Styl minimalistyczny to ideologia przestrzeni, równowagi oraz porządku. Minimalizm sprzyja zarówno relaksowi, jak i kreatywności, gdyż usunięcie zbędnych przedmiotów z otoczenia pomaga w skupieniu i koncentracji. Minimalistyczne wnętrza charakteryzują się wyjątkową elegancją, co zawdzięczają wykorzystaniu stonowanych kolorów i wysokiej jakości materiałów. Przeważające tu jasne odcienie, często biel i szarości, współgrają z surowym drewnem używanym do podłóg i mebli. Jednakże, co jeszcze wchodzi w skład tego rosnącego w popularności stylu? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Jaka aranżacja mieszkania będzie pasować do stylu minimalistycznego?
W stylu minimalistycznym przeważają zazwyczaj neutralne odcienie, takie jak biel, czerń, szarości, beże i brązy. Przeważają chłodne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń, obejmując ściany, podłogi, drzwi, meble i ograniczoną ilość dekoracji. Często też wprowadza się odważny akcent kolorystyczny, który przełamuje monotonię, ale musi być starannie dobrany, aby harmonijnie pasował do całej aranżacji. Przykładem mogą być parujące kolorystycznie elementy, takie jak poduszki i lampa, krzesło i obraz na ścianie.
Podczas tworzenia minimalistycznego wnętrza warto wybierać surowe materiały, takie jak drewno, szkło, metal czy beton, które podkreślają estetykę minimalizmu. Jeśli chcemy dodać ciepła do wnętrza, możemy sięgnąć po cieplejsze odcienie drewna lub dodatki w jasnych, słonecznych kolorach.
Zasada „mniej znaczy więcej” jest tu kluczowa, co oznacza proste kształty, gładkie powierzchnie, jednolitość i brak zbędnych ozdób, co sprzyja harmonii i porządkowi. Aby podkreślić prostotę formy mebli i przedmiotów, można je skontrastować z kolorem ścian, na przykład szare meble minimalistyczne na tle białej lub granatowej ściany prezentują się wyjątkowo efektownie.
Minimalistyczne mieszkanie – jak urządzić apartament w tym stylu?
Jeśli chcesz stworzyć minimalistyczne wnętrze w swoim domu i szukasz inspiracji, możesz zdecydować się na kontrastowy zestawienie czarnego narożnika lub sofy z białymi ścianami lub odwrotnie. Taki wybór kolorów stworzy efekt kontrastu i ciekawą harmonię. Przy wyborze dodatków warto postawić na akcesoria o intensywnych kolorach, takich jak żółć, czerwień, odcień morski lub szmaragdowy.
Minimalistyczne wnętrza charakteryzują się pozorną surowością, która dodaje przestrzeni przejrzystości. Aby złamać tę surowość i dodać wnętrzu charakteru, możesz wybrać elementy dekoracyjne w cieplejszych kolorach, takie jak wazon czy oprawa lustra. W minimalistycznym stylu wnętrza stawia się na elegancką prostotę. Kiedy wybierasz meble do tak urządzonego mieszkania, warto postawić na meble o czystych liniach i bez zbędnych zdobień. Na przykład proste krzesła lub fotele w stylu skandynawskim będą doskonałym wyborem.
Jeśli chodzi o pokój dla dziecka w minimalistycznym stylu, warto wybrać cieplejsze kolory ścian i meble w kolorze białym lub czarnym. Dla dziewczynki pięknie będzie prezentować się biała toaletka ustawiona obok prostego łóżka z metalicznym czarnym zdobieniem. Dla chłopca można dodać kilka kontrastowych akcentów, takich jak czarna lampka lub szafka nocna, albo postawić na centralny element tak jak wigwam z jasnego materiału.
Z kolei w przypadku łazienki warto jest postawić na jasne kafelki w dużym formacie. Dzięki temu oszczędzimy na budżecie, a przestrzeń wyda się bardziej elegancka. Z kolei salon czy sypialnia mogą zostać ozdobione drewnianymi panelami w jodełkę bądź mogą być położone klasycznie – wzdłuż siebie. Dzięki temu zyskamy funkcjonalna przestrzeń, z której można wydzielić nawet pracownię.
Dlaczego warto wprowadzić minimalizm do wnętrz?
Minimalizm w życiu i jego zastosowanie w aranżacji wnętrza faktycznie idą ze sobą w parze i trudno je rozdzielić. Jednym z najbardziej widocznych korzyści jest zmiana hierarchii wartości. Zrozumiesz, co w Twoim życiu ma największe znaczenie, czego dążysz i na czym Ci zależy. Poczujesz także wewnętrzny spokój, a być może nawet całkowicie przekształcisz swoje codzienne nawyki. Twój powrót do domu stanie się źródłem przyjemności, już od progu będziesz odczuwać harmonię i spokój. Minimalizm w aspekcie materialnym zapewni Ci również psychiczny komfort.
Minimalistyczne wnętrze oznacza brak nadmiernej liczby mebli, ozdób i akcesoriów, które tylko zagrażają przestrzeni i gromadzą kurz. To także wybór takich materiałów i faktur, które nie wymagają częstego czyszczenia i nie pozostawiają odcisków palców ani pyłków. Dla Ciebie oznacza to mniej czasu potrzebnego na sprzątanie mieszkania. Zamiast codziennego odkurzania i czyszczenia mebli, będziesz mógł cieszyć się swobodnym czasem spędzanym z rodziną i przyjaciółmi.