Sypialnia w stylu boho – jak ją urządzić i gdzie szukać inspiracji?

0
jak urzadzic sypialnie w stylu boho
houszed.com

Sypialnia zajmuje niezwykle ważne miejsce na mapie każdego mieszkania, dlatego warto, aby jej wystrój odzwierciedlał naszą osobowość i charakter, a jednocześnie pozwalał maksymalnie się zrelaksować. Taki właśnie jest styl boho – jeden z najpopularniejszych motywów przewodnich ostatnich miesięcy, który pozwala wnieść do wnętrz powiewu świeżości i niepoprawnego romantyzmu.

Jak urządzić sypialnię w stylu boho? Stworzenie harmonijnej aranżacji nie może obejść się bez kilku kluczowych elementów, o które nieco tutaj przybliżymy.

Styl boho i jego geneza

Skąd wywodzi się styl boho i jak prezentuje się zestaw jego cech charakterystycznych? Sama nazwa „boho” pochodzi od francuskiego słowa „la boheme”, którym w XVII wieku określano cyganarię. Było to dość specyficzne środowisko artystyczne, które w okresie Rewolucji Francuskiej swój sprzeciw postępowaniu wyższych klas społecznych we Francji wyrażało właśnie poprzez przełamywanie powszechnie akceptowalnych zasad.

Czym wyróżnia się styl boho?

Jak buntownicze usposobienie francuskich malarzy, muzyków i innych artystów wpłynęło na współczesne aranżacje wnętrz? Styl boho we wnętrzach, z którym mamy dziś do czynienia, to mocny nacisk na eklektyzm, gdzie jedną z głównych zasad jest brak sztywnych zasad w kontekście urządzania wnętrz. Boho łączy bowiem artystyczny luz i swobodę w dobieraniu elementów wyposażenia i dekoracji, lecz to wcale nie zwalnia nas jednak z obowiązku stosowania się do kilku podstawowych reguł aranżacyjnych charakterystycznych dla stylu boho. To właśnie dzięki nim nasza sypialnia urządzona w tym stylu osiągnie pełną harmonię i równowagę.

Sypialnia w stylu boho – jakie wzory i kolory?

W sypialniach urządzonych w stylu boho najczęściej dominują kolory ziemi. Ciepłe beże i brązy, zieleń, żółć czy biel nie tylko idealnie korespondują z klasyczną kolorystyką boho, ale przede wszystkim doskonale wpisują się w przytulny klimat wnętrzarski, który podczas urządzania sypialni często staje się dla nas celem nr 1. Nie oznacza to jednak, że w sypialniach boho należy zrezygnować z żywych i wyrazistych kolorów. Wręcz przeciwnie – kwintesencją stylu boho jest zamiłowanie do nieoczywistych połączeń kolorystycznych, dlatego śmiało można połączyć subtelne beże i brązy z jaskrawym pomarańczem czy słoneczną żółcią. Niezależnie od zastosowanej palety kolorów we wnętrzu, najważniejsze to zachować „złoty środek” i balans między spokojem a szaleństwem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.