piątek, 7 marca, 2025
Strona głównaAranżacja wnętrz z pomysłemToaletka z lustrem w sypialni – aranżacje i inspiracje

Toaletka z lustrem w sypialni – aranżacje i inspiracje

Toaletka – mebel pełen wyrafinowania i elegancji. Skarbnica sekretów kobiecego piękna – perfum, kosmetyków do makijażu i układania włosów, a dawniej miłosnych liścików. Moda na nią nie przemija od wieków, a dziś toaletki stają się niemal obowiązkowym elementem wyposażenia sypialni.

Toaletka to jeden z mebli najbardziej lubianych przez kobiety. Jest strefą codziennej stylizacji do pracy, na imprezy czy wyjścia ze znajomymi. Jak urządzić własny kącik piękna? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.

Jak wybrać toaletkę?

Historia toaletki zaczęła się kilka wieków temu, a ona sama przeszła długą drogę – od salonów arystokracji oraz kobiecych buduarów do sypialni urządzonych w stylu art déco, modnych jeszcze w latach 50. XX w.

W międzyczasie została wzbogacona o owalne lustro. W zależności od panującej w danym okresie mody było ono albo duże, wysokie i przechylne (siedząca przy nim osoba mogła oglądać samą siebie pod różnymi kątami), albo małe, co ograniczało pole widzenia do samej twarzy lub fragmentu sylwetki – do ramion w pozycji siedzącej.

Jakie cechy powinna mieć dobra toaletka? Musi być zgrabna, elegancka i funkcjonalna. Swoim stylem ma harmonizować ze stylistyką wnętrza, wpisywać się w design pozostałych mebli, ale jednocześnie zachować swoją indywidualność i nie stracić subtelnego uroku. Oznacza to, że może ona również korespondować tylko z jednym wybranym elementem wyposażenia pokoju, np. kolorem, połyskiem lub matowym wykończeniem albo detalem dekoracyjnym.

Wielofunkcyjny mebel

Wystarczy wybrać taką toaletkę, która ma lustro chowane w blacie i ukryte w nim miejsce na przechowywanie różnych akcesoriów. W specjalnych przegródkach można w uporządkowany sposób trzymać np. kosmetyki i biżuterię.

Czy z kolei zwykłe biurko może pełnić funkcję toaletki? Dlaczego nie! Jeśli jest wyposażone w szuflady, posłuży do schowania kosmetyków, biżuterii i innych drobiazgów. Na blacie niech stanie lustro – dobrze będzie też wyglądać powieszone nad nim. Wszystkie cenne przedmioty można również układać w specjalnych organizerach czy dekoracyjnych pudełkach.

Gdy zajdzie taka potrzeba, mebel przeistoczy się w miejsce pracy lub kącik urody. Ta wersja z pewnością ucieszy panie, które w domowym zaciszu nie tylko realizują się zawodowo, ale i czerpią przyjemność z dbania o swój wygląd.

Przed dokonaniem wyboru toaletki, warto zastanowić się, czy mebel ma mieć lustro, a jeśli tak, to czy powinno być ono dekoracyjne czy proste.

Trzeba także rozstrzygnąć kwestię przechowywania różnych przedmiotów. Z założenia ma to być mebel funkcjonalny. Czy wystarczy sam blat, na którym zorganizujemy sobie miejsce na różne akcesoria, czy toaletka ma mieć dodatkowo szuflady, a nawet szafki? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zakupu toaletki trzeba też mieć na uwadze kwestię oświetlenia. Nawet jeśli na co dzień nie brakuje w sypialni światła naturalnego, to wieczorami potrzebne jest dodatkowe oświetlenie. Dzięki niemu spokojnie będzie można dokończyć makijaż czy czesanie włosów przed wieczornym wyjściem. Do wyboru są różne opcje – od lamp naściennych aż po dekoracyjne girlandy.

Szukając inspiracji, warto przejrzeć różne propozycje producentów. Zobacz np. toaletkę IKEA. Można do niej dobrać pasujący taboret, który jednak niekoniecznie musi pochodzić z jednego zestawu, za to dobrze byłoby, by harmonizował ze stylem innych mebli.

toaletka z lustrem 01

Lustro do toaletki – pomysły i inspiracje

Toaletka to mebel, przy którym często poprawiamy urodę rano lub przed większym wyjściem. Zazwyczaj przy niej też kończymy swój dzień, zmywając makijaż, rozczesując wcześniej ułożoną fryzurę czy nakładając maseczkę na wieczór.

Obowiązkowym jej elementem jest więc lustro, bez którego trudno sobie wyobrazić nałożenie makijażu albo układanie fryzury. Wiszące czy stojące, w ramie lub bez niej, dekoracyjne lub o prostej formie, okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne czy o niestandardowym kształcie – jest nieodłączną częścią tego mebla. Poza walorami praktycznymi, dodaje ono też toaletce uroku. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem jego stylu.

Jeśli toaletka jest nowoczesna, można dopasować do niej np. zwykłe prostokątne lustro w prostej ramie. Nie będzie ono mniej efektowne od misternie zdobionych modeli. Minimalistyczna elegancja jest dziś na topie. Lustro w metalowym obramowaniu będzie się doskonale łączyło nie tylko z prostą formą toaletki, ale i innymi elementami wyposażenia współcześnie urządzonej sypialni. Drewniana oprawa z kolei świetnie skomponuje się z meblami w stylu rustykalnym.

Gdy cenimy sobie walory estetyczne, warto rozważyć wybór lustra dekoracyjnego. Klasyczne, umieszczone w ramie nigdy nie wyjdzie z mody. Może być również stylizowane, z ozdobnym wykończeniem i dodatkową szufladką do przechowywania biżuterii, przyborów do make-upu lub innych drobnych przedmiotów.

Jeśli na toaletce jest więcej miejsca, przytwierdźmy do niej np. lustro z dodatkowymi skrzydłami lub powieśmy je nad nią. Za pomocą bocznych lusterek pod różnym kątem obejrzymy wtedy swój makijaż czy fryzurę. Zastanawiając się nad wyborem, można przejrzeć np. lustra ozdobne IKEA. Jeśli chodzi o kształty, to zawsze ciekawie prezentować się będzie także lustro okrągłe lub owalne w delikatnej metalowej oprawie. Pasują one w zasadzie do większości modeli toaletek.

toaletka z lustrem 03

Jakie oświetlenie do toaletki?

Skoro toaletka ma nie tylko wyglądać, ale również być meblem funkcjonalnym, warto pomyśleć o jej odpowiednim oświetleniu. Przy porannym nakładaniu makijażu czy czesaniu włosów zazwyczaj wystarcza światło dzienne. Jednak nie w każdej sypialni – ze względu na jej ograniczoną przestrzeń – jego ilość jest wystarczająca. Ten sam problem będzie dotyczyć zimowych i jesiennych poranków oraz nakładania wieczorowego make-upu.

Dlatego dobór sztucznego oświetlenia do toaletki jest koniecznością. Dopasowując barwę światła, szukajmy takiej, która będzie najbardziej zbliżona do światła naturalnego. Zalecana jest raczej chłodna niż ciepła, najlepiej wynosząca 5000 – 6000 K. Wówczas nie będzie problemu z wykonaniem nawet misternego makijażu.

Natężenie światła powinno być na tyle duże, aby cała twarz była równomiernie oświetlona z obu stron. Wtedy prawidłowo można nałożyć puder czy narysować symetryczne kreski nad okiem. Jedną z opcji są lampy naścienne.

Kinkiety okrągłe, kwadratowe czy podłużne, z tradycyjnymi abażurami w jasnych kolorach lub lampy z kloszami z mlecznego szkła – rozwiązania mogą być różne. Najlepiej, aby lampki były ruchome. Wtedy bez problemu można dopasować do potrzeb zarówno kierunek padania światła, jak i odpowiednią jego ilość. Aby twarz była równomiernie oświetlona, reflektory powinny być oddalone od siebie o mniej więcej 75 cm.

Można także skusić się na oświetlenie punktowe poprowadzone wokół lustra lub nad nim. Przydadzą się w tym przypadku listwy lub taśmy LED-owe. Umieszcza się je wzdłuż krawędzi lustra – wszystkich lub tylko wybranych (np. dwóch). Tak podświetlone ramy można spotkać również w garderobach artystów. Ciekawie będzie się prezentować także blat podświetlony w taki sam sposób.

Oryginalnym, a zarazem praktycznym pomysłem są girlandy świetlne. Nie tylko będą one dekoracyjnym dodatkiem – ich praktyczną stronę można wykorzystać przy różnych rytuałach stylizacyjnych, np. podczas doboru ubrań.

W szybkim poprawieniu fryzury lub makijażu pomocna będzie lampa podłogowa, umieszczona obok toaletki na wysokości 110 cm (przy pozycji siedzącej) lub 160 cm (przy pozycji stojącej).

Organizery i wygodne rozwiązania do toaletki

Aby nie trzymać na wierzchu kosmetyków i biżuterii, warto pomyśleć o tym, jak je posegregować i uporządkować. Jest to również ważne z tego powodu, że niektóre rzeczy nie lubią zbyt dużej ilości światła.

Na pędzle do makijażu twarzy i oczu, konturówki, kredki do oczu czy tusze do rzęs idealnie będą się nadawać np. ozdobne słoiczki. Te drobiazgi pomogą nam uporządkować również najzwyklejsze organizery na biurko, np. wykonane z papieru lub metalu. Jeśli biurko ma być czyste, rzeczy te mogą być w szufladach, poukładane za pomocą wkładów kuchennych. Tam, w osobnych przegródkach, swoje miejsce znajdą pomadki, pędzelki czy inne drobne przedmioty.

Podobną segregację ułatwi przezroczyste, otwarte pudełko – organizer do szafy. Wyposażony w przegródki, pomoże w rozdzieleniu np. biżuterii i przyborów do makijażu.

Szczotki, grzebienie, suszarki, lokówki i inne akcesoria do włosów lepiej trzymać w szufladzie lub w szafce. Wykorzystać do tego można wspomniane wyżej rozwiązania.

Biżuterię można rozlokować w dekoracyjnych pudełkach z przegródkami, dzieląc w ten sposób kolczyki, korale, bransoletki, łańcuszki itd. Część z nich warto wyeksponować, np. na stojącym lusterku ze specjalnymi zaczepami na tego typu bibeloty.

Flakoniki z perfumami mogą zdobić toaletkę, pod warunkiem, że nie jest ich zbyt wiele. Na wierzchu zostają także kremy do twarzy, z których większość osób korzysta codziennie. Podobnie jest z kremem do rąk, po który sięga się nawet kilka razy w ciągu dnia.

Każda kobieta ma inne wyobrażenie o toaletce. Królestwo pachnących buteleczek, kremów, kosmetyków do makijażu, akcesoriów do włosów jest jej prywatną strefą piękna.

Celebrowanie porannych i wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych oraz stylizacyjnych przy meblu dopasowanym do osobistych potrzeb i gustu może być prawdziwą przyjemnością. Nieważne, czy będzie to toaletka drewniana, czy też wykonana z innych materiałów. Najważniejsze, żeby spełniała oczekiwania domowników.

Advertisement

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii