czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPoradyWnętrze w stylu balijskim – zainspiruj się!

Wnętrze w stylu balijskim – zainspiruj się!

Bali, czyli indonezyjska wyspa położona na wodach Oceanu Indyjskiego to obecnie bardzo popularny kierunek wakacyjny. Miłośnikom ciepłych wnętrz oraz naturalnych materiałów z pewnością przypadnie do gustu styl balijski. Jak przenieść cząstkę egzotycznej wyspy do swojego mieszkania?

Styl balijski w wystroju wnętrz

Aranżacja wnętrz w stylu balijskim to świetnie rozwiązanie dla każdej osoby, która chce czuć się we własnych czterech kątach niczym na egzotycznych wakacjach. Estetyka przypomina nieco powszechnie znany styl boho, wobec czego z pewnością przypadnie do gustu fanom wikliny, plecionek, roślin i naturalnych tkanin.

Styl balijski jest kwintesencją harmonii i życia w zgodzie z naturą. We wnętrzach utrzymanych w tej stylistyce można znaleźć ekologiczne materiały takie jak drewno czy kamień. Do aranżacji pomieszczeń chętnie wykorzystuje się także rękodzieło, np. w postaci ręcznie wyplatanych koszy, makramy oraz bambusowych foteli.

Wnętrza inspirowane indonezyjską wyspą są przytulne, a jednocześnie pełne harmonii. Do aranżacji pomieszczeń można co prawda wykorzystać sporo typowych dla stylu dodatków, jednak cechuje je stylistyczna spójność oraz brak krzykliwych kolorów i form.

Wnętrza w stylu Bali – czym się charakteryzują?

Elementy balijskiego stylu w aranżacji wnętrz można wdrożyć zarówno do nowoczesnych pomieszczeń, jak i tych bardziej tradycyjnych. Podstawą jest neutralne i delikatne tło, czyli ściany i podłogi utrzymane w charakterystycznej dla stylu kolorystyce. Czym konkretnie charakteryzuje się balijski nurt we wnętrzach?

  • Neutralna paleta barw – do aranżacji wykorzystuje się paletę delikatnych, jasnych barw. Są to odcienie beżu, bieli oraz brązu, które ożywia zieleń w postaci roślin.
  • Światło i przestronność – we wnętrzach utrzymanych w stylu balijskim ceni się przestrzeń i powściągliwość. Każdy element jest ze sobą spójny, wobec czego dekoracyjność nie przekłada się na chaos i natłok dodatków. Najlepiej, jeśli do pomieszczenia wpada jak największa ilość naturalnego światła. Dzięki temu całokształt sprawia wrażenie zwiewnego i lekkiego.
  • Dużo roślin – rośliny to nieodzowny element stylu inspirowanego Bali. Świetnie sprawdzają się palmy, bambusy czy bananowce w kamiennych doniczkach lub plecionych osłonkach. Świetnym pomysłem jest ustawienie ich w pobliżu okna lub drzwi tarasowych. Da to efekt przenikania świata natury do wnętrza domu.
  • Naturalne tkaniny i materiały – jak zostało już wspomniane, we wnętrzach dominują naturalne tworzywa, a w szczególności drewno (niekoniecznie w tych samych odcieniach), kamień, rattan, wiklina, trawa cytrynowa czy bambus. Nie brakuje również tekstyliów takich jak juta, len i bawełna.
  • Rękodzieło – wnętrza inspirowane Bali ozdabia się zarówno ręcznie robionymi dodatkami, jak i meblami. Mogą to być np. rattanowe kosze, stoliki oraz klosze i żyrandole.
  • Nawiązania do balijskiej kultury – we wnętrzach inspirowanych stylistyką balijską często wykorzystuje się figurki nawiązujące do hinduizmu. Mogą to być np. posągi Buddy. Nawiązaniem do obyczajów indonezyjskiej wyspy mogą być także kadzidełka czy aranżacje z kolorowych kwiatów.

Aranżacja wnętrz w stylu balijskim to sposób na stworzenie oazy we własnym domu. Estetyka wyróżnia się niezwykłą lekkością, przytulnością i harmonią. Z pewnością ją pokochasz, jeśli cenisz sobie naturalność, przestronność oraz nienachalny urok.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii