czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKuchnia i jadalniaMała kuchnia – praktyczne porady, jak ją urządzić

Mała kuchnia – praktyczne porady, jak ją urządzić

Kuchnia jest sercem domu, więc warto, abyśmy czuli się w niej komfortowo. Co jednak, jeśli jest ona tak niewielkich rozmiarów, że gotowanie kojarzy nam się z gimnastyką – przeciskaniem się między otwartą lodówką, a piekarnikiem? Z pomocną przyjdzie nam dostosowanie się do kilku reguł, dzięki którym mała kuchnia stanie się funkcjonalna.

wystrój kuchni
decoist.com

Urządzając małą kuchnię ważne jest to, aby pamiętać o tym, że bardzo łatwo możemy ją zagracić. Mała kuchnia, to także często problem z odpowiednim doborem kolorów, które optycznie jej nie zmniejszą. Weź więc kilka głębokich wdechów i podejdź do sprawy z otwartą głową, stawiając przede wszystkim na funkcjonalność oraz ergonomię.

Jakie meble kuchenne?

meble do kuchni
pinterest

Mała kuchnia wymaga od nas tego, żeby dokładnie zaplanować i wydzielić strefy na zmywanie, przygotowywanie posiłków, przechowywanie naczyń oraz produktów. Takie działania sprawią, że stanie się ona bardzo funkcjonalna. Nie bez znaczenia pozostaje więc wybór odpowiednich mebli kuchennych.

W małej kuchni doskonale sprawdzą się przeszklenia, które optycznie powiększą przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem będzie też postawienie na gładkie, jasne i odbijające światło fronty. Warto też zrezygnować z otwieranych skrzydłowo drzwiczek i zastąpić je przesuwnymi osłonami, żaluzjami, czy też roletami. Dobrym rozwiązaniem staną się także szafki i stoliki na kółkach. Można także postawić na rozwiązanie bezuchwytowe. Często dobrym rozwiązaniem jest też zabudowanie szafkami jedynie jednej strony kuchni, co pozwoli na to, by nie obciążyć jej optycznie.

Dokładnie rozplanuj rozmieszczenie sprzętów AGD

Planując zakup sprzętów AGD miej na uwadze ich rozmiary oraz funkcjonalność. Bardzo ważne jest także to, żeby rozmieścić je w odpowiedni sposób. Zwróć więc uwagę m.in. na to, czy otwarte drzwi lodówki nie będą blokowały przejścia. Kupując okap, postaw na sprzęt do zabudowy lub rozwiązanie teleskopowe. W małej kuchni niezbędny jest kompromis. Mowa np. o zastosowaniu zlewu jednokomorowego, jeśli zdecydowałeś się na zakup zmywarki.

Naszymi sprzymierzeńcami na drodze do funkcjonalnego urządzenia małej kuchni staną się też urządzenia wielofunkcyjne. Wśród są takie jak: piekarnik z funkcją mikrofalówki, czy robot kuchenny.

Mała kuchnia – praktyczne porady, jak ją urządzić, fot.: City Studio Apartament

Pamiętaj o tym, że światło powiększa

Jeśli w twojej małej kuchni znajduje się okno, to możesz być pewien, że dzięki niemu będzie ona sprawiała wrażenie przestronnej i jasnej. Nie zasłaniaj więc go.

Aby uniknąć wizualnego zmniejszenia wysokości kuchni, unikaj wiszących lamp oraz żyrandoli i zastąp je płaską lampą sufitową. Warto oprócz tego zainstalować lampy halogenowe nad blatem.

jak urządzić małą kuchnię
pinterest

Kolorystyczne triki

Pomaluj ściany na jasne kolory. Taki zabieg stworzy iluzję większej przestrzeni. Aby pomieszczenie nabrało głębi, można postawić na rozwiązanie w postaci pomalowania na bardziej zdecydowany kolor jednej ze ścian. Dobrym zabiegiem będzie także pomalowanie listew podłogowych na jaśniejszy kolor niż ściany.

Mocny akcent – podłoga

kuchnia
piterest

Aby zachować proporcje wnętrza, a przy okazji uzyskać efekt wyższego pomieszczenia oraz powiększonej przestrzeni, warto zdecydować się na wzorzyste płytki o rytmicznym ułożeniu. Jeśli zaś chcesz, aby wnętrze optycznie się skróciło lub poszerzyło, wybierz dwa kontrastujące ze sobą kolory i ułóż je naprzemiennie. Pamiętaj o zachowaniu proporcji. W małej kuchni bardzo dobrze sprawdzą się także duże, odbijające światło płytki, o jednolitej powierzchni.

Nie przesadzaj z dodatkami

Małą kuchnię bardzo łatwo jest przeładować. Zbyt duża ilość dodatków sprawi, że będzie ona sprawiała wrażenie ciasnej. Istotne jest także to, aby w miarę możliwości, schować w szafkach sprzęty kuchenne. Minimalizm jest w małej kuchni bardzo pożądany.

Karolina Chodkowska

RELATED ARTICLES

2 KOMENTARZE

  1. to nie lada wyczyn urządzić takie małe wnętrze aby było jeszcze praktyczne i wygodne, każde tak na prawdę rządzi się swoimi prawami, bo na nic zasady dotyczące odległości między sprzętami jeśli na zlew, kuchenkę i lodówkę mamy np. 2 m ściany. Muszą być obok siebie …

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii