piątek, 10 lutego, 2023
Strona głównaPoradyJak dopasować dekoracyjne żarówki LED do lampy? Trzy stylowe inspiracje

Jak dopasować dekoracyjne żarówki LED do lampy? Trzy stylowe inspiracje

Ozdobne lampy i funkcjonalne żyrandole to nieodłączne elementy wyposażenia domu. Nie tylko oświetlają wnętrze, ale także podkreślają jego charakter i styl. Na co więc zwrócić uwagę, kupując żarówki LED? W jakiej sytuacji warto zastosować modele dekoracyjne? Poznaj kilka przydatnych wskazówek!

Praktyczne i funkcjonalne oświetlenie

Żarówka to mały, ale istotny element. Od niej zależą barwa i jasność światła; to ona tworzy we wnętrzu określoną atmosferę. W połączeniu z lampą stanowi oryginalną ozdobę o ogromnym potencjalne dekoracyjnym. Żarówki LED, niegdyś drogie i rzadko spotykane, to dziś standard. Są o wiele bardziej ekologiczne i tańsze w eksploatacji niż tradycyjne świetlówki. Sprawdzą się w domu, w sklepie, nawet w przemysłowej hali. Czym jeszcze się wyróżniają?

  • LED-y mogą być zsynchronizowane z czujnikami ruchu lub czujnikami światła dziennego, dzięki czemu zapalają się wyłącznie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. 
  • Generują o wiele jaśniejsze światło niż modele żarnikowe. 
  • Cechują się dużą różnorodnością. Dostępne są modele o różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Niektóre z nich są na tyle dekoracyjne, że mogą występować pojedynczo – bez klosza, abażuru itp. 

Dekoracyjne żarówki LED kuszą oryginalnymi wzorami i nietypowymi barwami. Przed zakupem konkretnego modelu warto jednak skupić się na kilku aspektach technicznych.

Żarówki LED – podstawowe parametry 

Aby wnętrze wyglądało estetycznie i stylowo, wszystkie znajdujące się w nim meble i dekoracje muszą być przemyślane i umiejętnie dopasowane. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia.

W jaki sposób upewnić się, że żarówka będzie kompatybilna z lampą? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj gwintu (trzonka) żarówki LED. Podstawowe rodzaje to: E27, E14, GU10 oraz G9. 

Kolejną ważną kwestią jest budowa szklanej bańki. Do wyboru są m.in. modele tradycyjne, reflektory i fantazyjne lampki o charakterze dekoracyjnym. Żarówki powinny być dopasowane przede wszystkim do oprawy. Np. rozłożyste abażury doskonale prezentują się w połączeniu z szerokimi i okrągłymi żarówkami. Podłużne sprawdzą się z kolei jako uzupełnienie wąskiego klosza.

iStock 1220802751

Równie ważna jest moc żarówki. W tradycyjnych modelach jest ona wyrażana w watach, w przypadku wariantów ledowych mówi się o lumenach. To jednostka strumienia świetlnego, która wskazuje na wydajność i ilość emitowanego przez lampę światła. Zasada jest prosta – im więcej lumenów, tym więcej światła daje żarówka. 

Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na temperaturę barwową żarówki. To, jaki kolor emituje, będzie miało wpływ na atmosferę w pomieszczeniu i jego klimat.

Lampa w stylu industrialnym

Styl industrialny to synonim praktycznej funkcjonalności i surowej prostoty. Naturalne materiały, chłodne kolory i oszczędne dekoracje to typowe cechy loftowych aranżacji. Ważne są również detale, które nadają wnętrzu przemysłowego charakteru. Dlatego podczas projektowania wystroju, warto poeksperymentować. 

iStock 466602028

Oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych żarówka filamentowa wyróżnia się dużą funkcjonalnością – emituje światło we wszystkich kierunkach, równomiernie oświetlając pomieszczenie. Można ją zastosować w lampie stołowej, sprawdzi się też jako główne źródło światła w centralnym punkcie pokoju.

Lampa w stylu glamour

Wykwintny styl glamour lubi błyszczeć, zaskakiwać i zachwycać formą. Dominują w nim żywa kolorystyka, kryształowy blask i ekstrawaganckie dodatki. 

Bardzo ważną rolę w aranżacjach glamour odgrywa oświetlenie. W pomieszczeniu warto zatem zastosować kilka źródeł światła. Lampa stołowa ze szklanymi zdobieniami, żyrandol z kryształowym kloszem czy połyskujący, kulisty kinkiet, idealnie wpisują się w luksusową estetykę tego stylu. Dlatego wybierając żarówkę do lampy glamour, można pokusić się o odrobinę fantazji.  

iStock 160945439

Doskonałym wyborem do wnętrz glamour będzie np. okrągła żarówka LED, zbudowana z malutkich kwadracików, które przywodzą na myśl wytworną mozaikę. Taka żarówka doskonale sprawdzi się w klasycznych lampach. Generuje ciepły, przyjemny dla oka blask. 

​​Lampa w stylu scandi boho

Scandi boho to mieszanka szalonego nurtu boho i praktycznego, skandynawskiego minimalizmu. To, co łączy oba style, to zamiłowanie do naturalnych surowców. Rattanowe meble, lniane kwietniki oraz wiklinowe fotele, to klasyczne elementy aranżacji w duchu scandi boho. W obu stylach istotną rolę odgrywają lampy, żyrandole, latarenki i świece, które podkreślają przytulny charakter wnętrza. Nie bez znaczenia jest też oczywiście światło naturalne. 

iStock 1371106044 scaled

Jeśli chodzi o punkty świetlne, warto wybrać produkty z naturalnych materiałów. Świetnym pomysłem będzie np. wykonana ze sznurka lampa sufitowa. Doskonale pasuje do niej żarówka Edison, emitująca światło o ciepłej barwie. 

Nietuzinkowym rozwiązaniem będzie również żarówka LED ozdobiona motywami kwiatowymi. Może być niczym nieprzykryta lub stanowić uzupełnienie lampy w folkowym stylu.

 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii