sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaPoradyRemont mieszkania krok po kroku. Jak przeprowadzić wiosenny generalny remont lub wprowadzić...

Remont mieszkania krok po kroku. Jak przeprowadzić wiosenny generalny remont lub wprowadzić do wnętrza jedynie kilka zmian?

Od czego zacząć wiosenny remont mieszkania? Na początku określ zakres prac, a następnie postaraj się oszacować ich koszty. Zupełnie inne wchodzą w grę, kiedy planujemy wiosenny lifting wnętrza, a inne, kiedy postanowiliśmy przeprowadzić jego kapitalny remont. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydowaliśmy, potrzebny Wam będzie dobrze opracowany plan działania. Co wziąć pod uwagę podczas jego przygotowywania? Podpowiadamy.

Planujemy remont mieszkania krok po kroku

Pierwsze i najważniejsze: budżet. Określcie go dokładnie uwzględniając zarówno materiały wykończeniowe, jak i elementy wyposażenia wnętrz. Kolejna kwestia, odpowiednio wcześniej zabierzcie się za robienie planu działania. Musicie mieć na uwadze to, że bez względu na to, czy czeka Was remont pokoju od podstaw, czy nastawiacie się na remont kuchni krok po kroku czy też generalny remont mieszkania, na niektóre z materiałów czy mebli będziecie musieli poczekać, nawet kilka tygodni. Przykład? Czekanie na konkretne meble z frontami z płyty MDF laminowanej, to czas oczekiwania rzędu nawet do 4 tygodni. Jeśli zdecydowaliście się na droższą opcję np. z frontami w wersji fornirowanej, to nawet 16 tygodni. Cierpliwość przyda się też m.in. przy zamawianiu zagranicznych płytek czy gotowego parkietu lub wielowarstwowych płytek.

Remont w bloku czy w kamienicy?

Podczas planowania remontu bardzo ważna jest kwestia dotycząca tego, w jakim budynku znajduje się nasze mieszkanie. Chodzi przede wszystkim o sprawy związane z prawem. Jeżeli lokum mieści się w kamienicy, koniecznie sprawdź, czy nie została ona wpisana do rejestru zabytków, albo też, czy nie znajduje się na obszarze, jaki został objęty ochroną konserwatorską. Gdzie szukać takich informacji? Są one ogólnodostępne na stronach www Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Możemy także zapytać o to pracowników urzędu miasta.

Remont w bloku nie ma już takich obostrzeń. Oznacza to, że w prawie budowlanym nie ma zapisów, które świadczą o tym, że musimy zgłaszać gdziekolwiek chęć przeprowadzenia prac remontowych, uzyskiwać pozwoleń, kiedy mieszkanie mieści się w istniejącym już budynku. Inaczej jest w przypadku, kiedy nasz remont obejmuje ingerencję w jego istotne elementy. Jakie? Mogą być to na przykład prace polegające na wymianie instalacji elektrycznej czy gazowej, a także ingerencję w ścianę konstrukcyjną. Tego typu działania należy zgłosić (w zależności od tego, czego dotyczą) do Zakładu Gazownictwa czy Zakładu Energetycznego, albo do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, albo spółdzielni.

Wykonując prace remontowe miejmy na uwadze spokój naszych sąsiadów. W większości bloków ich przeprowadzanie określane jest w regulaminie spółdzielni. Zazwyczaj mowa o tym, że można je przeprowadzać w godz. 6-22 w dni powszednie. Natomiast w przypadku świąt i dni wolnych od pracy zabrania się przeprowadzania wszelkiego rodzaju prac związanych z remontem mieszkania. Tutaj kwestia soboty – nie jest to dzień wolny od pracy i teoretycznie możemy działać, jednak w dobrym tonie będzie jednak uprzedzenie o tym sąsiadów. Bardzo ważna jest także kwestia związana z gruzem budowlanym. Pamiętaj o tym, że nie możesz wyrzucać go do kosza dedykowanemu odpadom komunalnym. Możesz za to go wywieźć do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Inną opcją będzie po prostu wynajem kontenera na wspomniany gruz.

wiosenny remont mieszkania
contemporist.com

Remont mieszkania komunalnego – czy można starać się o zwrot zainwestowanych pieniędzy?

