Jak widać, już blisko sto lat temu udało się stworzyć wiele ponadczasowych zasad, które stały się synonimem modnych wnętrz. Właśnie dlatego i w nowoczesnych aranżacjach można znaleźć elementy stylu Bauhaus. Czym charakteryzuje się początek niemieckiego minimalizmu? Oto najważniejsze informacje o stylu Bauhaus w aranżacji wnętrz!
Bauhaus – co tworzy modernistyczny styl?
Na styl Bauhaus można patrzeć dwojako – jako na nurt architektoniczny oraz filozofię. Jedną z zasad, której uczyli się przyszli rzemieślnicy od swoich mistrzów, było postrzeganie przedmiotów nie jako dekoracji, ale przede wszystkim rzeczy służących ludziom. Według szkoły projektowanie jest ściśle związane ze zrozumieniem sposobu użytkowania danego elementu.
Łatwo zauważyć, jak wysoko ceniono funkcjonalność w niemieckiej szkole architektonicznej. To właśnie z niej wywodzi się kilka powszechnie znanych zasad takich jak „mniej znaczy więcej” czy „forma wynika z funkcji”. Hasła wciąż pozostają aktualne i istnieją w świecie jako inspiracje dla kolejnych pokoleń projektantów.
Co wyróżnia Bauhaus jako styl? Z pewnością wcześniej wspomniana funkcjonalność – to jeden z kluczowych elementów w nurcie. Zgodnie z jego ideą podczas aranżacji nie wybiera się sprzętów, które miałyby być jedynie ozdobą. Ważna jest więc najpierw przydatność danego obiektu, potem można nadać mu wartość dekoracyjną.
Kolejnym ważnym elementem stylu Bauhaus jest przestrzeń. Widać to w aranżacji wnętrz – są one zazwyczaj rozległe i otwarte oraz jest w nich dużo naturalnego światła. Dla pogłębienia tego efektu często stosuje się przeszklenia, zamiast pełnych, zabierających światło ścian. Dodatkowo odbijają one promienie, przez co w pomieszczeniu jest jaśniej.
Aranżacja wnętrza w stylu Bauhaus – o czym warto pamiętać?
Styl można łatwo rozpoznać po kilku kluczowych elementach:
- wybór prostoty w aranżacji, wykończeniu;
- geometryczne kształty mebli;
- rezygnacja z dekoracji i ornamentu, postawienie na ciekawe formy wykonane z różnych materiałów.
Styl Bauhaus to wyjątkowe przedłużenie modernizmu, które dało światu niepowtarzalne spojrzenie na architekturę i aranżację wnętrz.
Minimalizm
Jedną z najważniejszych rzeczy charakteryzujących styl Bauhaus jest szeroko pojęty minimalizm. Przejawia się on w każdym aspekcie wnętrz inspirowanych i projektowanych zgodnie ze stylem Bauhaus.
Mniej znaczy więcej i według tej zasady kształtowany jest wygląd wnętrz. Nic więc dziwnego, że nurt był pierwowzorem dla ukształtowanego później minimalizmu.
Światło
Światło to nieodłączny element aranżacji w stylu Bauhaus. Przedstawiciele nurtu zdawali sobie sprawę z tego, że różne źródła światła znacząco wpływają na odbiór przestrzeni. Warto dodać, że zgodnie z ideą stylistyki, lampy należą do grupy nielicznych przedmiotów, które pełnią we wnętrzach funkcję dodatków.
Geometryczne kształty żyrandoli wykonanych z ciekawych materiałów (często można się spotkać z wykorzystaniem kloszy z białego szkła w połączeniu z metalem) nie tylko sprawiają, że światło wpada do wnętrza, ale także intrygują jako przedmioty same w sobie.
Lampy bez dwóch zdań stanowią dopełnienie wystroju i pozwalają na zabawę formą. Umieszczenie dużego źródła światła neutralnego zapewnia dobre oświetlenie i optycznie powiększa przestrzeń. Dołożenie lampy stojącej, która będzie źródłem ciepłego światła, sprawi natomiast, że dynamika wnętrza się zmieni.
Inne oświetlenie ma więc wpływ na wydobycie kolorów z najbliższego otoczenia (np. barwy fotela). Dzięki temu można uzyskać wyjątkowy efekt głębi, a także sprawić, ze wnętrze wydaje się bardziej trójwymiarowe, niesurowe.
Inspirujące kolory
Podążanie za minimalizmem sprawiło, że eksploracja kolorystyczna w stylu Bauhaus ograniczyła się zaledwie do 3 barw podstawowych. Żółty, czerwony i niebieski mieszane na różne sposoby pozwoliły na uzyskanie ciekawych połączeń, które nie są nudne, pozostają spójne i zapewniają wnętrzu odpowiednią głębię.
Meble i dodatki w stylu Bauhaus
Podobnie jak inne elementy Bauhausu, meble są proste i surowe w formie. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby wciąż pozostawały intrygujące, stylowe, a co najważniejsze – praktyczne.
Meble zazwyczaj są dosyć duże, ponieważ projektowane są z myślą o dużych, otwartych przestrzeniach – w ten sposób w nich nie zginą. Z drugiej strony w ciasnych pokojach mogą wydać się karykaturalne i nadmiernie dominujące.
Umeblowanie w stylu Bauhaus będzie świetnym uzupełnieniem wnętrz loftowych, industrialnych i minimalistycznych. Gorzej prezentuje się w bardziej ograniczonych przestrzeniach, np. w niewielkich mieszkaniach.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w takim miejscu postawić na jeden, dwa elementy w stylu Bauhaus, które nadadzą wnętrzu odpowiedni wyraz, ale jednocześnie nie przytłoczą przestrzeni. Dobrze sprawdzi się np. stolik kawowy lub fotel w salonie.
Meble, których obicie często wykonane jest ze skóry, najlepiej prezentują się we wnętrzach o stonowanej i spokojnej kolorystyce.
Co jeszcze charakteryzuje meble Bauhaus? Wygoda. Z założenia mają być to przedmioty przede wszystkim spełniające się w sferze użytkowej. Dlatego fotele, kanapy czy stoliki skonstruowane są w taki sposób, że siedzenie przy nich jest po prostu przyjemne. Dodatkowo wyglądają one olśniewająco w pomieszczeniu.