piątek, 3 stycznia, 2025
Strona głównaPoradyFeng shui – jak urządzić mieszkanie zgodnie z założeniami dalekowschodniej sztuki?

Feng shui – jak urządzić mieszkanie zgodnie z założeniami dalekowschodniej sztuki?

Feng shui to filozofia wywodząca się ze starożytnych Chin, która polega na zagospodarowywaniu przestrzeni zgodnie ze środowiskiem naturalnym. Skupia się przede wszystkim na poszanowaniu nieuchwytności i niewidzialności żywiołów, jakimi są woda i wiatr. Jak zaprojektować wnętrze spójne z zasadami feng shui i po co to robić?

Feng shui w domu – po co stosować?

Praktyka pochodząca z Dalekiego Wschodu powstała po to, aby sprzyjać porządkowi i czystości w domu, a także wprowadzać do niego dobrą energię. Filozofia dopisuje prawidłowemu przepływowi energii i oddziałuje na samopoczucie mieszkańców. Bazuje na kilku podstawowych zasadach. Są to:

  • Yin i yang – yin oznacza żeńską, a yang męską część natury. Aby domownikom żyło się dobrze w danym miejscu, obie te energie muszą egzystować w równowadze. W aranżacji powinno się dążyć do balansu, uporządkowania i minimalizmu.
  • Pięć żywiołów – filozofia wyróżnia główną piątkę żywiołów, czyli drzewo, ogień, ziemię, metal i wodę. Odnosi się to m.in. do równowagi kolorystycznej w pomieszczeniach, w której ramach żadna barwa nie powinna dominować.
  • Siatka bagua – kwadratowa siatka podzielona na osiem lub dziewięć części, która pomaga w organizowaniu przestrzeni, a nawet planowaniu układu pomieszczeń. Każde pole odpowiada określonej wartości (np. rodzina, kariera, bogactwo). Wejście do mieszkania powinno znajdować się w polu pierwszym, szóstym lub ósmym.

Przestrzeń urządzona zgodnie z zasadami dalekowschodniej sztuki feng shui ma wpływać na komfort życia mieszkańców, ich relacje miedzy sobą i porządek. Sprawia, że dom staje się zgodny z naturą i wszelkimi żywiołami, dzięki czemu nie narusza transmisji dobrej energii.

Aranżacja wnętrza według zasad feng shui

Coraz więcej osób decyduje się na projektowanie swojego miejsca na ziemi zgodnie z filozofią feng shui, ponieważ pomaga ona w aranżacji minimalistycznych, dobrze zagospodarowanych i harmonijnych wnętrz. Chiński sposób umiejscawiania poszczególnych elementów sprzyja dobremu samopoczuciu w mieszkaniu, więc warto poznać jego zasady dla poszczególnych pomieszczeń.

Kuchnia feng shui

Kuchnia powinna znaleźć się w najobficiej obdarzonej naturalnym światłem części domu. Najlepiej umieścić w niej minimalistyczne meble o zaokrąglonych krawędziach. Mogą być wykonane z drewna, które idealnie łączy ze sobą inne żywioły, czyli wodę w kranie i ogień w piekarniku czy na kuchence. Warto zadbać o przestronność pomieszczenia, która sprzyja swobodnemu przepływowi energii i zapobiega konfliktom żywiołów. Niech dominują jasne kolory i dodatki z naturalnych materiałów.

Łazienka feng shui

Pokój kąpielowy z przeważającą wodą powinien znajdować się nieco dalej od kuchni, którą charakteryzuje ogień. Jeśli muszą być blisko siebie, pomiędzy nimi należy umieścić wprowadzające harmonię drewno. Najlepiej stosować elementy o opływowych kształtach – wanny, prysznice czy zlewy nie mogą być kanciaste. Poza kafelkami w pomieszczeniu należy umieścić elementy drewniane np. w postaci paneli czy mebli.

W dużym lustrze powinien móc przejrzeć się każdy domownik, ale w taki sposób, aby szyba odbijała jego głowę w całości. Należy dopasować wysokość tego elementu do wzrostu wszystkich mieszkańców. Można pokusić się o kilka luster, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń. Bardzo ważne jest stosowanie się do zasad oszczędności wody, ponieważ pomaga to zachować szczęście we wnętrzach mieszkania.

Salon feng shui

Pokój dzienny powinien być jasny i przestronny, bez dużych elementów pośrodku, które mogłyby zakłócać przepływ pozytywnej energii. Miejsce do siedzenia, czyli kanapa i fotele, muszą trafić pod ścianę, aby za nimi nic innego się już nie znajdowało. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa domowników. Zaleca się unikanie zbędnych dekoracji, czyli tzw. zbieraczy kurzu.

W salonie również można zawiesić lustro. Będzie się dobrze prezentować np. na ścianie za sofą. Najlepiej się zaprezentuje, gdy odbiją się w nim widoki zza okna, prezentujące pełną zieleni naturę. Jeśli chodzi o kolory, to warto sięgać po ciepłe barwy nawiązujące do żywiołów, w tym beżu czy pomarańczu. Mile widziane są odwołania do relacji rodzinnych, czyli np. zdjęcia bliskich.

Sypialnia feng shui

W sypialni, podobnie jak we wszystkich innych pomieszczeniach, powinno się unikać ostrych kątów. Najlepiej stawiać na meble o zaokrąglonych kształtach. Łóżko musi być jak największe i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nie może znajdować się naprzeciwko drzwi. W pokoju nie ma miejsca na zbędne dekoracje ani metalowe elementy. Dominujące role należy przekazać naturalnym tkaninom, drewnu i jasnym kolorom.

Feng shui można zająć się samemu, ale warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz. Specjalista najlepiej wie, jak rozmieścić poszczególne strefy i elementy, aby na pewno nie zaburzały prawidłowego transferu dobrej energii, a przy okazji zadba o to, by wszystko wyglądało spójnie.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii