Obecnie trudno jest wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez prądu, ponieważ praktycznie wszystkie urządzenia, z których na co dzień korzystamy, są zasilane energią elektryczną. Rosnące rachunki za prąd, a także coraz wyższe stawki proponowane przez dostawców energii elektrycznej, sprawiają jednak, że coraz częściej zastanawiamy się, w jaki sposób możemy zaoszczędzić prąd, a co za tym idzie, również pieniądze. Przedstawiamy kilka metod, które warto wdrożyć, jeśli chcemy płacić niższe rachunki i ograniczyć roczne zużycie energii elektrycznej.
Jak oszczędzać prąd? Zmiana nawyków
Opłaty za prąd należą do podstawowych wydatków w każdym domu. Koszt energii niestety jednak stale wzrasta. Warto więc przyjrzeć się swoim nawykom, ponieważ nawet niewielkie zmiany mogą zaowocować sporymi oszczędnościami energii. Dlatego, jeżeli nie korzystamy z jakiegoś urządzenia, wyłączajmy je z prądu. Nie zostawiajmy też włączonych telewizorów, komputerów lub innych sprzętów, jeżeli w danym momencie ich nie używamy. Dobrym nawykiem jest również wyciąganie wtyczek z gniazdka elektrycznego, nie tylko, wtedy kiedy wyjeżdżamy na dłuższy czas z domu, ale również, gdy nie ładujemy konkretnego urządzenia w danym momencie. Nawykiem, który powinien nam wejść w krew, jest też wyłączanie światła w pomieszczeniach, z których nie korzystamy, a także kupowanie urządzeń o jak najwyższej klasie energetycznej, ponieważ charakteryzują się one mniejszym zużyciem energii.
Które urządzenia elektryczne zużywają najwięcej energii i wpływają na rachunki za prąd?
Żeby świadomie oszczędzać prąd w domu, powinniśmy wiedzieć, które sprzęty pobierają najwięcej energii i rozsądnie nimi gospodarować. Największymi pożeraczami prądu bez wątpienia są urządzenia takie jak kuchenka elektryczna i bojler elektryczny, a także płyta indukcyjna. W zestawieniu tym zaraz za nimi uplasował się piekarnik, zmywarka i lodówka. Wśród mniejszych sprzętów, które zużywają dużo prądu, wymienia się suszarkę do włosów, czajnik czy przenośny grzejnik elektryczny. Wbrew pozorom dość sporo energii do pracy potrzebuje komputer stacjonarny i odkurzacz. Najmniejszym obciążeniem dla domowego budżetu z kolei jest telefon komórkowy i kuchenka mikrofalowa. Oczywiście zużycie prądu w takich sprzętach w dużej mierze uzależnione jest od ich klasy energetycznej.
Jak zaoszczędzić na prądzie? Energooszczędne żarówki
Istnieją pewne sprawdzone sposoby pozwalające obniżyć rachunki za energię elektryczną. Każde gospodarstwo domowe, w którym roczne zużycie energii jest zbyt duże, powinno zacząć od zmiany oświetlenia we wnętrzach. Mowa tutaj o wymianie tradycyjnych żarówek na takie, które pobierają mniej prądu, a więc są energooszczędne. Choć są one nieco droższe od zwykłych, to w ich przypadku roczne zużycie mediów jest znacznie niższe, dzięki czemu można znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Krok ten nie musi być od razu dużą inwestycją. Na początek wystarczy wymienić żarówki w tych pomieszczeniach, z których najczęściej korzystamy i gdzie najdłużej palimy światło. Zmniejszyć zużycie prądu możemy też, pracując w ciągu dnia, kiedy odpowiednie doświetlenie miejsca pracy zapewnia nam słońce.
