piątek, 10 lutego, 2023
Strona głównaEksperciSchody na miarę każdego wnętrza - jak je wybrać?

Schody na miarę każdego wnętrza – jak je wybrać?

Wybór modelu schodów podyktowany jest nie tylko gustami, ale przede wszystkim specyficznymi wymaganiami przestrzeni, w której mają zostać zainstalowane. Zobacz, jak prezentują się schody w najrozmaitszych kształtach i ułożeniach biegu – dopasowanych zarówno do niewielkich wnętrz, jak i dużych domów.

Schody to jeden z kluczowych elementów wyposażenia wnętrza. Wybrany model musi więc być funkcjonalny, ułatwiając swobodne przemieszczanie się pomiędzy piętrami, a jednocześnie powinien stylistycznie wpisywać się w aranżację naszego domu. To, jakie schody wybierzemy, w dużej mierze zależy też od przestrzeni, którą dysponujemy.

WAŻNE!

W zależności od kształtu i ułożenia biegów rozróżniamy schody:

• jednobiegowe, czyli proste,
• dwubiegowe, czyli schody ze spocznikiem (kwadratowym lub prostokątnym),
• wielobiegowe – z kilkoma spocznikami,
• kręcone i spiralne,
• wachlarzowe,
• kacze,
• zabiegowe.

Schody niczym alfabet

Jednym z kluczowych elementów, na który musimy zdecydować się wybierając schody, jest ich kształt. Z tej perspektywy zdecydować się można na modele przybierające formę litery I, L, U, C lub S.

Schody w kształcie litery I to konstrukcje najprostsze. Świetnie prezentują się w salonach typu open space, jak i umieszczone pod ścianą. Mogą, choć nie muszą, być wyposażone w balustradę.

jakie schody wybrac
Fot. Rintal Polska
  • Schody w kształcie litery L to modele, które tylko raz zmieniają swój kierunek, skręcając pod kątem 90 stopni w stronę lewą lub prawą. Mogą być jednozabiegowe lub ze spocznikiem, tj. międzypiętrowym podestem przedzielającym biegi. Ich ogromnym atutem jest balustrada, która może efektownie kończyć się na wysokości skrętu lub sięgać do samej ziemi.
jak wybrać schody
Fot. Rintal Polska
  • Schody w kształcie litery U to sprytne rozwiązanie do wnętrz o ograniczonym metrażu. Te modele dwuzabiegowe, prawo- lub lewoskrętne, zawracają o 180 stopni, przez co zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Pięknie wyglądają szczególnie w wersjach ażurowych, czyli bez podstopnic, dzięki czemu dają wrażenie lekkości i zwiewności.
schody w kształcie litery U
Fot. Rintal Polska
  • Schody w kształcie litery C to modele dwuzabiegowe, które charakteryzują się tym, że bieg wyjściowy i wejściowy są od siebie oddalone. Podobnie jak w modelach o kształcie U, tutaj także zawracamy o 180 stopni. Te schody robią piorunujące wrażenie, stanowiąc bardzo wyrazisty element dekoracji wnętrza.
schody w kształcie litery C
Fot. Rintal Polska
  • Schody w kształcie litery S to modele dwuzabiegowe, które dwukrotnie zmieniają swój kierunek, skręcając o 90 stopni w przeciwnych kierunkach – zwykle na szczycie i tuż przy ziemi. To świetna alternatywa dla schodów spiralnych, a jednocześnie – bardzo ciekawy koncept wpasowujący się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza.
schody w kształcie litery S
Fot. Rintal Polska
  • Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym typie schodów – a mianowicie modelach kręconych i spiralnych, które ze względu na swój finezyjny kształt stanowią niezwykle dekoracyjny element wyposażenia wnętrza. Polecane szczególnie do niewielkich przestrzeni, stanową świetne rozwiązanie, gdy szukamy schodów prowadzących np. na antresolę czy poddasze. Mimo specyficznego, niecodziennego kształtu są funkcjonalne, a przy tym prezentują się wyjątkowo efektownie.
schody kręcone
Fot. Rintal Polska

Wybór, jaki dają nam producenci powoduje, że dziś dobranie schodów do nawet najbardziej wymagających wnętrz, nie jest trudną sztuką. Wybierać możemy spośród najrozmaitszych konstrukcji, kształtów, materiałów czy kolorów. Dzięki temu każdy z powodzeniem zaadaptuje w swoim domu dokładnie takie schody, jakie tylko sobie wymarzy.

Andrzej Zbąskihttps://www.rintal.pl/
Firma Rintal powstała w 1974 roku i od ponad 40 lat jest wiodącym producentem schodów do wnętrz zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii