poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaKuchnia i jadalniaKuchnia w stylu włoskim – jak urządzić wnętrze inspirowane słoneczną Italią?

Kuchnia w stylu włoskim – jak urządzić wnętrze inspirowane słoneczną Italią?

Włosi zachwycają cały świat. Ich kuchnia podbija kubki smakowe wszystkich narodowości, ale przekłada się nie tylko na jedzenie. Coraz częściej można spotkać się z aranżowaniem wnętrza we włoskim stylu. W takich pomieszczeniach jeszcze przyjemniej przyrządza się smakowite pasty, aromatyczną kawę czy słodkie desery. Jak urządzić kuchnię inspirowaną słoneczną Italią?

Kuchnia w stylu włoskim – ogólne zasady wnętrza

Włoski design pomaga w aranżacji przytulnych wnętrz, inspirowanych naturą i kojarzących się z podróżami do słynących z najpyszniejszych dań regionów świata. Wystrój pomieszczenia wzorowanego na Italii musi czerpać pełnymi garściami z tego, co daje natura, czyli m.in. drewna i kamieni. Kuchnia w takiej aranżacji łączy w sobie elegancję z sielskością, co wbrew pozorom efektownie się przenika.

W tradycyjnej kuchni w stylu włoskim dominują jasne kolory, w tym głównie różne odcienie brązu i beżu. Nie brakuje także bieli oraz barw nawiązujących do natury, a w szczególności oliwkowej zieleni, która przynosi na myśl toskańską (i nie tylko) przyrodę. Czasami zdarzają się również mocniejsze akcenty kolorystyczne, czyli pomarańcze lub czerwienie, ale w zgaszonej, subtelnej wersji. Mogą trafić np. na fronty mebli.

Na podłodze zwykle znajduje się kamień. Najlepiej sięgać po naturalne kafle z marmuru, ale trzeba mieć na uwadze specyfikę materiału i jego chłód. Gdy nie ma się ogrzewania podłogowego, lepiej może sprawdzić się drewno. To zależy od preferencji domowników i przyjętej koncepcji. Braki kamienia zawsze da się uzupełnić na ścianach. Te pokrywa się m.in. niewielkimi kafelkami lub większymi spiekami kwarcowymi.

Włoskie kuchnie poza stylowym wyglądem słyną także z funkcjonalności. Meble muszą być pojemne i dobrze zagospodarowane. Jeśli przestrzeń na to pozwala, na środku pomieszczenia powinna znaleźć się wyspa. Ważne jest także ciepłe oświetlenie, które dodaje wnętrzu klimatu i podkreśla naturalność wykorzystanych elementów. Całość dopełniają dodatki, które poleca się przywozić z podróży.

Włoskie meble – jak urządzić wnętrze kuchni?

Meble włoskie zazwyczaj powstają z prawdziwego drewna, a na drzwiczkach nierzadko mają dekoracyjne żłobienia. Ich kolor to najczęściej ciepły odcień brązu, ale zdarzają się także warianty pomalowane na biało. Blaty przeważnie wykonuje się z marmuru lub spieków kwarcowych, które nadają wnętrzu nie tylko eleganckiego, ale i naturalnego sznytu.

Ze względu na zamiłowanie Włochów do kolorowych, pięknych naczyń, w kuchniach często stosuje się odkryte półki wiszące. Służą do eksponowania najatrakcyjniejszych okazów ceramicznych i pozwalają mieć pod ręką wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty do gotowania. Nad wyspą nierzadko montuje się wieszak na patelnie czy inne przyrządy.

We włoskich wnętrzach ważną rolę odgrywają designerskie krzesła. Przeważnie są wyższe niż standardowe, mają zaokrągloną, geometryczną bryłę i stoją tuż przy wyspie. Nadają się idealnie do wieczornego posiedzenia przy winie i antipasti. Jeśli chodzi o część jadalnianą w kuchni, to najlepiej zastosować stół z okrągłym, kamiennym blatem i wygodne, tapicerowane siedziska.

Dodatki kluczem do włoskiej aranżacji

Kiedy wybierze się już materiały do pokrycia powierzchni oraz meble, można przejść płynnie do uzupełniania wnętrza stylowymi dodatkami we włoskim stylu. W kuchni nie powinno zabraknąć doniczek ze świeżymi ziołami. Bazylia, mięta czy rozmaryn to podstawa. Ważne są także lampy i żyrandole. Najlepiej stawiać na okazałe, bogate modele, które nadają charakteru wnętrzu i zwracają na siebie uwagę.

W dodatkach można zaszaleć pod względem kolorów. Niektóre marki produkują nawet sprzęty inspirowane włoskimi malunkami (lodówki, tostery, czajniki itd.). To wielobarwne, przepiękne akcesoria, które nadają niepowtarzalnego klimatu. Poza tym warto uzupełnić przestrzeń takimi elementami jak m.in.:

  • zdobione wazy,
  • zielone rośliny,
  • naturalne tekstylia,
  • tace dekoracyjne na warzywa i owoce.

Włoskie wnętrza to połączenie stonowanych, naturalnych materiałów z oryginalnym, śródziemnomorskim wzornictwem w postaci dodatków. Tak naprawdę kuchnie mogą wyglądać bardzo różnorodnie, ponieważ mnogość opcji nawiązujących do poszczególnych regionów Italii jest niezwykle inspirująca. Warto przejrzeć zdjęcia autentycznych pomieszczeń z kraju skąpanego w promieniach słonecznych i wyciągnąć wszystko to, co najbardziej podoba się domownikom.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii