wtorek, 3 grudnia, 2024
Strona głównaWykończeniaŚciany i podłogiJak przymocować obraz do ściany? Jakie kołki wybrać?

Jak przymocować obraz do ściany? Jakie kołki wybrać?

To z jakiego materiału wykonane są ściany wewnętrzne w naszych domach wzbudza nasze zainteresowanie dopiero wtedy, kiedy musimy do nich coś przymocować. Wieszak, półka czy telewizor wymagają bezpiecznego montażu, a taki jest możliwy jeśli dobierzemy odpowiedni kołek rozporowy. To właśnie rodzaj ściany przesądza o wyborze odpowiedniego kołka i dopuszczalnym jej obciążeniu.

Kołki dostępne są w różnych kształtach, długościach, grubościach. Te parametry przekładają się na stabilność mocowania. Zanim jakiś kołek trafi do naszego koszyka upewnijmy się zarówno co do jakości kołka jak i jego przeznaczenia. Oto poradnik dotyczący bezpiecznego mocowania w najbardziej popularnych materiałach budowlanych.

wieszanie obrazów na lince

kołki rozporowe do cegły dziurawki
Kołki uniwersalne

Mocowania w pełnych przestrzeniach

Do najczęściej spotykanych materiałów pełnych zaliczamy beton, cegłę pełną i kamień naturalny. Ściana wybudowana z takich materiałów jest w stanie przyjąć na siebie duże obciążenia, dlatego można na niej zawiesić szafki kuchenne, duże telewizory bądź ciężkie umywalki.

Jak przymocować obraz do ściany? – kilka porad

Jakie kołki będą najlepsze do materiałów pełnych?

  • Ściana betonowa – najlepsze będą uniwersalne kołki rozporowe – do wkręcania lub szybkiego montażu. Gdy na ścianie chcemy powiesić coś bardzo ciężkiego lepsze okażą się specjalne kotwy.
  • Ściana z pełnej cegły – najlepsze będą kołki rozporowe przeznaczone do każdego rodzaju podłoża. Kotew lepiej w takim podłożu nie umieszczać, bo ich siła rozprężania może ukruszyć cegłę.
  • Ściana z kamienia naturalnego – jednym z dedykowanych rozwiązań do mocowania w kamieniu jest kołek ramowy typu SXRL, jednak na etykiecie produktu powinna znaleźć się informacja dotycząca polecanych kołków do tego materiału.

Jak przymocować obraz do ściany?  – mocowania w pustych przestrzeniach

kołki rozporowe do cegły
Kołek do gazobetonu
wieszanie obrazu na ścianie
Kołek do cegły dziurawki

Puste przestrzenie w porównaniu do betonu są znacznie delikatniejsze. Gdy pochopnie wybierzemy kołki, to porowata struktura cegły bądź pustaka może wpłynąć na jakość mocowania – kołek może całkowicie wypaść.

Co ważne, w pustych przestrzeniach wiercimy bez włączonego udaru w wiertarce, najlepiej stosując wiertło do drewna lub do metalu. Niektóre kołki można też wkręcić ręcznie lub po prostu wbić w ścianę młotkiem.

  • Pustaki ceramiczne – najlepsze będą uniwersalne kołki rozporowe.
  • Płyta gipsowo-kartonowa i płyty drewnopodobne – kołki uniwersalne powinny się sprawdzić, jednak lepiej zdecydować się na rozwiązanie bardziej specjalistyczne. Do płyt gipsowych polecany jest kołek stalowy typu molly, który w płytę wkręca się ręcznie za pomocą specjalnych kleszczy. Można też użyć do tego celu kołków ze szczękami tworzące tzw. grzybki oporowe bądź stalowe kołki rozkładające sie pustej przestrzeni lub plastikowe ślimaki wkręcane bez wiercenia.
  • Gazobeton (suporeks) – najlepsze będą kołki ze spiralnie uformowanym gwintem do montażu przelotowego.
  • Cegła dziurawka i pustaki ceramiczne – najlepsze będą tzw. motylki – plastikowe kołki przeznaczone do zamocowań w pustych przestrzeniach.
  • Styropian – do mocowania wystarczy tzw. ślimak – to specjalny kołek do izolacji, który zapewnia łatwy i szybki montaż.

Jeśli nie mamy pewności z czego wykonana została ściana najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kołka uniwersalnego.


źródło: fisherpolska

RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

  1. Powiedziałbym jeszcze, że sama znajomość rodzaju kołków w sensie ich wyglądu czy ogólnej charakterystyki jeszcze za wiele nie daje. Ważne żeby pochodziły z dobrego źródła i nie były jakimś badziewiem, którego pełno na rynku. U mnie dobrze sprawdziły się kołki z muntech24, bodajże o nazwie Mungo. Zero komplikacji przy montażu, zawsze kołek ładnie się osadza w ścianie. Rzecz jasna są też inne marki godne uwagi, kwestia preferencji w dużym stopniu 😉

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii