Minimalistyczne przestrzenie są bardzo przestronne i uniwersalne. Za sprawą uporządkowania i małej ilości rozpraszaczy sprzyjają pracy oraz relaksowi. O czym pamiętać, aranżując wnętrza w stylu minimalistycznym? Oto najważniejsze informacje!
Wnętrza w stylu minimalistycznym, czyli jakie?
Wnętrza w stylu minimalistycznym są przede wszystkim uporządkowane i wolne od zbędnych dodatków. Ich aranżacja nie jest przypadkowa – chociaż w pomieszczeniu nie ma dużo rzeczy, są one szczegółowo dobrane, a to, w jaki sposób urządzona jest sypialnia, salon lub łazienka zostało wcześniej dokładnie przemyślane.
Porządek od razu przywodzi na myśl czystość, czasem mogłoby się wydawać, że niemal sterylną. Warto jednak pamiętać, że nie są to wnętrza surowe – minimalizm pozwala na stworzenie pokoi, które są funkcjonalne, przytulne, a domownicy chętnie spędzają w nich czas.
Z powodu naturalnego uporządkowania i panującego w minimalistycznych pomieszczeniach ładu, często styl ten wybiera się do aranżacji kuchni oraz łazienki, szczególnie jeśli mają niewielki metraż. Świetnie sprawdzi się także w salonie – wiecznie panujący porządek spełnia swoją rolę w przypadku niezapowiedzianych odwiedzin gości.
Co w praktyce oznacza minimalizm? W łazience może on wiązać się z brakiem stojących luzem kosmetyków, natomiast w kuchni z pozostawieniem pustych blatów, bez zbędnych akcesoriów i dodatków. Rzeczy są pochowane, co ułatwia utrzymywanie porządku, optycznie wpływa na powiększenie przestrzeni i skłania do rozsądnego ograniczenia domowych akcesoriów.
Jak stylowo wykończyć wystrój wnętrza minimalistycznego?
Chociaż mogłoby się wydawać, że zastosowanie stylu minimalistycznego w pomieszczeniach, nie jest trudne, wymaga on dokładnego przemyślenia i opracowania przed wprowadzeniem w życie. Dzięki temu uda się uzyskać oczekiwaną harmonię, a w domu nie zapanuje chaos.
Używane do aranżacji barwy są zazwyczaj neutralne. Można spotkać biel, czerń, beż, brąz i odcienie szarości. Wykorzystuje się raczej kolory w chłodnych tonacjach, które wpływają na optyczne powiększenie pomieszczenia. Zasada ta dotyczy zarówno dodatków oraz mebli, jak i ścian czy podłóg.
Niekiedy dla przełamania, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach, do wnętrza wprowadza się jedną intensywną, przełamującą barwę. Dzięki temu pomieszczenie jest bardziej wyraziste i nie jest monotonne.
Minimalizm – każda przestrzeń może być funkcjonalna i modna
Warto wykorzystać każdy skrawek przestrzeni tak, aby był zagospodarowany. Meble, takie jak regały i szafki powinny być zamykane, o gładkich frontach, bez zdobień. Dzięki temu łatwiej utrzymać porządek, a to, co ma być niewidoczne, można wygodnie schować.
Prostotę wyposażenia dobrze podkreślić – gładką szafę w betonowym odcieniu można wyeksponować na białej ścianie. Podobny zabieg można zastosować w przypadku czarnej kanapy o prostej bryle lub masywnego stołu, na tle jaśniejszej ściany. Lepszym rozwiązaniem jest dobranie ciemniejszych mebli do jaśniejszych ścian – odwrotna kolorystyka może pomniejszać pomieszczenie.
Warto zwrócić uwagę także na wykorzystywane materiały. Co powinno się pojawić w minimalistycznym pomieszczeniu? Na pewno nie może zabraknąć:
- drewna;
- szkła;
- metalu;
- betonu.
Materiały będą wywoływać wrażenie surowości pomieszczenia, co jest pożądane przy tym stylu. Fani mniej chłodnego designu mogą go ocieplić przez wybór drewnianych elementów w cieplejszej tonacji lub dobranie dodatków w intensywnych, przełamujących kolorach, jak żółć lub róż.
Minimalistyczne style wystroju wnętrz
Minimalizm może mieć różne odsłony, co doskonale ukazuje wiele stylów wystroju wnętrz, które czerpią z ograniczania dodatków, a jednocześnie wprowadzają coś unikatowego. Wszystkie z nich łączy porządek i harmonia.
Styl skandynawski
Styl skandynawski czerpie z natury, dzięki czemu jest harmonijny i zachowuje naturalny porządek. Charakterystyczny dla północnego regionu minimalizm sprawia, że wnętrza są przestronne, a także bardzo praktyczne. Jego nowoczesna odmiana łączy spokojne, stonowane barw z jedną, przełamującą monotonię. Scandi można rozpoznać po:
- stosowaniu naturalnych materiałów, takich jak drewno, len, rattan, kamień;
- jasnej kolorystyce, w tym m.in. beżach, bieli, szarości, a czasem nawet błękicie;
- zróżnicowanych dodatkach, które uzupełniają surowe wnętrze i sprawiają, że jest bardziej przytulne.
Styl japandi
Jest to połączenie skandynawskiego minimalizmu i japońskiej harmonii. Jako cechy charakterystyczne można wymienić:
- minimalistyczne bryły mebli i dodatków;
- geometryczne linie;
- wabi-sabi, czyli eksponowanie niedoskonałości (np. w drewnie);
- estetykę zapewniającą ukojenie i wyciszenie;
- szaro-brązową kolorystykę i ciepłe odcienie barw;
- inne stosowane kolory: róż, niebieski, biel, beż;
- wykorzystywanie drewna, wikliny, lnu i bawełny.
Modern classic
Styl to kompromis między luksusem a minimalizmem. Eleganckie wnętrza są urządzone bez przepychu, w efekcie dając ekskluzywny, surowy i funkcjonalny design. Co jest charakterystyczne dla stylu?
- zachowanie harmonii i symetrii w układzie wnętrza;
- ciężkie, ozdobne meble, które są wyeksponowane w minimalistycznej przestrzeni pomieszczenia;
- stosowanie jednolitej, jasnej kolorystyki, z akcentami złotymi i srebrnymi;
- dominacja szkła (kryształów), tkanin (aksamitu), a także marmuru i drewna w aranżacji wnętrz.