Takie pytanie na pewno zadaje sobie wiele osób, które otrzymały od gminy wspomniane lokum. Do tego typu przyznawanych mieszkań zalicza się: mieszkania socjalne i inwestycyjne. Osoby, które otrzymały mieszkanie komunalne, mają prawo przeprowadzić w nich remont. W przypadku kiedy muszą opuścić lokal socjalny, poniesione za remont koszty powinny zostać zwrócone. Pamiętaj jednak o tym, że nie zawsze ma to miejsce. W większości umów jasno wynika, że w przypadku, kiedy umowa najmu się zakończy, wszelkie nakłady które zostały zainwestowane przez wynajmujące je osoby, które podwyższają jego wartość wykończeniową (wymiana okien, czy ocieplenie budynku), podlegają rozliczeniu. Tutaj powinen do gry wejść wykonawca, który dokładnie wyceni wykonane prace. Jeśli okaże się, że ich wartość przewyższa początkową, to gmina powinna zwrócić nam powstałą różnicę. Zanim więc podpiszemy umowę upewnijmy się, czy zapis dotyczący zwrotu poniesionych kosztów został w niej zawarty.

Remont mieszkania: samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Niezależnie od tego, czy właśnie szykujemy się do remontu starego mieszkania czy właśnie odebraliśmy klucze od dewelopera czy kupiliśmy mieszkanie do remontu musimy przemyśleć to, czy jesteśmy w stanie wykonać prace samodzielnie, czy też z pomocą fachowca. Jeśli opcja nr dwa, to które z prac tego wymagają. Tutaj nie bez znaczenia pozostają nasze umiejętności, a także wspomniany już budżet, jaki zaplanowaliśmy sobie na przeprowadzenie prac remontowych.

Kolejna kwestia, to czas, jaki możemy poświęcić na remont. Fachowcy zapytani o to, na które z prac mają najwięcej zleceń odpowiadają, że duża część ich klientów deklaruje, że potrafi samodzielnie wykonać większość prac w domu. Mowa głównie o malowaniu ścian, gładzeniu, a także szpachlowaniu. Niemniej, zdecydowana większość nie ma czasu na ich przeprowadzenie, więc siłą rzeczy, zatrudnia do nich profesjonalną ekipę remontowo-budowlaną. Nie inaczej sprawa wygląda, kiedy planujemy remont generalny. Tutaj zatrudnienie jej jest niemalże koniecznością, zakładając, że nie mamy nic wspólnego z branżą budowlaną.

remont łazienki
contemporist.com

Wiosenny remont – aplikacja online czy pomoc architekta?

Zakładając, że wiosenny remont mieszkania będzie polegał tylko na małym liftingu wnętrza pt. malowanie ścian czy zmiana dodatków, wówczas z powodzeniem jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z jego przeprowadzeniem. Pomocne będą nam też różnego rodzaju aplikacje online (jest wiele darmowych) z pomocą których będziemy mogli zwizualizować sobie nasze wnętrze i ocenić, czy pomysł z kolorem na który postawiliśmy będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Schody mogą zacząć się wtedy, kiedy nasze prace remontowe się rozszerzą i dotyczą całkowitej zmiany aranżacji wnętrza, albo też zaczynamy je dopiero urządzać od podstaw. Tutaj o ile nie mamy pomysłu, nasza wyobraźnia przestrzenna nie ma się najlepiej, albo zwyczajnie nie lubimy siedzieć godzinami w poszukiwaniu inspiracji, o ile nasz budżet na to pozwoli, możemy prosić o pomoc projektanta wnętrz.

Jak wybrać architekta? Czym się kierować na drodze do znalezienia profesjonalisty, który spełni nasze oczekiwania? Przede wszystkim starajmy się wybrać fachowca z polecenia. Jeśli mamy jakikolwiek pogląd na jakość świadczonych usług, wykonane projekty, to decyzja o rozpoczęciu współpracy będzie łatwiejsza. Jeśli nie mamy takiej możliwości, poprośmy po prostu o zaprezentowanie portfolio. Koniecznie zapytajmy również o orientacyjny cennik usług, który powinien zawierać: ceny za projekty poszczególnych pomieszczeń, cenę za projekt całego mieszkania, koszty związane z nadzorem prac, a także jeśli jest to nam potrzebne, ceny za wykonanie projektu mebli na wymiar.

jak przygotować się do remontu mieszkania
contemporist.com

Prace remontowe – kolejność ma znaczenie

Do wykonania harmonogramu prac remontowych bardzo pomocna będzie nam tabelka w której rozpiszemy sobie je dokładnie krok po kroku. Musimy uwzględnić wszelkie etapy wykonania prac, a także określić, chociażby w przybliżeniu czasu, jaki potrzebny jest na ich wykonanie. Kluczem do sukcesu na drodze do przeprowadzenia remontu mieszkania jest to, aby ustalić kolejność wykonania prac. Jeśli planujemy generalny, wówczas zacznijmy przede wszystkim od prac zewnętrznych typu wymiana okien czy liftingu balkonu. Następnie powinny zostać rozpisane wewnętrzne. O jakich mowa? Przede wszystkim od pracach związanych z demontażem, a więc: skuciem płytek, usunięcie łazienkowych i kuchennych szafek etc. Trzeci etap, to prace konstrukcyjne, czyli np. stawianie ścianek itp. Następnie przyjdzie czas na wszelkiej maści prace związane z instalacjami, żeby potem przejść do etapu pt. podłoże. W nim wyrównujemy posadzki oraz ściany. Na koniec trzeba zatroszczyć się o prace wykończeniowe, a więc malowanie ścian, układanie płytek, a także prace o charakterze montażowym, w których uwzględnić należy meblowanie pomieszczeń, sanitariaty czy też oświetlenie.

Remont mieszkania – harmonogram opłat

Kiedy już masz za sobą ustalenia, jaki zakres prac remontowych wchodzi w grę, wiesz już jakim budżetem dysponujesz, a także to, czy będziesz działał w pojedynkę, czy z pomocą ekipy remontowo-budowlanej, przyszedł czas na to, aby zaplanować harmonogram poszczególnych płac. Mowa szczególnie o wpłacie zaliczki dla fachowców. O ile są to sprawdzeni profesjonaliści, „przetestowani” już przez naszych znajomych, o tyle możemy ową zaliczkę im dać. Sprawy komplikują się nieco, jeśli nie wiemy z kim mamy do czynienia. Fachowców znaleźliśmy przez ogłoszenie. Jest też na to sposób. Możemy zaproponować im wspólne wyjście do marketu budowlanego po podstawowe materiały, jakie będą potrzebne do przeprowadzenia wstępnych prac. Mowa m.in. o klejach, pędzlach etc. Zapłaćmy za to sami. Następnie umówmy się na to, że ba bieżąco będziemy rozliczać się z kolejnych przeprowadzonych prac, a całość wynagrodzenia pracownicy otrzymają po zakończeniu remontu, jeśli wszystko zostanie wykonane tak, jak byliśmy na to umówieni.

Remont mieszkania nie musi być przysłowiową drogą przez mękę, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy. Przy sporządzeniu harmonogramu prac i kosztów, a także dobrej organizacji działań może się okazać, że skończymy go szybciej, niż to sobie założyliśmy podczas podejmowaniu decyzji o jego rozpoczęciu. Nie bez znaczenia pozostaje w tym wszystkim fakt, że na niektórych pracach nie warto oszczędzać. Podobnie jest w przypadku materiałów budowlanych. Jakość ma znaczenie. Branie jej pod uwagę zaprocentuje zarówno na efekcie końcowym, jak i tym, że będziemy mogli długo się nim cieszyć.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii