poniedziałek, 20 czerwca, 2022
Strona głównaŁazienkaŁazienka z cegłą - 11 inspiracji

Łazienka z cegłą – 11 inspiracji

Łazienka z cegłą coraz śmielej zaczyna wkraczać do naszych mieszkań. Cegła to materiał wykończeniowy łatwy w utrzymaniu w czystości i odporny na na wilgoć. Cegła znakomicie sprawdza się we wnętrzach utrzymanych w stylu pofabrycznego loftu, nowoczesnym, inspirowanych stylem skandynawskim, czy też retro. Tworzy bardzo udany duet zarówno z materiałami naturalnymi, jak również nowoczesnymi: tynkiem, gresem oraz betonem.

Mimo że cegła jest znana i wykorzystywana od stuleci, wciąż stanowi dla architektów bardzo atrakcyjny materiał. Doskonale sprawdza się w wykonaniu okładziny ściennej i podłogowej, a także, np. obudowy wanny. Za sprawą swojego ciepłego w odbiorze, rustykalnego charakteru, ozdobione nią pomieszczenia wydają się być bardzo przytulne.

Łazienka z cegłą – cały czas na topie

Wybierając ceglaną aranżację możemy być pewni, że będzie cały czas na topie. Wszystko za sprawą tego, że cegła pięknie się starzeje, co wskazuje na jej ponadczasowy i uniwersalny charakter.

łazienka z cegłą, fot.: Melissa Winn Interiors

Łazienka biała cegła, a może czerwona?

Matowa, błyszcząca, specjalnie zdobiona, czerwona, postarzana – wybór cegły odpowiedniej do wnętrza naszej łazienki może przyprawić o zawrót głowy. To, na jaki się zdecydujemy, zależy już od naszych indywidualnych preferencji.

Można postawić, np. na cegłę w tradycyjnym kolorze, która doskonale sprawdzi się w stylu rustykalnym. Z kolei utrzymana w jasnych barwach będzie znakomicie współgrała z aranżacjami loftowymi. Idąc krok dalej, warto posłuchać rad architektów, którzy często proponują zachowanie jej w oryginalnym wyglądzie, co w praktyce oznacza, że ściana może wyglądać jak pozostałość po starej kamiennicy.

Łazienka z cegłą: aranżując łazienkę musimy pomyśleć także o fakturze oraz wielkości cegły (zwróćmy przy tym uwagę na to, że na ręcznie formowanych, pozostają nawet ślady dłoni!). Na rynku dostępne są zarówno tradycyjne, prostokątne, jak i mniejsze, kwadratowe cegiełki.

Cegłę bądź płytki cegłopodobne możemy ułożyć zarówno na całej ścianie, jak i jedynie jej części. Bardzo dobrze prezentują się także np. w obudowie pralki, czy też ścianie przy oknie.

łazienka z cegłą inspiracje, fot.: A1 Lofts and Extensions

Łazienka z cegłą – montaż i impregnacja mają znaczenie

Powierzchnia ściany przygotowana pod montaż cegły musi być odtłuszczona i sucha. Płytki układamy zawsze na grubą warstwę kleju. Musimy przy tym uważać, aby nie pojawiła się pod nimi żadna pustka powietrza.

Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, czy wybierzemy prawdziwą cegłę, czy też stylizowane na nią płytki, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tych materiałów dekoracyjnych m.in. przed wnikaniem kurzu, zabrudzeniami, zarysowaniami oraz wilgocią. Na rynku dostępnych jest wiele przeznaczonych do tego gruntów i preparatów. Przy ich wyborze musimy kierować się tym, z jakiego materiału została wykonana cegła, a ponadto w jakiej strefie zostanie zamontowana (np. pod umywalką, czy przy prysznicu, gdzie występuje duża wilgoć).

Koniec końców zadbajmy o dobre nałożenie wybranych preparatów. Jeśli użyjemy do tego pędzla, zwróćmy uwagę na to, czy na ścianie nie pojawiły się ślady po nim (mogą się pojawić wówczas, gdy nie jest odpowiednio odkurzona). Aby ich uniknąć warto zastosować nakładanie natryskowe, które zazwyczaj gwarantuje równomierne pokrycie powierzchni.

Autor: Karolina Chodkowska

Łazienka z cegłą - zobacz najciekawsze aranżacje, fot.: Decro Development

łazienka z cegłą na ścianie, fot.: Impact Remodeling and Construction

modna łazienka z cegłą, fot.: Tyrell and Laing International

najciekawsza łazienka z cegłą, fot.: Delson or Sherman Architects

łazienka z cegłą, fot.: Ambau

łazienka biała cegła, fot.: Hampshire Light

Aranżacja łazienki z cegłą fot.: Red Images Fine Photography

łazienka biała cegła inspiracje, fot.:Dragonfly Designs

łazienka biała cegła jak urządzić, title=

RELATED ARTICLES

3 KOMENTARZE

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii