niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaEksperciJak odnowić fugi?

Jak odnowić fugi?

W aranżacji pomieszczeń takich jak łazienka czy kuchnia bardzo często wykorzystuje się płytki, a ich nieodłącznym elementem są fugi. Niestety po pewnym czasie, zwłaszcza jasne fugi nie wyglądają już tak dobrze, jak kiedyś. Mogą pojawić się na nich zabrudzenia, a nierzadko ze względu na specyficzne warunki, a więc wysoką wilgotność w takich pomieszczeniach, obserwuje się na nich również grzyb i pleśń. Wypełnienie to po pewnym czasie warto więc wymienić na nowe. Jednak czasami można próbować odnowić fugi. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Jak wyczyścić fugi domowymi sposobami?

Czasami zabrudzone fugi na podłodze czy ścianie wyglądają tak źle, że właściciele zastanawiają się nad ich wymianą. Warto zawsze jednak najpierw spróbować pozbyć się z nich zanieczyszczeń, ponieważ nierzadko brud, który osadził się w szczelinach, można bardzo łatwo usunąć, a po oczyszczeniu fug okazuje się, że są one jeszcze w dobrym stanie. 

Warto regularnie czyścić fugi, wykorzystując w tym celu odkurzacz lub ściereczkę nasączoną specjalnym środkiem. Dobrze jest też sprawdzić, czy domowe sposoby są skuteczne w przypadku naszych fug łazienkowych, czy jednak do czyszczenia fug w łazience możemy używać wyłącznie specjalistycznych środków.

Do czyszczenia fug na początku warto wypróbować domowych sposobów. W zależności od rodzaju zanieczyszczenia i grubości warstwy nalotu istnieje kilka technik i mieszanek, które można w tym celu wykorzystać. Jedną z nich jest na przykład mikstura z proszku do pieczenia, octu lub cytryny. Składniki te można wykorzystać też osobno. 

Proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną należy nanieść na zabrudzoną fugę i zostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć płytki wilgotną szmatką. Z octu z kolei można przygotować roztwór w proporcjach jedna część octu na dwie części wody i przy pomocy szczoteczki do zębów mieszaniną tą szorować fugi.

Podobnie działa cytryna. Jeżeli spryskamy fugi sokiem z cytryny, a następnie zostawimy na kilka minut, powinien on poradzić sobie z drobnymi przebarwieniami. Jest skuteczny zwłaszcza w miejscach, gdzie znajdują się białe fugi.

Do czyszczenia fug można wykorzystać również pastę do zębów, a także mieszaninę sody oczyszczonej z octem. W takim przypadku należy nałożyć jednolitą masę na spoinę, a następnie brudne fugi wyczyścić starą szczoteczką.

Renowacja fug – specjalne środki

Żeby odświeżyć fugi w łazience, czasami najlepiej jest zastosować specjalistyczne środki do czyszczenia przestrzeni pomiędzy płytkami. Na rynku dostępne są specjalne pasty renowacyjne, a także spraye, którymi spryskuje się fugę. Zazwyczaj wyposażone są one w aplikatory, które pozwalają bardzo dokładnie nanieść środek na oczyszczaną powierzchnię. 

W większości przypadków zgodnie z instrukcją wystarczy pozostawić je na kilka minut w wybranym miejscu, a następnie należy dokładnie je usunąć za pomocą gąbki i umyć podłoże. Takie preparaty wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku trudnych zabrudzeń, powstających pomiędzy płytkami, na przykład w miejscach, w których gromadzi się najwięcej wilgoci, a więc w WC, czy koło wanny, czy umywalki. Można ich użyć jednak też w całej łazience czy kuchni.

Malowanie fug

Żeby odnowić fugi w łazience bez konieczności ich wymiany, możemy użyć innych specjalistycznych preparatów, tym razem nie do ich czyszczenia, ale do malowania. Zestaw malarski jest dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą fugować na nowo określonej powierzchni.

Nie musimy obawiać się, że tego typu produkty będą źle wyglądały w naszej łazience, ponieważ takie mieszanki mocno trzymają się podłoża. Charakteryzują się też odpowiednio wysokim stopniem krycia, są odporne na ścieranie i odpryski i mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Nie straszne są im również uszkodzenia mechaniczne. 

Farby do fug wnikają w wierzchnią warstwę spoiny i kryją dotychczasową powierzchnię, czyli starą fugę. Pełnią one więc nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także impregnacyjną, ponieważ chronią fugę. Taki renowator do fug czy farby do fug produkowane są na bazie wysokiej jakości spoiwa polimerowego, dlatego charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością i odpornością na wilgoć. 

Specjalną farbę do fug w swojej łazience wystarczy nałożyć przy pomocy pędzelka, starając się przy tym nie ubrudzić kafelków, a następnie poczekać aż produkt wyschnie. Ważna jest tutaj jednak precyzja.

Obecnie inwestorzy, którzy chcieliby odświeżać fugi, mają wiele możliwości do wyboru. Do odnawiania fug mogą wykorzystać nie tylko farby akrylowe, ale także zaprawy do spoinowania. Obecnie na rynku dostępne są też produkty do zabezpieczania fug, a także w postaci całych zestawów do renowacji. Ostatecznością jest więc wymiana fug i wypełniacza i zaaplikowanie nowej fugi. Takie działania należy podjąć, kiedy ubytek spoiwa jest już duży.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii