeń otwieranych od góry, które często wybierane są do niewielkich pomieszczeń. Warto pamiętać, że w takim przypadku konieczne jest zachowanie pustej przestrzeni nad pralką., nie mogą zatem znajdować się tam półki łazienkowe. Do małych łazienek sprawdzą się również modele typu slim oraz super slim, które od standardowych pralek różnią się głębokością. W przypadku modeli slim głębokość waha się między 39.9 a 49 centymetrów. Z kolei super slim to pralki o głębokości poniżej 39.9 centymetrów.
Pralka wolnostojąca czy do zabudowy?
Kolejnym dylematem, przed którym stoją kupujący nową pralkę, jest wybór między urządzeniami wolnostojącymi, a tymi do zabudowy. W przypadku tych drugich, miejsce na pralkę zaplanować należy już na etapie projektowania pomieszczenia. Łazienki do zabudowy to coraz popularniejszy trend, który umożliwia uzyskanie eleganckiego i spójnego wyglądu łazienki. Nie można zapomnieć jednak o tym, że w takim przypadku sprawdzą się jedynie modele pralek ładowane od przodu.
Wielkość i pojemność pralki
Wielkość i pojemność pralki powinna być uzależniona od liczby osób z niej korzystających, a także od tego, jak często robione jest pranie. Dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe, które nie chcą robić prania zbyt często, wystarczające będzie urządzenie z bębnem o pojemności 4-5 kg. Dla rodziny wielodzietnej odpowiednie będą natomiast modele o pojemności powyżej 7 kg.
Jaką pralkę kupić – najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę
Oprócz wielkości i sposobu ładowania pralki, ważne są również inne aspekty, w tym zużycie wody, prędkość wirowania, a także klasa energetyczna. Od prędkości wirowania zależy to, jak bardzo suche będą ubrania wyjęte z pralki. Im więcej obrotów, tym krócej trzeba czekać na wysuszenie prania. Jednoczenie więcej czasu należy poświęcić na jego prasowania. Zarówno zużycie wody, jak i klasa energetyczna mają z kolei duży wpływ na wysokość rachunków za wodę oraz prąd. Chcąc zaoszczędzić pieniądze, warto zdecydować się na urządzenia nowoczesne, które zużywają mniej zasobów, chroniąc przy tym środowisko.
Ważna jest również struktura bębna. Gdy w swojej szafie mamy dużo delikatnej odzieży, warto zdecydować się na model, który zapewnia delikatne pranie i zapobiega mechaceniu się ubrań. Do takich należą np. bębny o strukturze diamentu, plastra miodu, czy o kształcie kropli wody.
Warto sprawdzić również programy pralek. Przydatna może być np. funkcja krótkiego prania, odpowiednia, gdy szybko odświeżyć chcemy mało zabrudzoną odzież.
Wybierając pralkę, nie można zapomnieć również o poziomie hałasu, jaki generuje. Obecnie wybierać można spośród wielu modeli, dzięki czemu możliwy jest zakup cichego urządzenia, który doskonale sprawdzi się przede wszystkim u osób z małymi dziećmi, lub które piorą w godzinach nocnych.
Pralki mogą mieć również inne przydatne funkcje. Do takich należy np. możliwość dodania odzieży już po rozpoczęciu prania. Dzięki temu po uruchomieniu programu prania możliwe jest dodanie zapomnianej sztuki odzieży bez konieczności wyłączania urządzenia. Inna przydatna opcja to ochrona przed zalaniem.