Sztuka dobierania kolorów. Praktyczne wskazówki.

2
Sztuka dobierania kolorów Praktyczne wskazówki

Niezwykle pozytywny wpływ na to, jak wygląda i jak odczuwa się przestrzeń, może mieć zmiana koloru pomieszczenia. Zdarza się jednak, że wybór odpowiedniej barwy okazuje się być niezwykle trudnym zadaniem. Nietrafiony kolor jest błędem, któremu łatwo zaradzić – wystarczy ścianę pomalować od nowa, jednak najczęściej, mimo wszystko, korzystamy z najbezpieczniejszych opcji, by po pierwszym razie mieć remont z głowy. Kolory pokryć ściennych, jak wszystko, mają tendencję do naśladowania trendów. Ulegamy im, zapominając czasem zupełnie o tym, co nam się podoba i dzięki jakim barwom poczujemy się naprawdę jak w domu. Klucz do sukcesu? Wybierz kolory, jakie lubisz i umiejętnie nimi operuj. Poniżej kilka wskazówek.

Kontrasty

Planując remont pokoju, możesz rozważyć kolorystyczny kontrast. Mogą być one skontrastowane pod względem samego odcienia, poziomu jasności, czy temperatury. Im większa odległość pomiędzy barwami na kole kolorów, tym większy mamy kontrast. Najlepszym przykładem jest zestawienie czerni z bielą lub trzech kolorów podstawowych: żółtego, czerwonego i niebieskiego. Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania kolorystyczne, jesteś prawdziwym fanem bieli, ale chciałbyś jednak odrobinę zaszaleć i wprowadzić ciekawy element do przestrzeni, proponujemy Ci stworzenie skontrastowanej, czarno-białej przestrzeni. Wnętrza, które są dobrze zaprojektowane, z dbałością o równowagę pomiędzy dwoma skrajnościami barwnymi, tworzą harmonijny wygląd bez poczucia przytłoczenia. Dokładnie tak, jak w przypadku naszej aranżacji, w której użyliśmy ceramicznej farby do wnętrz  MAGNAT CERAMIC CS 3G w odcieniu C45 Biały. Czarna, drewniana konstrukcja stanowi tu fantastyczne obramowanie delikatnych odcieni bieli ścian i pozostałych elementów wystroju wnętrza.

Barwy uzupełniające

Już dawno porzucono konieczność malowania wszystkich ścian pomieszczenia tylko jednym kolorem. Jeśli sam uważasz, że pokoje pokryte jedną barwą wydają się nudne, ale nie wiesz jakie zestawienie kolorystyczne ożywiłoby przestrzeń bez niepotrzebnej wpadki, proponujemy trzymać się jednego, ulubionego koloru, ale korzystać z różnych jego odcieni. Taki zabieg uplastycznia przestrzeń i sprawia, że staje się ona ciekawsza. Barwy uzupełniające manipulują światłem w pomieszczeniu i intrygują. To niby jeden kolor, a jednak nie do końca. W naszej propozycji użyliśmy ceramicznej farby do wnętrz MAGNAT CERAMIC CS 3G o odcieniach C30 Srebrzysty Granit
i C31 Grafitowy Marmur.

A może faktury?

Oprócz kryterium koloru, drugim czynnikiem wpływającym na wybór pokrycia ścian jest faktura, którą możemy uzyskać. Strktury dekoracyjne są świetną alternatywą dla zwykłych farb, ponieważ tworzą ciekawe, trójwymiarowe formy imitujące kamień, beton, starodawne tynki, stiuki, czy marmury nawiązujące do starożytnego świata architektury. Dzięki nim możemy uzyskać we wnętrzach imponujące rezultaty. Tynki dekoracyjne do idealny wybór dla tych, którzy szukają oryginalnych rozwiązań. Nadają się do pomieszczeń o wyrafinowanym i eleganckim charakterze. Zarówno do podkreślenia stylu klasycznego jak i do dodania charakteru przestrzeniom nowoczesnym. Szczególnie dobrze komponują się z korespondującymi z nimi kolorystycznie farbami ściennymi. W prezentowanej aranżacji zastosowaliśmy drobnoziarnisty, zabarwiony tynk mineralny Beton MAGNAT Style w połączeniu z farbą ceramiczną MAGNAT CERAMIC CS 3G w odcieniu C53 Jaspis Picasso.

Mat i połysk

Kolor i faktura to nie jedyne ważne zmienne przy wyborze pokrycia ścian. Istotne jest również wykończenie farb nadające ścianie matowy lub połyskujący wygląd.

Farby satynowe i połyskujące nadają ścianom lekkości. Są trwałe, odporne na szorowanie i wilgoć. Najlepiej nadają się do kuchni, łazienek i korytarzy. Matowe farby zapewniają ścianom gładką, subtelną powierzchnię, nie dając wrażenia połysku po wyschnięciu, ponieważ pochłaniają światło. Matowe wykończenie oraz pokrycie wszelkich niedoskonałości sprawia, że farba taka doskonale pasuje na sufity, a także do ścian w sypialni, jadalni i salonu.

Dlatego do wykończenia naszego salonu wykorzystaliśmy lateksową, antyrefleksyjną, głęboko matową farbę dedykowaną do malowania sufitów  MAGNAT ULTRA MATT.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zwykłą farbę, czy na strukturę dekoracyjną, czy wybierzesz farbę matową, czy z połyskiem – wybierz swój ulubiony kolor, taki który najbardziej do Ciebie pasuje. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że po skończonym remoncie będziesz czuł się jak u siebie w domu.