piątek, 10 lutego, 2023
Strona głównaPoradyObudowa kominka. Z czego najlepiej ją wykonać?

Obudowa kominka. Z czego najlepiej ją wykonać?

Wybierając projekt domu, zdecydowanie zwracamy uwagę na to, jakie mogą być zamieszczone w nim źródła ciepła. Montaż kominka to bardzo dobre rozwiązanie, gdy chcemy z jednej strony posiadać funkcjonalną i przepiękną dekorację, z drugiej zaś zapewnić sobie lepszy komfort cieplny. Wybór kominka to jeden krok, jego poprawny montaż – drugi, trzecim jest wykonanie zabudowy. Z jakich materiałów można wykonać obudowę, aby była trwała i estetyczna?

Ogień od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Był wykorzystywany między innymi do ogrzewania, jak również do przygotowania potraw. Obecnie wybierając projekt domu, szczególną uwagę zwracamy na to, jakie są dostępne metody ogrzewania, czy można wykorzystać kominek w salonie, jakie są ogólnie możliwości jego zastosowania. Oprócz tradycyjnego centralnego ogrzewania to właśnie kominek jest jednym z tych sposobów, dzięki którym możemy sobie zapewnić odpowiedni komfort cieplny.

Kominki są różnorodne, bardzo uniwersalne, praktyczne – mogą być stosowane we wszystkich typach pomieszczeń, choć  głównie montujemy je w salonie. Oprócz funkcji grzewczej, kominek ma również funkcję typowo dekoracyjną. Jeżeli będziemy go posiadać, na pewno każdy gość, który nas odwiedza, zwróci na niego uwagę.

Jak wybrać kominek do salonu?

Jeśli chcemy wybrać odpowiedni kominek do naszego domu, przede wszystkim powinniśmy określić własne potrzeby. Istotne jest to, aby dokładnie wiedzieć, czy kominek będzie stosowany, jako główne lub dodatkowe źródło ogrzewania, czy raczej będzie pełnił funkcję dekoracyjną, a będziemy w nim palić okazjonalnie.

Największą popularnością cieszą się wkłady kominkowe, które muszą być jednak odpowiednio zamontowane i obudowane. Te dwie czynności są niezwykle istotne – gwarantują bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie kominka.

Wybierając kominek do salonu, musimy brać pod uwagę takie kryteria, jak:

– wielkość pomieszczenia,
– częstotliwość palenia,
– odpowiednie przygotowanie kanału wentylacyjnego,
– rozmieszczenie instalacji,
– rozmieszczenie mebli oraz pozostałego wyposażenia pomieszczenia.

Każdy wkład kominkowy ma określoną moc grzewczą. Do wyboru mamy również wkłady kominkowe – które mogą być montowane sposób tradycyjny lub wkłady kominkowe tak zwane narożne. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są one do zamontowania w rogu pomieszczenia.

Wkład kominkowy może być również wyposażony w dodatkowe funkcje, które pozwolą na łatwiejsze jego użytkowanie. Mowa tu między innymi o łatwej w czyszczeniu szybie, dłużej szufladzie na popiół, specjalnym mechanizmie ułatwiającym oczyszczanie wkładu z zalegającego na dnie popiołu (w trakcie palenia).

Z jakiego materiału można wykonać obudowę kominka?

Obudowa kominka to bardzo istotny element, który ma znaczący wpływ po pierwsze na dekorację, po drugie zaś na normalne funkcjonowanie kominka. Zadaniem obudowy jest maskowanie rur oraz wszystkich elementów montażowych, jak również ochrona domowników przed przypadkowym wpadnięciem na kominek i poparzeniem. Może być wykonana z różnych materiałów, na przykład:

– cegły klinkierowe,
– innego rodzaju cegły dekoracyjne,
– czerwony, ogniotrwałe płyty gipsowo-kartonowe,
– płyty silikatowe, z krzemianu wapnia,
– granit i marmur,
– płyty betonowe.

Wszystkie wymienione wyżej materiały mają swoje duże plusy. Dzięki nim stworzymy dokładnie takie wnętrze, na którym nam najbardziej zależy. Kominek będzie estetyczny i zachowa funkcję dekoracyjną.

Zabudowa kominka z płyt gipsowo-kartonowych. Czy warto na nią postawić?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na to, aby wykonać obudowę kominka, jest zastosowanie czerwonych, ogniotrwałych płyt gipsowo-kartonowych, które montowane są na wcześniej przygotowanej konstrukcji z profili aluminiowych.

Zastosowanie takiej właśnie konfiguracji ma wiele zalet. Wśród najważniejszych możemy wymienić:

– niższe koszty wykonania,
– łatwość montażu,
– brak konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi,
– dostępność materiałów,
– możliwość łatwego dopasowania zabudowy do warunków pomieszczenia,
– dużą możliwość późniejszej dekoracji.

Jaki kamień do obudowy kominka?

Do wykonania obudowy kominka można również zastosować różnego rodzaju kamień, na przykład granit. To właśnie granit jest z tym materiałem, który jest wyjątkowo estetyczny, jak również odporny na działanie wysokiej temperatury. Nie bez znaczenia jest również to, że występuje w wielu wariantach kolorystycznych, a to przekłada się na większą możliwość aranżacji.

Inne popularne kamienie które można wykorzystać do dekoracji kominka to:

– marmur,
– wapień,
– trawertyn,
– piaskowiec.

Oczywiście do wykonania obudowy kominka, można bez żadnych przeszkód zastosować również innego rodzaju materiały dekoracyjne, które będą dodatkiem, wzmacniającym atrakcyjność. Chodzi tu na przykład o drewno, które jest łatwe obróbce i dekoracji, a które nada zabudowie kominka piękny wygląd.

Obudowa kominka powinna być wykonana w sposób staranny.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii