Sypialnia zajmuje niezwykle ważne miejsce na mapie każdego mieszkania, dlatego warto, aby jej wystrój odzwierciedlał naszą osobowość i charakter, a jednocześnie pozwalał maksymalnie się zrelaksować. Taki właśnie jest styl boho – jeden z najpopularniejszych motywów przewodnich ostatnich miesięcy, który pozwala wnieść do wnętrz powiewu świeżości i niepoprawnego romantyzmu.
Jak urządzić sypialnię w stylu boho? Stworzenie harmonijnej aranżacji nie może obejść się bez kilku kluczowych elementów, o które nieco tutaj przybliżymy.
Styl boho i jego geneza
Skąd wywodzi się styl boho i jak prezentuje się zestaw jego cech charakterystycznych? Sama nazwa „boho” pochodzi od francuskiego słowa „la boheme”, którym w XVII wieku określano cyganarię. Było to dość specyficzne środowisko artystyczne, które w okresie Rewolucji Francuskiej swój sprzeciw postępowaniu wyższych klas społecznych we Francji wyrażało właśnie poprzez przełamywanie powszechnie akceptowalnych zasad.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Czym wyróżnia się styl boho?
Jak buntownicze usposobienie francuskich malarzy, muzyków i innych artystów wpłynęło na współczesne aranżacje wnętrz? Styl boho we wnętrzach, z którym mamy dziś do czynienia, to mocny nacisk na eklektyzm, gdzie jedną z głównych zasad jest brak sztywnych zasad w kontekście urządzania wnętrz. Boho łączy bowiem artystyczny luz i swobodę w dobieraniu elementów wyposażenia i dekoracji, lecz to wcale nie zwalnia nas jednak z obowiązku stosowania się do kilku podstawowych reguł aranżacyjnych charakterystycznych dla stylu boho. To właśnie dzięki nim nasza sypialnia urządzona w tym stylu osiągnie pełną harmonię i równowagę.
Sypialnia w stylu boho – jakie wzory i kolory?
W sypialniach urządzonych w stylu boho najczęściej dominują kolory ziemi. Ciepłe beże i brązy, zieleń, żółć czy biel nie tylko idealnie korespondują z klasyczną kolorystyką boho, ale przede wszystkim doskonale wpisują się w przytulny klimat wnętrzarski, który podczas urządzania sypialni często staje się dla nas celem nr 1. Nie oznacza to jednak, że w sypialniach boho należy zrezygnować z żywych i wyrazistych kolorów. Wręcz przeciwnie – kwintesencją stylu boho jest zamiłowanie do nieoczywistych połączeń kolorystycznych, dlatego śmiało można połączyć subtelne beże i brązy z jaskrawym pomarańczem czy słoneczną żółcią. Niezależnie od zastosowanej palety kolorów we wnętrzu, najważniejsze to zachować „złoty środek” i balans między spokojem a szaleństwem.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Łóżko w stylu boho
W samym sercu każdej sypialni powinno znajdować się duże i wygodne łóżko, które pozwoli nie tylko maksymalnie się zrelaksować, ale i zapomnieć na chwilę o spuchniętych nogach czy bolącym kręgosłupie. Jak więc wybrać odpowiednie łóżko do sypialni boho, które będzie nie tylko komfortowe, ale i miłe dla oka? Warto zdecydować się na łóżko małżeńskie z drewnianą ramą. Wnętrza urządzone w boho stylu nie mogą obejść się bez mniejszych czy większych akcentów drewnianych, dlatego drewniane łóżko doskonale wpisze się w konwencję artystycznego (nie)ładu w sypialni. Co więcej, równie ciekawym dopełnieniem wnętrza w stylu boho będzie łóżko z metalową, ozdobną ramą w ciepłych odcieniach złota czy miedzi. Mocno romantyczny charakter mebla uwydatni lekkie i niezobowiązujące oblicze pomieszczenia sypialnianego. Warto również rozważyć montaż zwiewnego baldachimu nad łóżkiem, jednak i bez niego można osiągnąć prawdziwy efekt „WOW”.
Sypialnia w stylu boho – na jakie meble postawić?
Sypialnia to nie tylko wygodne łóżko, ale szereg innych elementów wyposażenia, które zwiększą funkcjonalność pokoju, a przy okazji nadadzą mu odpowiedniego wydźwięku. Poszukując inspiracji podczas projektowania wnętrza boho warto zwrócić uwagę na drewniane szafki nocne „z odzysku”, które doskonale dopełnią aranżacji utrzymanej w naturalnym, może nawet nieco etnicznym klimacie. Oryginalnym rozwiązaniem okazują się drewniane taborety czy meble z rattanu, które znajdziemy w każdym sklepie z antykami. Meble wystarczy odświeżyć, pozbywając się resztek starej farby i pokrywając drewno preparatem, który wydobędzie i podkreśli piękno jego pierwotnej struktury.
W nowoczesnych sypialniach w stylu scandi boho nie można zapomnieć o strefie do przechowywania, która wcale nie musi przytłaczać aranżacji, co jest o tyle istotne, że w swojej docelowej formie powinna wyróżniać ona się romantyczną subtelnością. Jak zatem wybrać szafy i komody do boho sypialni? Zdecydowanym faworytem będą tutaj modele drewniane, zwłaszcza szafy, które zazwyczaj zajmują najwięcej cennej przestrzeni w pomieszczeniach sypialnianych. Dobrym posunięciem wydaje się wybór szafy drewnianej wykonanej z ciemnego drewna lub materiałów imitujących ten wdzięczny materiał.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Dlaczego akurat ciemny kolor szafy? Styl boho uwielbia kontrastowe połączenia kolorystyczne, dlatego stawiając na jasne kolory na ścianach i podłogach warto zrównoważyć je właśnie ciemnymi barwami mebli. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić – zbyt duża szafa w stosunkowo małej sypialni, w dodatku w ciemnym kolorze, może zadziałać niekorzystnie na odbiór estetyki przestrzeni sypialnianej.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Makrama – must have każdej sypialni boho
W gąszczu coraz bardziej designerskich dodatków do wnętrz trudno znaleźć oryginalne akcesoria dekoracyjne, które uwidocznią naturalny charakter wnętrza w całkiem nienachalny sposób. Dlatego tez coraz większym zainteresowaniem cieszy się makrama, czyli technika wiązania sznurków i to bez użycia szydełek, drutów i innych dobrze znanych nam akcesoriów. Dzięki makramie możemy uzyskać dowolny kształt dekoracji i to niezależnie od miejsca, w którym chcemy ją umieścić. Wiszące plecionki w formie łapaczów snów czy osłonek na doniczki to idealne rozwiązania, dzięki którym wystrój sypialni boho w mgnieniu oka zyskuje na atrakcyjności.
Dekoracje do sypialni boho – moc tekstyliów i dywanów
Jak wprowadzić jeszcze więcej kolorów i dodatków do sypialni, aby cieszyć się z przytulnego i kameralnego wnętrza w bohemowym wydaniu? Odpowiedź jest prosta – duet tekstyliów i dywanów. Urządzając sypialnię w stylu boho można z czystym sumieniem zabawić się konwencją i nie martwić się o zbyt przerysowany efekt. Im więcej różnych orientalnych wzorów i kolorów na poduszkach, zasłonach czy narzutach, tym lepiej dla ostatecznego wyglądu pokoju. Nie można też zapomnieć o kocach czy kapach z frędzlami, które dla bohemowych wnętrz są jak woda dla studni. W zasadzie tylko nasza wyobraźnia może być tutaj jedynym ograniczeniem.
Nie tylko pościel i poduszki powinny grać pierwszoplanową rolę w aranżacji sypialni w stylu boho. Pełnię szczęścia można osiągnąć umieszczając we wnętrzu elementy z naturalnych materiałów i tkanin. Mowa o wiklinie, jucie czy matach bambusowych, bez których naturalne wnętrza mogą wydawać się nieco puste i niekompletne.