co zrobić gdy mieszkanie jest zalane
athenaimmobilier.eu

To może zdarzyć się niemal każdemu. Morka podłoga, wilgotne meble i kapiąca woda z sufitu – to oznaka że prawdopodobnie sąsiad zalał nam mieszkanie lub nastąpiła awaria pionów wodno-kanalizacyjnych. Co robić? Przede wszystkim nie panikować.

W pierwszej kolejności trzeba zaalarmować sąsiada i powiedzieć mu o usterce (być może jest w pracy i nawet nie zdaje sobie sprawy z awarii) lub zakręcić zawory główne z wodą, które zwykle znajdują się w piwnicy. Jeśli z zapchanego pionu kanalizacyjnego wycieka woda brudna, trzeba wezwać odpowiednie służby.

Zalane mieszkanie – ubezpieczenie – najważniejsza odpowiednia dokumentacja

Jeśli posiadamy odpowiednie ubezpieczenie, trzeba natychmiast zgłosić szkodę. Zostanie do nas wysłany rzeczoznawca, który oceni skalę zniszczeń. Fachowiec może pojawić się nawet po kilku dniach, dlatego niezwykle istotne jest sporządzenie samodzielnie odpowiedniej dokumentacji, która dobrze,  aby zawierała:

  • Filmiki lub zdjęcia dokumentujące szkodę. Powinny być one w miarę dokładne i szczegółowo pokazywać zakres oraz przyczyny zalania.
  • Protokół zalania. Musi on zawierać szczegółową listę zniszczonych rzeczy wraz z podaniem stopnia uszkodzenia. Dobrze, aby sąsiad (o ile to on zalał nasze mieszkanie) protokół podpisał. Jeśli tego nie zrobi, nie jesteśmy na straconej pozycji – jeśli na zdjęciach będzie widoczna plama na suficie, przyczyna zalania będzie oczywista. Jeśli zawiniła administracja i przyczyną zniszczeń była awaria pionu, protokół taki powinien wystawić zarządca budynku lub przedstawiciel spółdzielni.
zalanie mieszkania
associationeconomienumerique.fr

Zalane mieszkanie: osuszanie

Po zrobieniu odpowiedniej dokumentacji, możemy przystąpić do sprzątania mieszkania (najlepiej dowiedzieć się jakie prace możemy wykonać do czasu przybycia rzeczoznawcy). Jeśli wody nie jest dużo, możemy zdecydować się na samodzielne osuszanie pomieszczeń. Jak najszybciej należy usunąć wodę z każdego miejsca. W tym celu należy poodsuwać meble, pościągać dywany itp. Jeśli wody jest mnóstwo – trzeba wezwać fachowców, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem: osuszaczami kondensacyjnymi, adsorpcyjnymi, kompresorami i separatorami wody. Jeśli trzeba będzie, dostarczą oni również cyrkulatory powietrza czy nagrzewnice. Wszystko po to, aby pomieszczenie jak najdokładniej osuszyć. Jeśli nie zrobimy tego dobrze, w niedalekiej przyszłości np. na ścianach może pojawić się grzyb. Pamiętajmy, że koszty wtóre po zalaniu mogą znacznie przewyższać koszty usługi osuszania mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here