Jak odnowić bambusową podłogę?

Wokół podłóg wykonanych z drewna bambusowego narosło wiele mitów. Jednym z częściej spotykanych jest ten, który mówi, że podłóg wykonanych z desek bambusowych nie można odnawiać ani poddać cyklinowaniu.

To, że jest to nieprawidłowe przekonanie, dowodzi renowacja podłóg firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe, wykonana przez przedstawicieli firmy Janser Polska.

Jak odnowić bambusową podłogę?

Przygotowania

Renowacji poddano podłogi wykonane z bambusa naturalnego oraz bambusa skręcanego tygrysiego. Podłogi były wykorzystywane na stoiskach targowych, zatem były narażone na zużycie w o wiele większym stopniu niż podłogi, które użytkujemy w domach.

Jak odnowić bambusową podłogę?

Jak odnowić bambusową podłogę?
Podłoga przed renowacją. Fot. Podłogi KoppPodłoga przed renowacją. Fot. Podłogi Kopp

METODA I

Renowacja każdej podłogi, także tej bambusowej, przebiega w kilku etapach.

  • Renowacja to wyszlifowanie wierzchniej warstwy podłogi, do momentu, w którym usunięte zostaną wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Szlifowania dokonujemy przy pomocy materiałów ściernych o różnej gradacji, wykorzystując odpowiednie maszyny – mówi Damian Urbaniak z Janser Polska, który przeprowadził renowację.

W ramach pierwszej metody wykorzystano trójtarczową maszynę TRI VARO 430. Należy zaznaczyć, że jest to jedna z niewielu maszyn na rynku, która w idealny sposób radzi sobie z podłogami bambusowymi.  W pierwszym etapie podłogę zeszlifowano krążkami diamentowymi  o gradacji 70. W celu uzyskania doskonale zeszlifowanej powierzchni w drugim etapie zmieniono krążki na te o gradacji  120. W miejscach trudno dostępnych wykorzystano szlifierkę mimośrodową CEROS 650 CV z materiałami ściernymi o gradacjach 60, 80 i 100.

Jak odnowić bambusową podłogę?

Jak odnowić bambusową podłogę?

Cyklinowanie podłogi. W metodzie pierwszej wykorzystano trójtarczową maszynę TRI VARO 430. Fot. Podłogi KoppDiamentowe krążki o gradacji 70. Fot. Podłogi Kopp

Ta metoda jest doskonała do wykonania renowacji deski bambusowej, nawet dla osoby która nie posiada  profesjonalnych umiejętności, ponieważ zastosowana maszyna TRI VARO 430 marki Janser jest bezpieczna dla podłogi i wybacza błędy osobie, która ją obsługuje. Po zakończeniu szlifowania podłoga jest już gotowa do lakierowania lub olejowania.

  • Zamierzeniem renowacji jest uzyskanie efektu maksymalnie zbliżonego do tego, który towarzyszył nam w momencie zakupu. Jak widać, taki efekt na podłodze bambusowej, udaje się bezproblemowo osiągnąć – dodaje specjalista Janser.

METODA II

Druga metoda zakłada wykorzystanie popularnego wśród parkieciarzy sprzętu. Bardzo ważne jest użycie cykliniarki o małej wadze – podczas próby użyto cykliniarki walcowej Jaguar, ważącej tylko 42 kg. Użycie cięższego sprzętu może spowodować nierówności szlifu oraz strzępienie się deski bambusowej, co wynika z charakterystyki drewna bambusowego.

  • Proponujemy użycie popularnej cykliniarki walcowej Jaguar, którą będziemy wykonywać poszczególne szlify, od szlifu zgrubnego do szlifu końcowego, przy użyciu papierów o odpowiednich gradacjach – tłumaczy Damian Urbaniak.

W przypadku miejsc trudno dostępnych można posłużyć się szlifierką mimośrodową CEROS, lub szlifierką krawędziową PANDA. Następnie dokonywany jest końcowy szlif przy pomocy maszyny jednotarczowej, jednak z wykorzystaniem tarczy multidisc z 6 krążkami. Wtedy uzyskujemy powierzchnię gotową do lakierowania.

Jak odnowić bambusową podłogę?

Jak odnowić bambusową podłogę?

Cyklinowanie podłogi. W metodzie drugiej lekką cykliniarkę walcową Jaguar (o wadze 42 kg). Fot. Podłogi KoppDo cyklonowania trudno dostępnych miejsc wykorzystano szlifierkę mimośrodową CEROS. Fot. Podłogi Kopp

Rezultaty

Wbrew obawom, że bambus poddany cyklinowaniu ulega zniszczeniu, widać, że powierzchnia desek jest gładka i odnowiona. Tak jak w przypadku innych gatunków drewna tak i  w przypadku bambusa można podłogę poddawać renowacji. Ze względu na właściwości użytkowe bambusa odnawianie nie powinno być  konieczne częściej niż co 10 lat.