Jeśli dysponujemy swoim ogrodem, to z pewnością chcemy wykorzystać jego przestrzeń jak najlepiej. Sadzimy wiele krzewów, drzew oraz roślin liściastych, które cieszą nasze około na działce przez cały rok. W przypadku domów jednorodzinnych ich właściciele bardzo często chcą odgrodzić się od swoich sąsiadów, inwestując w zimozielony żywopłot. Jakie rośliny do niego wybrać, jak formować i w jaki sposób dbać o każdą roślinę? Czy warto zdecydować się na żywopłot liściasty zimozielony czy może lepiej zainwestować w krzewy iglaste? Podpowiadamy.
Żywopłot zimozielony – o czym mowa w praktyce?
Żywopłot zimozielony jest atrakcyjną ozdobą zewnętrzną, ale również rozwiązaniem tworzącym zieloną barierę, która oferuje odosobnienie o każdej porze roku. Krzewy na żywopłot mogą tworzyć bufor osłaniający posesję od wszelkich dźwięków z ulicy, co czyni je korzystnymi szczególnie dla osób mieszkających w miastach. Oprócz przyciągającego wzrok wyglądu, niektóre rośliny zimozielone są produktywne w eliminowaniu zanieczyszczeń z powietrza.
Ogrodnicy dbający o środowisko cenią ten wiecznie zielony żywopłot za jego zdolność do utrzymywania żyzności gleby i zapobiegania erozji. Ponadto ta żywa bariera pobiera nadmiar wody gruntowej, stanowiąc tym samym idealne zabezpieczenie przed ulewnymi deszczami i roztopami. Jest wspaniałym schronieniem dla dzikich zwierząt, dostarczając im pożywienia i dając schronienie.
Jakie rośliny iglaste wykorzystać do stworzenia żywopłotu zimozielonego?
Rośliny iglaste są popularnym wyborem na żywopłot ze względu na ich wiecznie zielone liście, które stanowią barykadę ochronną. Jest to możliwe dzięki obfitości igieł ułożonych na gałęziach. Większość odmian nie wymaga większego wysiłku przy przycinaniu i kształtowaniu, jest łatwa w uprawie i szybko zwiększa swoje rozmiary, nie wymagając szczególnej opieki. Dodatkowo iglaki znane są ze swojej zdolności do filtrowania zanieczyszczeń z atmosfery jeszcze skuteczniej niż rośliny liściaste.
Pierwszym wyborem mogą być świerki pospolite. Żywopłot ze świerków zimozielonych o żywych i mocnych igłach może być doskonałym wyborem, ponieważ drzewa te szybko się rozwijają. Łodygi są zwykle ułożone w uporządkowanej kolejności, a ich igły mają około 2 cm długości. Świerk dobrze rośnie w miejscach osłoniętych – miejsce o intensywnym nasłonecznieniu utrudnia jego wzrost. Nie wymaga on szczególnej pielęgnacji i sprawdzi się przy niskich temperaturach.
Z kolei cyprysik to szybko rosnąca zimozielona roślina, mogąca pochwalić się atrakcyjnymi, grubymi i jasnozielonymi igłami. W ciągu zaledwie 18 miesięcy może osiągnąć nawet do 3 m wysokości. Można go przycinać i zmieniać bez uszczerbku na jego zdrowiu, co paradoksalnie może nawet wzmocnić cały krzew.
Warto również zwrócić uwagę na cisy. Są to rośliny, z których można zbudować mocne i wytrzymałe ogrodzenie. Trudno je uszkodzić, nawet jeśli popełni się błędy w pielęgnacji czy wykona zbyt mocne cięcie pędów. Z tego powodu krzewy te są szczególnie sugerowane początkującym ogrodnikom. Należy kontrolować wzrost cisowych żywopłotów, aby nie dopuścić do zbyt szybkiego wzrostu – przycinanie bocznych gałęzi może spowodować, że środek cisowego żywopłotu będzie gęstszy, jednak trzeba zwracać na to uwagę w zależności od odmiany.
Żywopłot zimozielony liściasty – jak wybrać odpowiednie krzewy?
Na ogrodzenie z roślin liściastych nadają się również rośliny zimozielone. Oprócz zapewnienia prywatności, ten rodzaj osłony stanowi idealne tło dla kolorowych roślin lub kwiatów uprawianych w ogrodzie. Na jakie krzewy liściaste warto postawić?
Pierwszą propozycją jest berberys. Tworzy on kwitnącą, wiecznie zieloną barierę. Posiada wiele cech atrakcyjnych dla zwierząt, a jego ostre, grube gałązki stanowią doskonałe miejsce do gniazdowania dla ptaków, chroniąc je przed niebezpieczeństwem. Z kolei wiosną wabione są pszczoły i motyle, które zapylają liczne kwiaty. Jest on łatwy w pielęgnacji, a także odporny na niskie temperatury.
Z kolei bukszpan jest rośliną, która rozwija się stosunkowo wolno, ale pozostaje zielona przez cały rok, co czyni ją idealnym wyborem na „żywe” ogrodzenie. Ma zgrabną i zwartą formę, lecz nie rośnie bardzo wysoko i ma swój specyficzny wygląd. Małe liście mają eliptyczny kształt i są pokryte błyszczącym woskiem. Niepozorne żółte kwiaty mają zachwycający i subtelny zapach, które dodają atmosfery szczególnie w marcu oraz kwietniu. Ponadto bukszpan może być nawet wykorzystywany do produkcji miodu oraz jest łatwy w pielęgnacji. Podobnie jak grab czy buk powinien mieć dobre warunki bytowe.
Ciekawym wyborem będzie również laurowiśnia. Jest ona najszybciej rozwijającą się rośliną żywopłotową w tej klasie. Jej zaokrąglone, błyszczące i żywozielone liście zachwycają przez cały rok. Można je przygotować do tworzenia bardziej formalnych, fantazyjnych kształtów lub prostszych, skromnych konturów. Krzewy te rozwijają się praktycznie na każdym podłożu, z wyjątkiem płytkiej, piaszczystej kredy lub bardzo podmokłej gleby. Uwielbiają światło dzienne, ale mogą znieść cień, gdy są one podlewane w odpowiednich proporcjach. Warto je również posadzić na wilgotnej, żyznej i odpornej na mrozy glebie.
Z kolei ostrokrzew stworzy znakomity zimozielony żywopłot iglasty. Ma błyszczące, ciemnozielone, kolczaste liście i karmazynowe jagody, które pojawiają się wczesną zimą. Roślinność ta doskonale nadaje się do przycinania w celu stworzenia zwartego ogrodzenia – zaniedbanie przycinania gałęzi spowoduje, że krzew rozłoży się na zewnątrz i stworzy liczne szczeliny. Jest to również świetny zamiennik sadzonki tui jak chociażby żywotnika.