Wyłączanie piekarnika podczas pieczenia a oszczędzanie energii elektrycznej w domu
Urządzenia elektryczne, które zużywają najwięcej prądu to między innymi piekarnik. To ile sprzęt ten zużywa kWh prądu rocznie, uzależnione jest jednak od tego, jak często z niego korzystamy, a także w jaki sposób przygotowujemy w nim potrawy. Żeby obniżyć rachunki za prąd, a jednocześnie nie rezygnować ze spożywania ulubionych pieczonych potraw czy ciast, powinniśmy wdrożyć kilka nawyków podczas korzystania z tego urządzenia.
Nie otwierajmy zbyt często drzwiczek piekarnika podczas pieczenia, ponieważ wówczas urządzenie to będzie musiało się nagrzać ponownie, zużywając tym samym trochę prądu. Dodatkowo w przypadku potraw, które są już prawie gotowe do spożycia, aby ostatecznie się dopiekły, nie muszą znajdować się we włączonym piekarniku. Warto wyłączyć taki sprzęt, kiedy danie potrzebuje jeszcze tylko kilku minut, aby było gotowe do spożycia. Piekarnik będzie nagrzany jeszcze przez pewien czas, ale czy nie będzie już pobierał prądu.
Oszczędzanie energii w domu a gotowanie potraw pod przykryciem
Sprawdzone sposoby na oszczędzanie dotyczą również innych urządzeń, które znajdują się w kuchni. Jeżeli korzystamy z czajnika, gotujmy tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy, aby pobierał mniej energii. Gotując z kolei potrawy na kuchence elektrycznej czy indukcyjnej, korzystajmy z pokrywek. Dzięki nim możemy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 30% i w ten sposób zaoszczędzić na prądzie.
Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej? Pełna pralka i zmywarka
Kolejnym sposobem na oszczędzanie prądu, ale również optymalne korzystanie ze sprzętu gospodarstwa domowego jest włączanie pralki i zmywarki tylko wtedy, kiedy są one pełne. Jeżeli w domu nie mieszka zbyt wiele osób, warto postawić na modele o mniejszej pojemności, które łatwo jest nam zapełnić i tym samym uniknąć tak zwanych pustych przebiegów. Takie działanie pozwala nie tylko znacznie zmniejszyć ilość energii elektrycznej, która jest potrzebna do każdorazowego uruchomienia takich urządzeń, ale także wody, a więc powinno być podyktowane również troską o środowisko naturalne.
Pozostałe sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym
Pozostałe sposoby oszczędzania energii elektrycznej obejmują przede wszystkim wyłączanie z gniazdek urządzeń, które choć w danym momencie nie funkcjonują, to wciąż pobierają energię na przykład, kiedy nikogo nie ma w domu. Jeżeli średnie roczne zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym jest spore, warto sprawdzić, jakie ceny energii elektrycznej oferuje nasz dostawca. Jeśli są one zbyt duże, warto zmienić operatora. Dobrze jest przyjrzeć się również cenom prądu z podziałem na taryfy. Często możemy liczyć na mniejsze opłaty, za energię zużywa nocą. Cena energii elektrycznej często różni się w poszczególnych firmach. Dlatego zmiana dotychczasowego dostawcy energii dla wielu osób oznacza niższe rachunki za prąd.
Gospodarstwa domowe, które są wyposażone w ogrzewanie zasilane prądem, mogą zastanowić się nad zmianą sposobu ogrzewania mieszkania lub jego dociepleniem. Koszty energii elektrycznej niestety stale rosną. Warto więc wprowadzić w życie zmiany, które pozwolą nam zaoszczędzić chociaż pewien procent energii w domu, tym samym zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Dzięki temu możemy płacić nie tylko niższe rachunki, mimo tego, że ceny prądu rosną. Pamiętajmy też, że większe sprzęty pobierając dodatkową porcję prądu, wypływają nie tylko na większe zużycie prądu, ale również na środowisko naturalne. Dlatego warto oszczędzać prąd nie tylko ze względów finansowych, ale i ekologicznych.