Wybór energooszczędnych sprzętów AGD to dobre rozwiązanie nie tylko dla użytkowników, ale i dla środowiska. Co warto wiedzieć o klasie efektywności energetycznej i jak znajdować urządzenia, które zużywają niewiele energii? Oto cenne porady!
Klasa energetyczna – co to jest?
Klasa energetyczna to najważniejszy parametr, na jaki trzeba zwrócić uwagę, kiedy kupuje się sprzęty AGD i RTV. Oznaczenie informuje o efektywności energetycznej każdego sprzętu sprzedawanego w Unii Europejskiej. Wskaźnik znajduje się na specjalnej etykiecie, która musi widnieć na wszystkich opakowaniach urządzeń elektrycznych w UE. To od tego parametru zależy, jak dużo energii będzie potrzebował dany sprzęt do pracy.
Od 2021 roku obowiązują klasy energetyczne od A+++ do G. Litera A+++ oznacza najmniejsze zużycie energii przez urządzenie, a litera G symbolizuje sprzęty najmniej opłacalne w kwestii oszczędności energetycznych. Im wyższa klasa oznaczona na etykiecie energetycznej na zielono, tym lepiej. Znaki znajdują się w trzech paletach kolorystycznych:
- A+++, A++ i A+ są w odcieniach zieleni;
- A, B i C znajdują się na żółto-pomarańczowych paskach;
- D, E, F i G widnieją na tle intensywnych, czerwonych odcieni.
Wygląd etykiety znacznie ułatwia zrozumienie, po które sprzęty najkorzystniej sięgać w sklepie z AGD. Kiedy wie się już, czym jest klasa energetyczna, można przejść do analizy innych parametrów.
Jak wybrać energooszczędną pralkę, lodówkę czy zmywarkę?
Jak najlepsza klasa energetyczna to klucz to niskiego rocznego zużycia energii. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne czynniki. Jednym z nich są specjalne tryby ekologiczne np. cykl szybkiego prania czy mycia naczyń w zmywarce. Takie funkcje sprzętów pozwalają zmniejszyć zużycie wody i prądu poprzez krótszą pracę urządzenia.
Przydają się także opcja automatycznego wyłączania i możliwość zdalnego sterowania urządzeniami. Smart home to sposób na wydajne użytkowanie sprzętów, np. odkurzaczy, nawet gdy nikogo nie ma w domu. Bardzo ważne jest również dopasowanie sprzętów do własnych potrzeb. Co to oznacza?
Przykładowo zbyt duża lodówka dla osoby mieszkającej samotnie będzie niepotrzebnym obciążeniem energetycznym. Potrzebuje więcej energii, a jej potencjał nie będzie w pełni wykorzystywany. To samo dotyczy m.in. pojemności zmywarek, pralek czy suszarek.
Energooszczędne urządzenia AGD – dlaczego warto?
Energooszczędne urządzenia pobierają mniej energii do pracy, co wpływa na wysokość rachunków za prąd. Prowadzi to do oszczędności finansowych, zauważanych szczególnie w dłuższej perspektywie czasu. Takie sprzęty przyczyniają się również do ochrony środowiska np. poprzez mniejsze zużycie wody.
Energooszczędność AGD przeważnie idzie w parze z wieloma innymi, innowacyjnymi cechami produktów. Można cieszyć się m.in. lepszą wydajnością, wieloma trybami pracy czy cichym i komfortowym działaniem urządzenia. Warto sprawdzać, czy kupowane sprzęty pozwalają zoptymalizować rachunki i wspomóc portfel gospodarstwa domowego.