niedziela, 8 września, 2024
Strona głównaWykończeniaŚciany i podłogiPodłoga z drewna – jak ją wybrać?

Podłoga z drewna – jak ją wybrać?

Od setek lat drewno jest najlepszym i najbardziej prestiżowym wykończeniem podłóg w domu. Oferta drewnianych podłóg jest tak duża, że wybór, który tylko pozornie wydaje się bardzo prosty, do łatwych tak naprawdę nie należy. Podpowiadamy, jak wybrać drewnianą podłogę.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając drewnianą podłogę?

  • renomę producenta
  • jakość opakowania desek
  • renomę sprzedawcy i wykonawcy
  • klasę twardości drewna
  • gatunek drewna
  • estetykę.

Opakowanie

Wydawać by się mogło, że opakowanie w przypadku drewnianej podłogi ma najmniejsze znaczenie. Sprawa wygląda zupełnie inaczej. Szczelne opakowanie służy bowiem odpowiedniej ochronie drewna. Dlatego, jeśli jakość opakowania wzbudza nie budzi naszego zainteresowania, ostrożnie powinniśmy podchodzić do tego produktu.

Drewnianą podłogę warto kupić w specjalistycznym sklepie

Jeśli zależy nam na kupnie wysokiej jakości podłogi warto w tym celu udać się do sklepu wyspecjalizowanego w sprzedaży podłóg. Powodów jest wiele. Chodzi zarówno o fachowe doradztwo, ale również odpowiednie warunki przechowywania drewna. Kupując połogi w supermarkecie budowlanym może zachodzić podejrzenie, że deski nie zawsze były przechowywane we właściwych warunkach.

Montaż w pakiecie z zakupem

Kupując podłogę warto również w sklepie zlecić jej montaż. Wówczas gwarancją objęty jest nie tylko towar ale również usługa. Mamy wówczas większą pewność, że podłoga zostanie właściwie ułożona, a ewentualne reklamacje będą łatwiej uwzględnione, bowiem za jakość odpowiada wówczas montażysta.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że zakup z montażem oznacza dla kupującego niższy VAT. Sklep z doświadczeniem powinien też wskazać sprawdzone i zgodne z zaleceniami producenta środki do pielęgnacji określonych podłóg.

Wybór odpowiedniego gatunku drewna

Kiedy już podejmiemy decyzję co do miejsca, w którym chcemy kupić podłogę, należy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Tutaj jednak również nie wystarczy kierować się jedynie tym, co nam się podoba. Decydując się na określony gatunek, należy więc wziąć pod uwagę w jakich warunkach i z jakim natężeniem posadzka będzie eksploatowana.

Do miejsc często używanych (np. do pokoju dziennego lub biura), lepiej wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia. Do sypialni natomiast można wybrać delikatniejsze i subtelniejsze gatunki.  Skąd jednak wiedzieć, które drewno jest twarde, a które miękkie?

Klasy drewna

Drewno dzieli się na klasy, które określają stopień twardości poszczególnych desek. Na podłogi stosuje się drewno o klasach twardości II – IV (klasa I nie nadaje się na podłogi). Podłogi klasy II to np. sosna, klon, do klasy III zalicza się m.in. dąb, czereśnię, buk i jesion. Najtwardsze są drewna klasy IV – np. orzech, jatoba, tali czy merbau.

Niektórzy producenci stosują też klasyfikację według skali Brinella. Im wyższy jest wskaźnik Brinella, tym deska podłogowa jest bardziej odporna na wgniecenia. Niestety, nawet w ramach jednego gatunku mogą występować poważne rozbieżności – np. czereśnia mieści się w przedziale 2-4,5, co oznacza, że niektóre deski mogą być twardsze, inne miększe. Dlatego najlepiej brać pod uwagę wartości średnie. W przypadku czereśni będzie to 3,2, w przypadku dębu – 3,7, a w przypadku jatoby – 6,8. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Sposób wykończenia podłogi

Wybór materiału to nie wszystko. Musimy jeszcze podjąć decyzję dotyczącą sposobu wykończenia podłogi. W pomieszczeniach o dużym natężeniu poleca się olejowanie. Olej wnika w strukturę drewna, dzięki czemu większość zarysowań i wytarć jest mało widocznych i łatwo można je naprawić nanosząc warstwę oleju. Uszkodzenie warstwy lakieru wymusza konieczność odnowienia podłogi w całym pomieszczeniu.

Pamiętajmy także, że aby podłoga – szczególnie drewniana – służyła nam wiele lat, musimy o nią odpowiednią dbać. Nawet najbardziej starannie dokonany zakup zda się na nic, jeśli nie będziemy pamiętali o odpowiedniej pielęgnacji, najlepiej przy użyciu środków zalecanych przez producenta naszej podłogi.


źródło: NOVA Technologie Obiektowe

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii