Fotel Lin - Ariana Furniture

Styl skandynawski cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród miłośników aranżacji wnętrz, w której główną rolę odgrywa prostota, elegancja i funkcjonalność. Charakterystyczne dla skandynawskiego designu jest wykorzystywanie naturalnych materiałów. Dotyczy to także podłóg.

Styl skandynawski to połączenie minimalizmu formy z uniwersalizmem. Doskonale sprawdza się ono w aranżacji pomieszczeń znajdujących się zarówno w domu jednorodzinnym, bloku mieszkalnym, czy też kamienicy. Jeśli chcesz więc wprowadzić do wnętrza klimat wystroju typowych domów w Norwegii czy Szwecji, rozpocznij od wyboru odpowiedniej podłogi. Bez tego trudno będzie uzyskać pożądany efekt.

Styl skandynawski: postaw na naturalne materiały i jasne barwy

Wszechobecna jasność i wrażenie harmonijnej prostoty – to pierwsze wrażenia, jakie można odnieść po przestąpieniu progu pomieszczenia urządzonego w stylu skandynawskim. Nie bez przyczyny jego naczelną zasadą stało się powiedzenie: mniej znaczy więcej. Nie znajdziemy w nim aranżacyjnych szaleństw, pstrokatych ozdób i ferii barw. Zostają one zastąpione bielą wespół z barwami, które są kojarzone z naturą. Doskonale sprawdzają się pastele, które nadają wnętrzu przyjemnego ciepła.

Podłoga we wnętrzu urządzonym na styl skandynawskiego designu powinna więc jak najbardziej podkreślać założenie dotyczące zgodności z naturą. To tłumaczy fakt, że w aranżacjach tych prym wiedzie podłoga drewniana. Podłogowe deski powinny mieć wyraźny rysunek słojów. Pamiętaj jednak, że nie każdy rodzaj drewna jest odpowiednim wyborem. Postaw na jasne lub nawet białe barwy, które sprawiają, że światło we wnętrzu się odbija i dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe. Warto więc wybrać dąb, sosnę lub jesion. Drewno wykańczane na wysoki połysk, zastąp bielonym, olejowanym lub woskowanym. Warto wiedzieć także, iż Skandynawowie uwielbiają podłogę postarzaną, wpisującą się w rustykalne wykończenie pomieszczeń, jednak musi ona być połączona z nowoczesnością i prostotą.

Zobacz także  Kwiaty na ścianie

Styl skandynawski - jaka podłoga do niego pasuje? fot.: Holly Marder

Jak odpowiednio ułożyć podłogę?

Aby wpisać się całkowicie w skandynawski styl należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu podłogi. Unikaj układania parkietu na kształt jodełki oraz różnego rodzaju innych wzorów. W norweskich i szwedzkich domach, takie praktyki ustępują miejsca sękatym, klasycznym deskom podłogowym.

Jeśli podłoga wykonana z drewna jest za dużym wydatkiem, można ją zastąpić panelami podłogowymi, które pomogą uzyskać zbliżony klimat.


Autor: Karolina Chodkowska

Styl skandynawski - jaka podłoga do niego pasuje? fot.: Blakes London

2 KOMENTARZE

  1. Monika

    Styl skandynawski po prostu kocham, dla mnie w tej prostocie jest istna magia. Ciężko tylko samemu dopasować odpowiednio wszystkie dodatki…podłogę chyba najbardziej

  2. Sylwia

    Dlaczego cieżko, dla mnie fajnie sprawdza siew takim wnętrzu podłoga, która jest ciemniejsza, takd la kontrastu. W exfloor podpatrz podłogi, moim zdaniem taki ciemniejszy dąb będzie idealnie pasowac do białego pomieszczenia. Nie raz już widziałam tego typu aranżacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here