Styl eko to nie tylko sposób na estetyczną aranżację wnętrz. To tryb życia uwzględniający cenne nawyki, które są przyjazne zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Podpowiadamy, jak zaaranżować kuchnię za wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań!
Ekologiczna kuchnia, czyli jaka?
Kuchnia bardzo często jest określana sercem domu. To właśnie w tym miejscu domownicy spotykają się, aby wspólnie przygotowywać posiłki, wypić poranną kawę czy zjeść śniadanie. Warto zaaranżować to miejsce w taki sposób, aby ułatwiało wdrażanie ekologicznych nawyków i sprzyjało życiu z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Jak powinna być kuchnia w stylu eko? Jest to przestrzeń zaaranżowana w świadomy sposób. Sprowadza się to do wykorzystania ekologicznych surowców i rozwiązań technologicznych. Ważne, aby jej wyposażenie umożliwiało ograniczenie zużycia energii oraz ułatwiało wykonywanie takich czynności jak np. segregacja odpadów.
Oczywiście bardzo istotne jest również, aby kuchnia była funkcjonalna i praktyczna. Ekologiczne rozwiązania muszą umożliwiać swobodne przyrządzanie i serwowanie posiłków. Niezbędne jest także odpowiednie oświetlenie oraz estetyczna aranżacja przestrzeni, która sprawi, że przebywanie w pomieszczeniu będzie po prostu przyjemne.
Jak zaaranżować kuchnię w stylu eko?
Samodzielna aranżacja kuchni w stylu ekologicznym może być nie lada wyzwaniem. W końcu w tym przypadku trzeba zatroszczyć się nie tylko o samą funkcjonalność i wygląd pomieszczenia, ale i wdrożenie eko rozwiązań. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?
Ekologiczne materiały
Przede wszystkim należy dobrać odpowiednie materiały. Mowa tu o tworzywach, z których zostaną wykonane meble, blaty czy podłogi. Najlepiej, jeśli pochodzą one z recyklingu lub z certyfikowanych źródeł, gwarantujących zrównoważone pozyskiwanie surowców. W kuchni w stylu eko świetnie będą prezentować się naturalne materiały takie jak drewno czy kamień.
Energooszczędne urządzenia
W ekologicznej kuchni nie może zabraknąć urządzeń RTV i AGD, które uwzględniają niskie zużycie energii. Warto więc postawić na energooszczędną lodówkę, kuchenkę, piekarnik czy zmywarkę o niskim zużyciu wody. O minimalizację zużycia prądu pozwoli się zatroszczyć również stosunkowo niewielki sprzęt taki jak np. czajnik. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest także instalacja baterii z ogranicznikiem przepływu wody.
Nowe życie starych mebli
Idealnym pomysłem na aranżację klimatycznej kuchni w duchu eko jest wykorzystanie starych mebli i podarowanie im drugiego życia. W ten sposób można stworzyć np. unikatowe szafki lub jedyną w swoim rodzaju wyspę kuchenną. Wiele osób decyduje się obecnie na przerobienie starych meblościanek i nadanie im zupełnie nowych funkcji.
Oświetlenie
Urządzając ekologiczną kuchnię, należy zadbać o oświetlenie, które pozwoli zużyć znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Można zdecydować się np. na energooszczędne żarówki LED czy kompaktowe świetlówki. Niektóre osoby montują również czujnik ruchu, za sprawą którego światło wyłącza się automatycznie, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu.
Własne zioła i owoce
Idealnym dopełnieniem kuchni w stylu ekologicznym jest prowadzenie własnego mini ogródka. Warto zaaranżować go zarówno w pomieszczeniu – np. w doniczkach na parapecie, jak i w miarę możliwości na balkonie czy tarasie.
W ten sposób można uprawiać m.in. własne warzywa oraz zioła, np. bazylię, kolendrę, miętę czy pietruszkę. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale i pozwala cieszyć się przygotowywaniem posiłków przy użyciu świeżych i aromatycznych składników.
Segregacja odpadów
W ekologicznej kuchni musi znaleźć się miejsce na przemyślany system segregacji odpadów. Sprawdzą się do tego pojemniki przeznaczone na różne rodzaje śmieci, w tym organiczne resztki. Odpady biodegradowalne można później wykorzystać w kompostowniku.
Szczegóły mają znaczenie
Podczas aranżacji kuchni w duchu eko powinno się zwracać uwagę nie tylko na fundamentalne kwestie takie jak umeblowanie czy dobór sprzętu domowego, ale i na z pozoru drobne aspekty, np. pojemniki na żywność albo środki czystości.
Warto ograniczyć zużycie plastikowych opakowań i zamiast tego stawiać na produkty pakowane w papier czy szkło. Sprawdzą się artykuły wykonane z wielorazowych materiałów takie jak ekologiczne gąbki czy ściereczki oraz ekologiczne środki czystości bez drażniących substancji chemicznych.
Aranżacja eko kuchni to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim wdrożenie takich rozwiązań, które pozwolą zatroszczyć się o planetę. Odpowiednie materiały oraz urządzenia umożliwią praktykowanie ekologicznych nawyków na co dzień, a piękna przestrzeń sprawi, że codzienne gotowanie stanie się przyjemnością.