wtorek, 3 grudnia, 2024
Strona głównaŁazienkaDeska do WC – jak wybrać?

Deska do WC – jak wybrać?

Choć to od deski sedesowej w dużej mierze zależy wygoda korzystania z toalety, jej doborowi zazwyczaj nie poświęcamy zbyt dużo uwagi. Mankamenty i niski komfort użytkowania zauważamy niestety dopiero po zakupie. Jak uniknąć problemów i wybrać najlepszą deskę do WC, dopasowaną do modelu toalety i wystroju łazienki? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Najważniejsze parametry deski sedesowej – wymiary i kształt

Deskę sedesową wymienia się znacznie częściej niż całą miskę WC. Wykonana jest ona z podatniejszego na uszkodzenia materiału. Ponadto ma bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego dobrze jest co jakiś czas kupić nową. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Najważniejszą kwestią są wymiary deski klozetowej oraz jej kształt. W sklepach znaleźć można mnóstwo różnych kształtów i rozmiarów misek WC. Jednak tylko dobrze dopasowana pod tym względem deska spełni swoją funkcję właściwie.

Zbyt mała sprawi, że ciało dotykać będzie bezpośrednio porcelanowej części toalety. Jest to nie tylko nieprzyjemne, lecz również niehigieniczne. Taka deska będzie też po prostu zsuwać się z miski, co skutkować może bolesnym upadkiem. Zbyt duża deska do WC  będzie natomiast odstawać od toalety, zamiast mieścić się na sedesie.

lazienkaplus deski wc infografika

Kształt deski należy dopasować do sedesu, by była ona nie tylko wygodna w użytkowaniu, lecz również wyglądała estetycznie. Niewłaściwa forma może uniemożliwić poprawny montaż oraz znacznie pogorszyć wizualny aspekt całego wnętrza.

Drewno, plastik, stal – z jakiego materiału może być deska do WC?

Deski sedesowe mogą być wykonane z różnych surowców. Aby wybrać model idealnie odpowiadający naszym potrzebom, koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Jaki mamy budżet? Czy łazienka wykończona będzie w wysokim standardzie, czy stawiamy na ekonomiczne rozwiązania?
  2. W jakiej łazience zamontowana zostanie deska? Będzie to toaleta publiczna, dla gości, a może prywatna?
  3. W jakim stylu zostało urządzone pomieszczenie? Stylizacja jest klasyczna, minimalistyczna, glamour, a może ekstrawagancka?

Najczęściej spotkać można deski sedesowe wykonane z plastiku. Nic w tym dziwnego, jest to materiał łatwo dostępny, prosty w obróbce i stosunkowo tani. Dlatego też, kupując deskę do toalety, na którą budżet mamy wyliczony co do złotówki, plastik sprawdzi się znakomicie. Dostępny jest w przeróżnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Nie jest zimny w kontakcie ze skórą. Minusem jest jednak trwałość takiego rozwiązania. Plastikową deskę do WC – zwłaszcza tę wykonaną z miękkiego plastiku – łatwo uszkodzić. Często zdarzają się tu zarysowania czy pęknięcia.

Bardziej wytrzymałą i mniej podatną na uszkodzenia jest deska sedesowa wykonana z twardego plastiku. Łatwiej też utrzymać ją w  czystości, ale trzeba liczyć się z tym, że jest nieco droższa od poprzedniczki.

Deski drewniane nie pasują do każdego stylu wnętrzarskiego. Sprawdzają się tam, gdzie plastik nie wyglądałby odpowiednio, np. w stylizacji country, prowansalskiej albo natural. Takie rozwiązanie jest droższe. Mniejszy jest też wybór kształtów i wymiarów desek wykonanych z tego surowca. Nie do każdej toalety można więc dopasować idealny model.

Drewniana deska jest przyjemna w dotyku. Wymaga jednak delikatniejszej pielęgnacji. Naturalnego drewna nie można traktować żrącymi, antybakteryjnymi żelami do toalet. Znacznie lepiej sprawdzą się w tym przypadku mleczka do czyszczenia.

Deski wykonane z żywicy straciły ostatnio na popularności. Najchętniej stosowane były na początku lat dwutysięcznych, gdy we wnętrzach królowały wyraziste wzory i kolory. Wraz z nastaniem nieco bardziej stonowanych stylów, odeszły w zapomnienie. Ich cena bywa porównywalna do desek plastikowych. Podobnie jak łatwość w czyszczeniu. Zastosowanie żywicy pozwala jednak na zatopienie w niej ozdób. Najczęściej spotkać można te o tematyce marynistycznej albo nawiązujące do podwodnej fauny i flory. Deski do WC tego typu uznawane są za niemodne i trudne w aranżacji, jednak dobry architekt wnętrz z pewnością sobie z nimi poradzi.

