Czyste powietrze jest człowiekowi niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego coraz częściej mówi się o wprowadzeniu zmian technologicznych w przemyśle surowcowym, ograniczaniu transportu samochodowego czy zamianie pieców węglowych na kotły bio. Wiele osób pomija bądź nie dostrzega problemu zanieczyszczonego powietrza w mieszkaniu, uznając, że szkodliwe związki, np. dwutlenek węgla znajdują się tylko w powietrzu na zewnątrz. Nic bardziej mylnego. Większość domów i mieszkań jest również źródłem zanieczyszczonego powietrza, ze względu na zawarty w nim formaldehyd.
Formaldehyd, zwany inaczej aldehydem mrówkowym, to substancja chemiczna która występuje w postaci gazu. W dużym stężeniu jest on niezwykle szkodliwy dla człowieka i może powodować silne reakcje alergiczne, m.in. pieczenie oczu, podrażnienie nosa i gardła, kaszel, katar, ucisk w klatce piersiowej, duszności, bóle głowy oraz zmęczenie.
Formaldehyd jest składnikiem wielu artykułów codziennego użytku. Znajduje się przede wszystkim w materiałach budowlanych i wykończeniowych: klejach, tapetach, materiałach izolacyjnych, a także meblach z płyty wiórowej, sklejkach, płytach MDF, panelach podłogowych. Dodawany jest także do środków czystości, kosmetyków, a nawet ubrań. Każdego dnia stykamy się z nim w różnych okolicznościach. Uwalniany do powietrza, przedostaje się do naszych organizmów, powodując uciążliwe dolegliwości.
Sposoby na redukcję formaldehydu w powietrzu
Czy istnieją jakieś sposoby, aby zmniejszyć stężenie szkodliwego gazu, jakim jest formaldehyd w naszych mieszkaniach? Oczywiście. Przede wszystkim należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Otwierając okna, wpuszczamy do domu czyste i świeże powietrze, odprowadzając to zanieczyszczone na zewnątrz. Pomocne w tym wypadku będą także odpowiednio dostosowane do budynku urządzenia wentylacyjne oraz filtry powietrza.
Dodatkowo, należy uważnie sprawdzać skład kupowanych przez nas produktów. W ten sposób unikniemy nabycia towarów zawierających formaldehyd. Jeżeli dokonamy zakupu, w szczególności ubrań lub pościeli – należy je wyprać przed użyciem.
Dobry wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu mają także rośliny. Filtrują one powietrze z toksycznych związków w nim zawartych i zapewniają dzięki temu optymalny mikroklimat. Szczególnie polecane są takie gatunki jak: skrzydłokwiat, wężownica, dracena, paprotka, figowiec, filodendron oraz aloes.
Tak jak w przypadku ubrań czy środków czystości, tak również w przypadku materiałów budowlanych należy wybierać produkty bezpieczne dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest ceramiczna farba MAGNAT SYPIALNIA POKÓJ DZIECKA – nowość na rynku farb do ścian. Wykorzystuje ona innowacyjną formułę ANTY FORMALDEHYD, dzięki której oczyszcza powietrze ze szkodliwego formaldehydu. Wyłapuje znajdujący się w powietrzu formaldehyd i w procesie chemicznym zamienia go w niewidoczne cząsteczki pary wodnej.
Farba MAGNAT SYPIALNIA POKÓJ DZIECKA jest produktem hipoalergicznym – bezpiecznym dla osób skłonnych do alergii. Ponadto, zawarte w niej cząsteczki srebra hamują rozwój bakterii na powłoce farby, a specjalne składniki chronią przed powstawaniem grzybów i pleśni na wymalowanej powierzchni. Antystatyczne właściwości farby ograniczają przyciąganie kurzu do wymalowanych ścian. MAGNAT SYPIALNIA POKÓJ DZIECKA tworzy powłoki odporne na plamy i ścieranie, przez co łatwo utrzymać ściany długo w idealnej czystości.
Farba dostępna jest w 50 gotowych kolorach. Dedykowana do sypialni, pokoi dziecięcych oraz pomieszczeń biurowych. Dzięki swoim doskonałym właściwościom z powodzeniem możemy ją także stosować w kuchniach, salonach i korytarzach oraz tam, gdzie chcemy zredukować ilość toksycznego formaldehydu w powietrzu.
art. sponsorowany
kwiaty to fajny pomysł, choć wietrzenia przy smogu pomieszczeń nie polecam 😉
o tej farbie jeszcze nie słyszałam, a szykuje się remont 🙂
Fajnie brzmi 🙂 jeżeli faktycznie wchłania formaldehyd to nie ma się co zastanawiać