Aby rośliny domowe rosły i pięknie się rozwijały, należy zapewnić im odpowiednie warunki, w tym dostęp do promieni słonecznych. Czy właściciele słabo oświetlonych mieszkań mogą zapomnieć o wnętrzach pełnych zieleni? Niekoniecznie. Rozwiązaniem są w tym przypadku rośliny cieniolubne. Podpowiadamy, które z nich wybrać!
Rośliny na zacienione stanowiska
Kwiaty należą do grupy tych dodatków, które nie tylko wpływają na estetykę pomieszczenia, ale i oddziałują na samopoczucie domowników. Oprócz produkcji tlenu rośliny opowiadają m.in. za wzrost wilgotności powietrza, a niektóre z nich pochłaniają szkodliwe dla człowieka substancje chemiczne.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kwiaty doniczkowe bez problemu można umiejscowić nawet w tych stosunkowo ciemnych pomieszczeniach, np. z niewielkimi oknami. Wystarczy wybierać gatunki roślin, które dobrze czują się w takich warunkach.
Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko cieszyć się otoczeniem zieleni, która sprzyja relaksowi i odprężeniu, ale i odpowiednio zaaranżować wnętrze. Ma to znaczenie w szczególności w przypadku pokoi o małym metrażu, które w połączeniu z zacienieniem mogą sprawiać wrażenie ponurych i przytłaczających. Kwiaty są jednym ze sposobów na to, aby dodać im przytulności i lekkości.
Zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas to popularna, a jednocześnie niezwykle wytrzymała roślina. Kwiat nie tylko przetrwa w zacienionym miejscu, ale i będzie się tam bardzo dobrze rozwijać.
Zamiokulkas ma błyszczące, ciemnozielone liście i prezentuje się bardzo elegancko. Świetnie sprawdzi się m.in. we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, glamour czy minimalistycznym.
Oprócz tego, że roślina lubi rozproszone światło i może zajmować półcieniste stanowiska, jest także wytrzymała na przesuszenie. W zasadzie lepiej nie podlewać jej przez dłuższy okres czasu niż przesadzić i przelać zamiokulkasa.
Aglaonema stripes
Aglaonema stripes to piękna roślina rodem z azjatyckich lasów tropikalnych. Podobnie jak zamiokulkas jest kwiatem mało wymagającym i stosunkowo łatwym w uprawie. Kwiat z pewnością doda wnętrzom charakteru, ponieważ wyróżnia się dużymi liśćmi w paskowany wzór.
Aglaonema stripes najlepiej postawić na półcienistym, ciepłym (20-25 stopni Celsjusza latem i nieco mniej zimą) stanowisku i zapewnić jej stosunkowo wilgotne powietrze. Należy pamiętać, że liście rośliny są trujące i mogą powodować podrażnienia. Wobec tego kwiat nie jest polecany właścicielom pupili i należy przesadzać go w rękawicach ochronnych.
Bluszcze
Idealną propozycją do ciemnych wnętrz jest bluszcz. Oczywiście w zależności od gatunku roślina może lepiej rozwijać się z dostępem do rozproszonego światła lub na stanowisku półcienistym. Z zasady odmiany bluszczu z jaśniejszymi, wzorzystymi liśćmi lepiej czują się w miejscach z większym dostępem do słońca niż ciemnozielone warianty (np. bluszcz pospolity).
Bluszczowi należy zapewnić wilgotne podłoże i raz na jakiś czas spryskiwać jego liście wodą. Roślina najlepiej rozwija się w przypadku dość niskich temperatur (do 15 stopni Celsjusza).
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to kwiat o subtelnym wyglądzie, który wypuszcza piękne białe kwiaty (może to zrobić przez cały rok pod warunkiem, że zapewni się mu odpowiednie warunki). Warto mieć go w swoim mieszkaniu nie tylko ze względu na kwestie estetyczne. Dużą zaletą rośliny jest także zdolność do oczyszczania powietrza z niektórych toksyn.
Oprócz tego, że skrzydłokwiat może umiarkowanie nasłonecznione stanowisko, jest również odporny na szkodniki i choroby. Właściciele roślinki z kwiatami przypominającymi skrzydła powinni jednak pamiętać, że potrzebuje ona dużej ilości wody (mowa tu zarówno o podlewaniu, jak i zraszaniu).
Paprocie
Klasyczna paprotka to roślina, która cieszyła się dużą popularnością w czasach PRL-u. Jednak również teraz ma ona mnóstwo miłośników, którzy ochoczo wykorzystują paproć w aranżacji swoich wnętrz.
Paprotka bardzo nie lubi bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, które mogą poparzyć i wysuszyć jej liście. Zamiast tego roślinę warto postawić w miejscu z dostępem do rozproszonego światła lub na stanowisku półcienistym.
Jak widać, również w pomieszczeniach, do których nie dociera duża ilość naturalnego światła, można z powodzeniem uprawiać rośliny. Cieniolubne kwiaty domowe zachwycą zarówno swoim wyglądem, jak i wytrzymałością.