Nowoczesne aranżacje wnętrz utrzymane w minimalistycznej, wręcz surowej stylistyce należą do jednych z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich, jednak w ostatnim czasie widać wyraźną tendencję do urządzania wnętrz inspirowanych naturą. Aranżacje nawiązujące do korzeni interior designu bardzo łatwo rozpoznać po obecności barw ziemi czy materiałów pochodzenia naturalnego, choć nie brakuje w nich również akcentów dekoracyjnych w odświeżonej formie.
Zuzanna Kuc ze studia Zu Projektuje udowadnia, że niewielkie mieszkanie na Mokotowie może stać się swoistym hołdem dla natury i służyć za przykład dla każdego miłośnika eko rozwiązań we wnętrzach.
Ekologiczna aranżacja mieszkania – małe też może być piękne
Mokotów na tle innych warszawskich dzielnic wyróżnia się zaskakująco wysokim odsetkiem terenów zielonych w stosunku do obszaru zabudowanego. Nie dziwi zatem fakt, że na jednym z mokotowskich osiedli znajduje się mieszkanie do wynajęcia o skromnym jak na stołeczne standardy metrażu – 38m2, które dzięki funkcjonalnemu projektowi stało się królestwem natury i komfortu. Choć całe lokum utrzymane jest w naturalnej stylistyce to liściasta tapeta wysuwa się na pierwszy plan. To właśnie nią pokryta jest ściana w przedpokoju, ścianka za telewizorem oraz powierzchnia ściany tuż nad blatem kuchennym.
Zuzanna Kuc z Zu Projektuje przyznaje, że swoją wizję aranżacyjną i projektową motywowała chęcią stworzenia przestrzeni funkcjonalnej, ale przy tym wysoce przytulnej i przyjaznej dla mieszkańców. Podziwiając ostateczny wygląd mieszkania nie sposób nie zauważyć, że początkowo obrana koncepcja znajduje swoje pokrycie w rzeczywistości.
Aranżacja mieszkania w stylu eko – kolorystyka w barwach ziemi
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na połączenia kolorystyczne dominujące w wystroju mieszkania. Nie brakuje tutaj barw typowych dla przestrzeni urządzonych w stylu ekologicznym, czyli beżów, bieli i zieleni, czyli barw ziemi nadających wnętrzom harmonii i odpowiednich proporcji. To wszystko składa się na obraz przestrzeni przytulnej, poprzez którą można osiągnąć wrażenie intymnej bliskości z naturą. Mieszkanie już przy samym wejściu wita nas widokiem nieskazitelnej bieli i roślinną tapetą, które są jedynie preludium do tego, co czeka za progiem przedpokoju.
Tam naszym oczom ukazuje się utrzymany w jasnej kolorystyce salon połączony z funkcjonalną częścią kuchenną. Całość składa się na strefę dzienną z mocnymi akcentami naturalnymi w postaci drewnianych frontów mebli, wszechobecnej zieleni za sprawą stylowych zasłon i żywych roślin, a także szaro-białych ścian dopełniających aranżacji.
Wystrój wnętrza przywodzi na myśl skojarzenia ze stylem eklektycznym, bo na niewielkiej przestrzeni znalazło się miejsce zarówno dla minimalistycznej zabudowy kuchennej, jak i kanapy w stylu skandynawskim czy nowoczesnych stolików kawowych z praktycznymi koszami z metalu.
Funkcjonalna aranżacja mieszkania o tak ograniczonym metrażu, za jaki niewątpliwie trzeba uznać 38m2, to spore wyzwanie, które staje się o wiele prostsze dzięki pomysłowym rozwiązaniom, o których mówi Zuzanna Kuc. W urządzeniu kawalerki niezwykle pomocny okazuje się montaż ścianki działowej. W mokotowskim mieszkaniu również nie obyło się bez sprytnych zabiegów projektowych, bez których wydzielenie stref w salonie czy stworzenie garderoby byłoby raczej niemożliwe.
Mieszkanie w ekologicznym stylu – każdy detal ma znaczenie
Kluczem do sukcesu projektu zaproponowanego przez studio Zu Projektuje to przede wszystkim dbałość o detale, bo to właśnie ich unikatowy charakter pozwolił uzyskać tak spektakularne efekty. Optyka mieszkania nie zmieniłaby się o 180 stopni, gdyby nie designerska lampa w części salonowej zrobiona ze zwyczajnej sklejki drewnianej. Jak widać, w naturalnych wnętrzach łączenie przyjemnego z pożytecznym nabiera nowego znaczenia. Drewniana struktura oświetlenia czyni przestrzeń nie tylko bardziej kameralną, ale przede wszystkim bliższą przyrodzie.
Urządzając mieszkanie i to niezależnie od obranej ścieżki aranżacyjnej, nie można zapominać o tak ważnych elementach domowego wyposażenia jak grzejniki. Te wcale muszą wyglądać tendencyjnie, a wręcz przeciwnie – mogą stanowić dodatkowy akcent dekoracyjny. Kaloryfery zastosowane w mokotowskim mieszkaniu z uwagi na swój oryginalny design pozwalają wkomponować tak prozaiczny przedmiot w aranżację wnętrz z prawdziwą gracją. Grzejnik łazienkowy to kwintesencja klasycznego minimalizmu, przez co połączenie go z szaro-drewnianymi materiałami wykończeniami było banalnie proste. W salonie natomiast zdecydowano się na grzejnik w formie pionowego panelu, który na pierwszy rzut oka wygląda na instalację artystyczną.
Małe mieszkanie z naturą w tle
Mokotowskie mieszkanie o metrażu nieprzekraczającym 40m2 urządzone w duchu naturalności i ekologii z czystym sumieniem można uznać za osobliwe królestwo natury, a to wszystko udało się osiągnąć przy zachowaniu pełnej funkcjonalności przestrzeni mieszkalnej.
na podstawie mat. prasowych, fot. mat. prasowe