Deski stalowe są niezwykle rzadko spotykane. Najczęściej stosowane są w toaletach publicznych, ponieważ są łatwe do wyczyszczenia i zdezynfekowania oraz niezwykle odporne na uszkodzenia. Brak popularności przekłada się na niską dostępność w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Metalowe deski stosowane są głównie na miskach toaletowych wykonanych z tego samego materiału. Są zimne i niezbyt przyjemne w kontakcie ze skórą.

Kolor ma znaczenie! Jak dobrać deskę sedesową do stylu łazienki?

Miski WC, jak każdy inny element znajdujący się w łazience, powinny pasować do całości aranżacji. Metalowy model nie sprawdzi się w łazience glamour, a ten wykonany z żywicy z zatopionymi muszlami nie skomponuje się z minimalistycznym wnętrzem.

Dla tych, którzy nie korzystają z pomocy projektanta wnętrz, ale zależy im na spójnej łazience, przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych stylów i pasujących do nich desek.

Style wnętrzarskie a deski sedesowe:

  • klasyczny – plastikowa o półokrągłym albo owalnym kształcie, biała,
  • nowoczesny – plastikowa o prostokątnym albo kwadratowym kształcie, biała, czarna albo szara,
  • marynistyczny – plastikowa o półokrągłym kształcie albo z żywicy z morskimi dekoracjami,
  • glamour – plastikowa o półokrągłym kształcie, czarna, biała, srebrna złota albo z dodatkiem brokatu,
  • industrialny – metalowa albo plastikowa o kanciastych kształtach, w ciemnych kolorach,
  • country – drewniana, w ciepłych odcieniach, półokrągła,
  • minimalistyczny – półokrągła albo prostokątna z plastiku, biała,
  • japandi – plastikowa półokrągła w odcieniach beżu.

Deska sedesowa zwykła czy niezwykła, czyli o funkcjach, które podnoszą komfort łazienki

W naturze człowieka leży ułatwianie sobie codziennego życia i sprawianie, by było przyjemniejsze. Dlaczego więc pomijać kwestię desek sedesowych, skoro używamy ich każdego dnia wiele razy? Z takiego samego założenia wyszli producenci desek do WC. Dlatego też w dobrych sklepach z wyposażeniem łazienek, np. u rynkowego lidera – lazienkaplus.pl, znaleźć można wiele modeli, które posiadają ciekawe funkcje dodatkowe.

W coraz większej liczbie domów znajdują deski wolnoopadające. To nie tylko wygodne, lecz również praktyczne rozwiązanie. Modele tego typu posiadają system spowalniający bezwolne opadanie, dlatego też deska nie uderza z łoskotem za każdym razem, gdy jest opuszczana. Minimalizuje to ryzyko uszkodzeń mechanicznych oraz zupełnie eliminuje nieprzyjemny dźwięk.

W Japonii znane i montowane są już od wielu lat. W Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno, jednak zyskały już spore grono miłośników. O czym mowa? O deskach myjących. Modele te posiadają system myjący, pełniący funkcję bidetu. Nie zajmują tyle miejsca co osobne urządzenie, pozwalając jednocześnie na zachowanie maksimum higieny. Wiele z nich posiada samoczyszczące dysze, by nie dochodziło do zapychania się przewodów doprowadzających wodę. Dla wygody pań często też montowane są dedykowane im rozwiązania, które pozwalają na dokładne mycie.

Deski podgrzewane służą natomiast jedynie zwiększeniu komfortu użytkowania. Kontakt zimnej deski z wrażliwą skórą jest niezbyt przyjemny. Dlatego też dla tych, którzy są wrażliwi na zmianę temperatury, producenci przygotowali modele delikatnie podgrzewane.

Nie bez znaczenia jest też mocowanie deski sedesowej. Bez względu na materiał jej wykonania oraz wszelkie dodatkowe funkcje, montaż i demontaż tego elementu powinien być jak najłatwiejszy. Dlaczego? Przede wszystkim, by maksymalnie ułatwić zachowanie higieny oraz czyszczenie trudno dostępnych miejsc w toalecie. Specjalne przyciski pozwalają usunąć deskę w kilka sekund i umyć ją dokładnie, np. w wannie.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii