niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaAranżacja wnętrz z pomysłemAranżacja mieszkania w stylu Art Déco

Aranżacja mieszkania w stylu Art Déco

Pojawienie się stylu Art Déco było twórczą reakcją zarówno na niezdyscyplinowaną formalnie secesję, jak i  na okrucieństwa I Wojny Światowej. Art Déco stał się synonimem szybko odnawiającej się gospodarki i optymistycznej, powojennej wizji świata. Stawiał na nowoczesne projektowanie i produkcję masową, choć – paradoksalnie. Jest kojarzony z wyrafinowaną elegancją, komfortem i luksusem. Do dziś stanowi inspirację do dekorowania odważnych i ekskluzywnych wnętrz.

Styl Art Deco – z kart historii

Nazwa stylu, który królował w latach 30. i 40. ubiegłego wieku, pochodzi od skrótu nazwy Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictw (Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes) odbywającej się w 1925 roku w Paryżu. Podczas wydarzenia zaprezentowano bogactwo sztuki użytkowej stanowiące podstawę stylu Art déco, który można tłumaczyć jako sztukę dekoracyjną.

art deco w wystroju mieszkania

Styl Art Deco we wnętrzu – duet piękna i harmonii

Art déco to styl, który łączy w sobie prostotę wyrazu i wyszukane materiały. W tamtym okresie ogromną popularnością cieszyło się szlachetne drewno (palisander,mahoń, heban) ale także skóra (zwłaszcza egzotycznych zwierząt) marmur czy onyks, które odegrały ogromną rolę we wzornictwie Art déco. Styl ten opisują też wyraziste kolory, jak wracająca do łask głęboka butelkowa zieleń, a także szlachetne materiały – aksamit, welwet czy welur.

jak urzadzic mieszkanie w stylu art deco

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco? Trzeba wiedzieć, że jest to styl kryształów, bogatych kandelabrów, kości słoniowej, masy perłowej, srebra. Jego przepych i wytworność oddał między innymi film Buza Lehrmana z 2013 r: Wielki Gatsby, który być może przyczynił się do powrotu Art. Deco we współczesnym wzornictwie,– mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Czym wyróżnia się styl Art Deco we wnętrzu?

styl art deco

Tym, co wyróżnia Art déco, jest geometryzacja widoczna w kształcie mebli i wzorów, inspirowana dokonaniami kubizmu czy abstrakcjonizmu. Uporządkowanie i symetria były odpowiedziami na zawiłą w formie sztukę użytkową z czasu secesji. Aranżacje wnętrz w stylu Art déco są harmonijne lecz bardzo wyszukane w swojej formie. Świadczy to tym stosowanie forniru i intarsji, które uwypuklały słoje i barwę drewna a także inkrustacje z masy perłowej, srebra czy mosiądzu. Warto zauważyć, że Art déco czerpie inspiracje także ze sztuki starożytnego Egiptu, gdzie motywem zdobniczym był kwiat lotosu czy wschodzące słońce.

Dla kogo Art deco?

Styl Art déco w mieszkaniu odpoczynek dla oczu. Styl promował wszystko to, co jest piękne i proste w swoim wyrazie. Był odpowiedzią na mnogość bodźców, którą oferowana Secesja. I fakt, że Art déco przyniósł aranżacyjne ukojenie, uczynił go także stylem ponadczasowym, sprawdzającym się w nowoczesnych wnętrzach.


-Styl Art déco jest dekoracyjny i reprezentacyjny, dlatego idealnie sprawdzi się w holach, salonach czy w przestrzeniach komercyjnych takich jak hotele czy restauracje. Jednak Art déco ze swoją symetrią, finezją i elegancją stał się inspiracją dla współczesnych projektantów i producentów, którzy postanowili wprowadzić go do wnętrz mieszkalnych. Art déco idealnie komponuje się ze stylem modernistycznym, glamour oraz stylem francuskim. Jednak można go również z sukcesem połączyć z surowym stylem industrialnym, w którym błyszczące elementy wprowadzą niespotykany klimat i rozświetlą wnętrza –  Mioduszewska.


Styl Art déco trafia na pewno do wyrafinowanego odbiorcy, który lubi bawić się sztuką oraz konwencjami. We wnętrzach urządzonych w stylu Art déco odnajdą się osoby, które cenią sobie komfort oraz czas spędzony w otoczeniu pięknych przedmiotów.

Na podstawie mat. prasowych, fot. Galeria Wnętrz Domar

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii