Jak oświetlić dom?

Oświetlenie domu to sprawa kluczowa. Ma na nie wpływ wiele czynników. Jedne zależne od nas, inne nie, jak ustawienie względem stron świata, wielkość okien etc. O te, które sami wybieramy, projektujemy, należy zadbać od samego początku.

Jak oświetlić dom? 

Trudne początki

Przygodę z oświetleniem w domu należy zacząć od jego dobrego rozplanowania, zaczynając od wejścia, poprzez salon, sypialnię, na łazience kończąc.

  • Odpowiednie oświetlenie hollu domu jest niezmiernie ważne, ponieważ to przeważnie ciemne pomieszczenie, bez okna. Często pojawiają się tam podwieszane sufity, z halogenami oraz duże lustra, które optycznie powiększają przestrzeń i odbijają światło. – Oświetlać mogą także plafony, kinkiety czy tradycyjne żyrandole. Ważne, by zadbać o doświetlenie dużej szafy wnękowej. W przeciwnym razie ciężko będzie tam coś znaleźć – mówi Tomasz Tarasewicz, konsultant ds. aranżacji wnętrz, Parku Handlowego Bielany.

Między kuchnią a salonem

Kolejne ważne pomieszczenie to salon, gdzie poprzez wszystkie źródła światła możemy budować strefy, kurtyny świetlne.

  • Bardzo przydatne np. przy oglądaniu telewizji, by koło sofy znalazły się nieduże lampki. Górne, mocne światło będzie bowiem przeszkadzać. W jadalni najważniejsze by znalazła się duża lampa nad stołem i by go porządnie oświetlić. Kuchnia to z kolei miejsce, gdzie doskonale sprawdzi się oświetlenie wielopunktowe. Ważne jest oświetlenie podszafkowe, które doświetli nam blat roboczy – radzi Tomasz Tarasewicz.

Ach śpij kochanie, albo pracuj

W sypialni pokusić się z kolei możemy o oświetlenie nastrojowe. Kinkiety i lampy stojące świetnie się tu sprawdzą. Musimy mieć możliwość, leżąc w łóżku, poczytać książkę czy gazetę. Mając w domu gabinet lub pomieszczenie do pracy, należy zadbać o oczy. Tu z powodzeniem użyć można oświetlenia centralnego oraz bocznego.

Dziecko

Podobnie przy pokoju dziecinnym. Dziecko musi mieć odpowiednio doświetlony kącik do nauki i pracy. To jednak nie wszystko. Reaguje ono bardzo mocno, w zależności od tego, w jakim przebywa otoczeniu. Warto pokusić się o kolory – gwiazdki, księżyce na suficie bez wątpienia pobudzą jego wyobraźnię. Natomiast lepiej zasypiać będzie, gdy do snu zapalimy mu lampkę o delikatnym, ciepłym świetle – pomarańczowym, żółtym.

W łazience

Łazienka to także bardzo ważne pomieszczenie, jeśli chodzi o kwestię oświetlenia. Spędzamy w niej wiele czasu – robiąc makijaż, goląc się etc.

  • Najważniejsze jest więc dobre doświetlenie umywalki i lustra nad nią. Ważne, by znalazły się tu kinkiety z obu stron, prawy i lewy. To o tyle istotne, że gdyby światło padało tylko z jednej strony, zafundowalibyśmy sobie źle wykonany makijaż – dodaje Tomasz Tarasewicz. Polecam żarówki o ciepłym natężeniu światła. W łazience świetnie się sprawdzą rozprowadzone w podwieszanym suficie halogeny, Ledy, węże świetlne. Dobierając oświetlenie do domu, pamiętajmy o ekologii. Zaopatrzmy się w żarówki energooszczędne. Mamy tu podwójny zysk – dbamy o środowisko i oszczędzamy pieniądze – podsumowuje Tomasz Tarasewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here