czwartek, 9 lutego, 2023
Strona głównaBalkon i tarasO czym trzeba pamiętać, gdy chcemy odnowić balustradę metalową?

O czym trzeba pamiętać, gdy chcemy odnowić balustradę metalową?

Balustrady stalowe są istotnym elementem wykończenia balkonów oraz mieszkań, zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w budynkach usługowych, a także w biurach.  Odpowiednio wykonane będą dobrym zabezpieczeniem przed wypadnięciem, jak również dekoracją. Po pewnym czasie należy jednak przeprowadzić niezbędne zabiegi konserwacyjne, które uchronią balustradą przed korozją, a także uszkodzeniami mechanicznymi. O czym powinniśmy pamiętać i na co powinniśmy zwracać uwagę, gdy chcemy odnowić balustradę stalową?

Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie balkonu lub tarasu, gdy nie są one wykończone odpowiedniej jakości balustradami. Na rynku mamy dostępne różne rodzaje materiałów, z których można wykonać balustrady. Możemy mieć do czynienia z balustradami drewnianymi, balustradami szklanymi (ze szkła hartowanego), stali nierdzewnej, jak również stali czarnej.

Każdy rodzaj balustrad wymaga oczywiście odpowiedniego montażu, jak również konserwacji. W przypadku balustrad metalowych zachodzi konieczność ich konserwacji, co najmniej co kilka lat.  Jeżeli w porę wykonamy wszystkie prace remontowe, balustrada będzie nie tylko dobrze wyglądać, ale również dobrze spełni swoją funkcję, czyli na przykład zminimalizuje ryzyko wypadnięcia człowieka.

Dlaczego warto mieć balustrady metalowe?

Stal czarna to bardzo popularny materiał konstrukcyjny, który jest wykorzystywany do wykonywania różnego rodzaju elementów w budynkach czy mieszkaniach, a także w halach i magazynach. Jest materiałem bardzo plastycznym, twardym, łatwym do obróbki, jak również odpornym na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jeżeli balustrady ze stali są dobrze wykonane i odpowiednio zamontowane, będziemy mieli pewność, że zachowana swoje oryginalne właściwości przez długi czas. Warto dokładnie sprawdzać stan techniczny balustrad, na bieżąco wykonywać na przykład ich malowanie.

Jak przygotować balustrady metalowe do malowania?

Zanim przystąpimy do malowania balustrad metalowych, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. To bardzo istotne, gdyż pozwoli uniknąć słabego efektu i konieczności ponownego aplikowania farby.

Podłoże, na które będziemy aplikować farbę do metalu, powinno być przede wszystkim:

– stabilne,
– oczyszczone w nalotu i korozji,
– odpylone i odtłuszczone,
– zagruntowane dedykowanym środkiem do metalu.

Jeżeli na malowanej powierzchni będą ogniska korozji lub luźne powłoki i malarskie to nowa warstwa farby nie będzie się jej trzymać i po pewnym czasie odpadnie. Nie osiągniemy więc dobrego efektu, tracimy czas i pieniądze.

Czym czyścić balustradę metalową?

Skuteczne oczyszczenie powierzchni z nalotów lub ognisk korozji, a także luźnych powłok malarskich sprawi, że aplikacja nowej farby będzie łatwiejsza i osiągniemy lepsze efekty. Oznacza to, że nowa warstwa farby będzie się dobrze trzymać podłoża, nie będzie pękać, odpadać, jak również odchodzić razem z wałkiem – w trakcie malowania.

Balustrady metalowe możemy czyścić ręcznie lub mechanicznie, wszystko uzależnione jest od konstrukcji balustrady, jak również jej wielkości. Łatwo dostępne miejsca możemy wyszlifować szlifierką kątową wyposażoną w odpowiedniej jakości tarczę do metalu, z wykorzystaniem szczotki drucianej, specjalnych nakładek aplikowanych na końcówkę wiertarki, jak również papieru ściernego.

W przypadku trudniejszych miejsc doskonale sprawdzą się mniejsze szczotki druciane, a także wcześniej wspomniane końcówki na wiertarki, które mogą mieć na przykład kształt stożka. W trakcie szlifowania warto posiadać rękawice oraz okulary ochronne.

Wyczyszczoną powierzchnię powinniśmy dokładnie odkurzyć pędzlem lub odkurzaczem, a następnie odtłuścić. Można do tego wykorzystać aceton. Na tak przygotowane podłoże trzeba aplikować farbę do metalu.

Jak malować balustrady metalowe?

Pierwszym aspektem jest wybór farby. Powinna być to farba do metalu, charakteryzująca się dobrą wydajnością, trwałością koloru, dobrą siłą krycia, jak również łatwością aplikacji. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie farb “trzy w jednym”, czyli farb, która jednocześnie pełnią funkcję podkładu, gruntu, jak również farby wierzchniego krycia.

Nie warto oszczędzać na farbie, zdecydowanie najlepiej kupić taką, która stworzy tylko estetyczną powłokę, ale przede wszystkim taką, która zapewni skuteczną ochronę balustrady przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych – w szczególności deszczu. Dobra farba zabezpieczy powierzchnię przed korozją.

Farbę należy aplikować zawsze zgodnie z wytycznymi producenta, które znajdziemy w karcie technicznej produktu. Balustrady możemy malować metodą tradycyjną (z wykorzystaniem wałka oraz pędzli w różnych rozmiarach), jak również metodą hydrodynamiczną – z wykorzystaniem specjalnego agregatu do farb olejnych, ftalowych czy chlorokauczukowych. Warto nanosić przynajmniej dwie lub trzy warstwy farby, dzięki temu osiągniemy najlepszy efekt.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii