czwartek, 7 listopada, 2024
Strona głównaŁazienkaKiedy postawić na prysznic walk-in?

Kiedy postawić na prysznic walk-in?

Kabiny prysznicowe typu walk-in cieszą się obecnie dużą popularnością wśród inwestorów. Królują one zarówno w aranżacjach minimalistycznych łazienek, jak i tych urządzonych w luksusowym stylu. Rozwiązanie to coraz częściej zastępuje tradycyjną kabinę z brodzikiem, nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale także funkcjonalność. Jakie są zalety i wady prysznica walk-in i kiedy warto na niego postawić? Podpowiadamy.

Prysznic typu walk-in – jak wygląda?

Osoby, które zastanawiają się, czym jest kabina prysznicowa typu walk in, z pewnością już kiedyś widziały taką konstrukcję. Jest to otwarta kabina prysznicowa, pozbawiona barier architektonicznych, która składa się zazwyczaj z dwóch lub trzech gładkich tafli szkła. Nie jest wyposażona w brodzik tak jak tradycyjny prysznic, ponieważ w przypadku tego rozwiązania odpływ wpuszczony jest w podłogę. Z tego powodu prysznic walk-in nazywany jest też natryskiem otwartym. Kabina walk in jest bardzo minimalistyczna i łatwo można ją dopasować do stylu niemal każdego wnętrza.

Kabina walk-in – zalety

Prysznic bez brodzika zamiast tradycyjnej kabiny prysznicowej wykorzystuje coraz więcej inwestorów ze względu na szereg zalet wynikających z tego rozwiązania. Przede wszystkim kabiny typu walk-in są bardzo uniwersalne. Oznacza to, że bez problemu można dopasować je do estetyki każdej łazienki. Chociaż to rozwiązanie szczególnie upodobali sobie inwestorzy, którzy cenią sobie styl nowoczesnych łazienek, to otwarty prysznic walk-in świetnie prezentuje się również w tradycyjnych pomieszczeniach. 

Duża szyba kabiny bez brodzika ma wiele zalet. Jest nie tylko estetyczna i optycznie powiększa przestrzeń, ale również bardzo łatwo się ją czyści. W kabinie bez brodzika nie ma zakamarków i trudno dostępnych miejsc, które wymagałyby specjalnej uwagi podczas porządków. Dzięki temu jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą poświęcać wiele czasu na sprzątanie łazienki.

Prysznic walk in jest ceniony również za wygodę. Tego typu kabiny są szerokie i bezpieczne.  Dużo łatwiej się z nich korzysta niż z prysznica z brodzikiem. Jest to więc rozwiązanie idealne dla osób starszych, rodzin z dziećmi czy pacjentów o ograniczonej sprawności ruchowej. Warto zwrócić uwagę również na trwałość takiej kabiny. Jest ona wykonana ze szkła hartowanego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Prysznic walk-in – wady

Mimo że montaż prysznica typu walk in ma wiele zalet, to jednak rozwiązanie to ma również pewne wady. Najważniejszą z nich jest fakt, iż posadzka, która ma znajdować się pod prysznicem, musi być odpowiednio przygotowana. Z tego powodu montaż prysznica tego typu najlepiej zaplanować podczas remontu łazienki.

W przypadku, kiedy chcemy postawić na płytki i odpływ liniowy, zamiast standardowego, choćby niskiego brodzika, musimy zadbać o prawidłowy montaż, a przede wszystkim uszczelnienie takiego podłoża, aby woda nie przedostawała się pod płytki i fugi znajdujące się w podłodze. Dlatego strefa ta powinna być wyposażona w specjalny system odprowadzania wody.

Jest to bardzo istotne, aby urządzając to pomieszczenie, wykonać właściwe odprowadzenie, ponieważ zapewni nam ono bezpieczeństwo. Dzięki niemu unikniemy możliwości zalania reszty łazienki, a także sąsiadów.  Odpływ powinien znajdować się pod powierzchnią podłogi. Konieczne jest zostawienie minimum 12 cm wolnej przestrzeni poniżej poziomu podłoża, dlatego właśnie decyzję o montażu prysznica walk in należy podjąć już na etapie budowy lub remontu domu.

Kabina prysznicowa bez brodzika – w jakich łazienkach się sprawdzi?

Warto zamontować kabinę prysznicową walk-in w małej łazience. Ścianka prysznicowa ze szkła i brak brodzika, a także otwarte wejście do kabiny optycznie powiększają pomieszczenie. Ze względu na to, że w nowoczesnym budownictwie większość mieszkań ma niewielkie wymiary inwestorzy, aby stworzyć nowoczesną i funkcjonalną łazienkę, decydują się na to, aby zrobić prysznic typu walk in lub ewentualnie kabinę z bardzo płaskim brodzikiem. 

Na kabinę walk-in warto postawić nie tylko, wtedy kiedy chcemy, aby prysznic zajmował mniej miejsca niż wanna, ale również, wtedy gdy chcemy go umieścić w nietypowej lokalizacji. Łazienkowe kabiny otwarte tego typu dostępne są w wielu wymiarach i kształtach, dzięki czemu łatwo można dopasować je do swojej łazienki. Z tego powodu bez problemu można zamontować je na przykład pod skosem czy w narożniku, a więc w dowolnej części łazienki.

Montaż kabiny walk-in – na co zwrócić uwagę?

Żeby zamontować kabinę walk-in, w pierwszej kolejności należy wybrać przestrzeń na montaż ścianki prysznicowej i zastanowić się na tym, jaki system odwodnienia prysznica będzie w danym obiekcie najlepiej spełniał swoją funkcję. Do wyboru mamy liniowe, które zbudowane są z kanału prysznicowego i przykrywającego go rusztu. Pierwszy element znajduje się pod powierzchnią podłogi, drugi zaś jest widoczny dla użytkownika. 

Nieco ciekawiej wyglądają modele łukowe. Wymagają one precyzyjnego, zaokrąglonego docinania płytek. Zazwyczaj wykorzystywane są przy dużych natryskach. Systemy punktowe wymagają z kolei nachylenia w czterech kierunkach, a wersje ścienne umieszczone są w ścianie na styku z podłogą.

Od wyboru rodzaju odwodnienia uzależniona jest również decyzja o sposobie jego podłączenia do kanalizacji. Króciec odprowadzający powinien być umieszczony jak najgłębiej. Warto pamiętać też o wypoziomowaniu kanału w zaprawie murarskiej. Jeszcze przed montażem odpływu należy wykonać hydroizolację, aby jak najlepiej zabezpieczyć strefę prysznicową przed wilgocią i uniknąć zalania łazienki. W tym celu można użyć na przykład membrany wodoszczelnej i silikonu. 

Podczas wykonania kabiny tego typu, jeśli zależy ci na stworzeniu twojej łazienki dość szybko, stawiaj na produkty i rozwiązania, które umożliwiają montaż poszczególnych elementów w możliwie jak najkrótszym czasie.

Chcąc zamontować ściankę prysznicową, należy wywiercić otwory i włożyć kołki do ściany, przy której powinna znajdować się szyba. Średnia odległość wybierana podczas montażu prysznica typu walk-in to 70-100 cm. Następnie należy wsunąć szybę w listwę i ją uszczelnić. W kolejnym kroku trzeba połączyć ją profilem kątowym. Z drugim elementem postąpić w ten sam sposób.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii