Nawet jeżeli fundusze nie pozwalają nam na przeprowadzenie gruntownego remontu, to już niewielkie zmiany mogą znacznie ułatwić nam korzystanie z niektórych wnętrz lub przedmiotów, a przede wszystkim wpłynąć na estetykę naszego mieszkania. Obecnie zgodnie z trendem zero waste, coraz częściej decydujemy się na to, by nie kupować nowych przedmiotów, lecz odnowić te, które już mamy. Renowacja wanny to więc doskonały pomysł na zmianę klimatu łazienki, bez konieczności zakupu nowej wanny. Jak jednak odnowić starą wannę, czym ją pomalować i jak pozbyć się znajdujących się na niej ubytków i zarysowań? Podpowiadamy.
W jaki sposób można odnowić wannę akrylową?
Wanny akrylowe już od wielu lat cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że są lekkie, higieniczne i odporne na działanie środków czystości. Dodatkowo obecnie dostępne są już niemal w każdym kształcie. Jak powinna przebiegać renowacja wanny akrylowej? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę czy znajdują się na niej jakieś rysy lub ubytki. Niewielkie rysy można usunąć za pomocą pasty polerskiej.
Najlepiej jednak najpierw zeszlifować powierzchnię wokół takiej rysy papierem ściernym, a następnie oczyścić ją za pomocą specjalnego środka do akrylu. Następnie użyć pasty polerskiej, wsmarowując ją w powierzchnię miękką szmatką. Obecnie możemy też kupić gotowe zestawy naprawcze do akrylu wraz z instrukcją użytkowania, których również warto użyć w takiej sytuacji.
Jeżeli zauważymy na naszej wannie duże ubytki, wtedy do naprawy powinniśmy wykorzystać płynny akryl i utwardzacz do akrylu. W takiej sytuacji należy najpierw dokładnie oczyścić, odtłuścić wannę i zabezpieczyć kran, ponieważ kontakt z wodą może wpłynąć na działanie tego środka. Następnie należy połączyć z utwardzaczem płynny akryl i nanieść na ubytek.
Takie specjalne zestawy do pielęgnacji powierzchni akrylowych, a także komplety do usuwania ubytków z tego typu powierzchni zawsze sprzedawane są z dokładną instrukcją obsługi. Dlatego dopiero po czasie wyznaczonym przez producenta, należy za pomocą papieru ściernego wyrównać powierzchnię wanny i wypolerować miejsce po rysie.
Malowanie wanny akrylowej
Malowanie wanny akrylowej nie jest trudne. Kiedy uszkodzenia zostaną naprawione, należy nanieść na jej powierzchnie dwie warstwy farby podkładowej. Każdą w odstępie co najmniej sześciu godzin, a następnie, kiedy wyschną, farbę do wanny akrylowej. Musimy jednak dobrze pozwolić wyschnąć pierwszej warstwie. Po 12 godzinach należy nanieść kolejną warstwę farby w dowolnym kolorze.
Wanna emaliowana – jak ją naprawić?
Renowacja wanny żeliwnej lub stalowej pokrytej emalią jest zdecydowanie bardziej pracochłonna. W przypadku wanny emaliowanej należy mieć świadomość, że chociaż powłoka ta jest twarda i teoretycznie odporna na uszkodzenia mechaniczne to z czasem warstwa emalii zaczyna odchodzić od blachy i dodatkowo korodować. W najgorszym przypadku może więc zacząć przeciekać. W takiej sytuacji wanny odnowić się nie da i najlepiej wymienić ją na nową.
Jeżeli jednak jeszcze można odnowić ten przedmiot, ponieważ znajdują się na nim tylko niewielkie odpryski, należy oczyścić takie miejsca, a następnie wypełnić je masą szpachlową i zeszlifować. Ubytek następnie pomalować farbą zaprawkową lub emalią w sprayu. Ten drugi produkt jest najczęściej wybierany przez osoby, które chcą pomalować wannę łatwo i szybko. Malowanie wanny emaliowanej za pomocą emalii w sprayu to jednak nie jest dobry sposób, jeśli chcemy odnowić wannę emaliowaną w całości, a więc np. pomalować całe wnętrze wanny.
Jak pomalować wannę żeliwną?
Jeżeli chcemy pomalować całą starą wannę emaliowaną, najlepiej użyć w tym celu farby poliuteranowej. Jest to skuteczny środek, po którego użyciu wanna będzie wyglądała jak nowa. Jeżeli jednak chcemy przystąpić do malowania wanny farbą poliuretanową, musimy wcześniej dobrze się zabezpieczyć, ponieważ chociaż produkt ten pozwoli odzyskać dawny blask i połysk wannie, to jest łatwopalny i niebezpieczny dla zdrowia.
Dlatego należy dobrze zabezpieczyć siebie, a więc założyć rękawiczki i maskę oraz gogle, a także przestrzeń wokół wanny i dopływ wody. Po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba poczekać, aż wyschnie i nałożyć drugą. Czas całkowitego schnięcia wanny stalowej lub żeliwnej pomalowanej farbą poliuretanową to nawet tydzień. Dlatego kąpiel w wannie należy odłożyć w czasie. Z tego powodu ten proces malowania warto zaplanować np. chwilę przed wakacyjnym wyjazdem.
A może wanna w wannie?
Odnawiać starą wannę można też, korzystając z tzw. metody wanny w wannie. W takiej sytuacji nową wannę akrylową umieszcza się w zużytej wannie z blachy stalowej lub żeliwnej. Tę technikę jednak stosuje się wyłącznie, wtedy kiedy wanna żeliwna jest zabudowana i jej całkowita wymiana oznaczałaby duże koszty i konieczność przeprowadzenia remontu praktycznie całej łazienki. Wkładka akrylowa jest wytrzymała. Cechuje ją też odporność na uszkodzenia.
Żeby umieścić akrylowy wkład w starej wannie, konieczne jest usunięcie starego odpływu i zamontowanie nowego już w akrylowym modelu. Obie wanny, które od teraz będą należały do wyposażenia łazienki, należy połączyć pianką montażową, a łączenia wanny emaliowanej i akrylowej z płytkami uszczelnić sylikonem. Dobrze jest też napełnić ją wodą po dwóch dniach i sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo.