piątek, 31 marca, 2023
Strona głównaAranżacja wnętrz z pomysłemRośliny oczyszczające powietrze w domu – te gatunki po prostu trzeba mieć!

Rośliny oczyszczające powietrze w domu – te gatunki po prostu trzeba mieć!

Jakość powietrza, którym oddychamy nie tylko na zewnątrz często pozostawia wiele do życzenia. Trujący smog przedostający się do naszych mieszkań w połączeniu z kurzem i innymi zanieczyszczeniami sprawia, że kondycja naszego zdrowia może stopniowo się pogarszać. Dlatego warto postarać się o zestaw roślin oczyszczających powietrze w domu, dzięki którym nie tylko zadbamy o siebie i swoich bliskich, ale także o naturalne akcenty w aranżacji wnętrz. Zatem na jakie rośliny doniczkowe warto postawić?

​Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – skrzydłokwiat

Naszą listę otwiera roślina, która coraz częściej gości w naszych mieszkaniach. Skrzydłokwiat, bo o nim mowa, to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie nie tylko czyste powietrze w domu, ale i nienaganne walory estetyczne. Posiada bowiem charakterystyczne, białe kwiaty, które wydają subtelną woń. Neutralizuje lotne związki organiczne, w tym benzen czy aceton obecne w farbach czy lakierach, a także szkodliwy dla zdrowia dym tytoniowy. Jego uprawa nie należy do najbardziej wymagających – należy jednak obficie go podlewać i zapewnić mu stanowisko w półcieniu.

rosliny oczyszczajace do mieszkania

​Kwiaty oczyszczające powietrze – sansewieria

Roślina należąca do gatunku sukulentów, która magazynuje wodę w swoich efektownych, mięsistych liściach, więc jest świetnym rozwiązaniem nawet dla najbardziej opornych ogrodników. Sansewieria, zwana również wężownicą, doskonale nadaje się do sypialni, bowiem nie tylko usuwa lotne toksyny, ale także produkuje tlen. Bardzo dobrze radzi sobie w ekstremalnych warunkach – niestraszne jej przesuszenie czy zaciemnione stanowisko.

rosliny oczyszczajace do mieszkania

​Rośliny filtrujące powietrze – dracena

Kolejny „must have” w każdym zdrowym domu to dracena, która podbija serca miłośników zieleni swoim atrakcyjnym wyglądem – długimi liśćmi osadzonymi na pniu. Skutecznie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i dobrze radzi sobie z usuwaniem formaldehydów, które obecne są w niektórych kosmetykach i plastiku. Dracena to gatunek stosunkowo łatwy w uprawie, który lubi jednak wilgotne warunki. Należy porządnie ją podlewać, uważając jednak, aby woda nie stała w doniczce. Najlepiej rosną na stanowisku jasnym, dobrze naświetlonym.

​Rośliny filtrujące do domu – bluszcz pospolity

Jedna z najbardziej niedocenianych roślin doniczkowych, która wyróżnia się jednak bardzo pozytywnym wpływem na zdrowie. Pochłania szkodliwe związki chemiczne, takie jak tlenek węgla czy benzen, a ponadto stosuje się go jako naturalny środek przeciwzapalny. Bluszcz potrafi pięknie ozdobić zarówno klasyczne, jak i nowoczesne wnętrza, a do tego dobrze radzi sobie z ograniczoną ilością światła. W kwestii podlewania – jego podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne.

rosliny oczyszczajace do mieszkania

​Kwiaty doniczkowe filtrujące powietrze – fikus

Fikus jest jedną z najbardziej lubianych roślin doniczkowych, w dużej mierze ze względu na swoje oryginalne ulistnienie, które świetnie komponuje się z każdą aranżacją wnętrz. Oczywiście świetnie spisuje się w roli naturalnego oczyszczacza powietrze, neutralizując amoniak, benzen czy formaldehyd. Jeśli chodzi o sposób uprawy – lubi półcień i niezbyt dobrze znosi częste zmiany lokalizacji. Najlepiej podlewać go regularnie wodą destylowaną w temperaturze pokojowej.

​Zdrowe kwiaty doniczkowe – Zielistka Sternberga

Gatunek z rodzaju najmniej wymagających, który bardzo lubi jasne stanowiska, ale nie należy narażać go na bezpośredni kontakt ze słońcem. Zielistka Sternberga to jedna z najbardziej efektownych roślinek z zestawienia, którą bardzo łatwo rozpoznać po zielonych liściach z charakterystycznymi białymi paskami. Jak większość kwiatów doniczkowych z naszego zestawienia, skutecznie usuwa z powietrza trujące związki na czele z formaldehydem i benzenem. Co ciekawe, nie tylko neutralizuje to, co szkodliwe, ale jednocześnie nawilża powietrze w domowych pomieszczeniach.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii