wtorek, 11 czerwca, 2024
Strona głównaWykończeniaŚciany i podłogiŻÓŁTE ŚCIANY: kolor pozytywnie nastrajający

ŻÓŁTE ŚCIANY: kolor pozytywnie nastrajający

Kolor żółty jest mocną barwą i przyciągającą wzrok. Nawet jeśli użyjemy go do pomalowania tylko fragmentu ściany i tak będzie odgrywał pierwszoplanową rolę. W zależności od zastosowanego odcienia nadaje wnętrzu różny styl – zarówno nowoczesny jak i staroświecki.

Kolor żółty we wnętrzach może mieć bardzo wiele różnych twarzy! Żółć może być bardzo intensywna, ale także bardzo jasna, blada i prawie niewidoczna dla oka.

Żółte ściany – do połowy XX wieki kolor wiązany ze zdradą i fałszem

Początkowo barwie żółtej przypisywano wartości pozytywne. Jednak od XII wieku zaczęto wiązać ją ze zdradą i fałszem. Szaty Judasza w malarstwie miały kolor żółty. Włoskim kurtyzanom w czasach renesansu kazano nosić żółte znaki oznaczające bezwstyd, a hitlerowcy nakazali nosić Żydom żółtą gwiazdę Dawida na ramieniu. W Stanach Zjednoczonych w XIX wieku, strój skazańca miał wzór czarno żółtych poziomych pasów, oznaczających potępienie ich czynów przez społeczeństwo.

Po zakończeniu II wojny światowej wszelkie negatywne konotacja z kolorem żółtym przestały mieć znaczenie.

Żółte ściany: z jakimi kolorami je łączyć?

Decydując się na żółty kolor we wnętrzach dobrze jest pamiętać, że nadmiar tego koloru lub zbyt intensywny jego odcień może drażnić. Kolor żółty dobrze łączy się z czerwonym, pomarańczowym i czarnym. Mocno wybija się na tle koloru fioletowego bądź niebieskiego. Żółty kolor dobrze komponuje się także z kolorem zielonym. Aby stonować żółty kolor warto użyć bieli, beżu, szarości oraz odcieni brązu.

SŁONECZNIE I ENERGETYCZNIE

Żółte ściany w salonie

Urządzenie wnętrz w bezpiecznych beżach czy szarościach też może nudzić i przygnębiać. Może warto poeksperymentować z kolorem żółtym?

Użyty w odcieniach pastelowych nawet w dużych ilościach nie męczy. Intensywne odcienie w salonie wskazane są raczej jako dekoracja jednej lub nawet fragmentu ściany.

Żółte ściany
Żółte ściany
Żółte ściany
Żółte ścianyŻółte ściany

 

STYMULUJĄ DO NAUKI

Żółte ściany w pokoju dziecka

Żółty – kolor nauki, intelektu i optymizmu. Jest to zatem doskonały kolor dla „ambitnych rodziców” młodych naukowców.

Żółte ściany
Żółte ścianyŻółte ściany
Żółte ścianyŻółte ściany
Żółte ściany

 

 

ROZŚWIETLI WNĘTRZA

Żółte ściany w sypialni

Żółte ścianyŻółte ściany
Żółte ściany
Żółte ścianyŻółte ściany

 

 

 

NA POPRAWĘ APETYTU

Żółte ściany w kuchni

To doskonały kolor do kuchni i jadalni. Ożywia i rozwesela te pomieszczenia, a ponieważ są one sercem domu to powinny być niezwykle energetyczne. Nie ma chyba nic gorszego niż picie herbaty z cytryną w smutnej kuchni

Żółte ściany
Żółte ścianyŻółte ściany i białe meble w kuchni, fot. Luciano Group
Żółte ściany

SŁONECZNA KĄPIEL

Żółte ściany w łazience

Fiolet w łazience to hit tego roku. Dla osób zdecydowanych polecamy soczyste odcienie fioletu na ścianach. Dla tych, którzy jednak boją się tego koloru dekory we fiolecie lub pomalowanie ścian na ten kolor. Ostatecznie przemalowanie ściany trwa zaledwie chwilę.

Żółte ściany
Żółte ścianyŻółte ściany
Żółte ścianyŻółte ściany

 

 

RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii