Garderoba w domu to prawdziwe marzenie większości osób, a w szczególności kobiet. Sporym wyzwaniem jest przede wszystkim aranżacja małej garderoby, bowiem mając niewielką przestrzeń do dyspozycji, nie możesz sobie pozwolić na stratę nawet jednego centymetra. Zastanawiasz się, jak wygospodarować garderobę w małym mieszkaniu? A może dysponujesz oddzielnym pomieszczeniem, które chcesz w całości przeznaczyć na przechowywanie rzeczy? Już teraz sprawdź, jak zaplanować garderobę w każdym rodzaju wnętrz.
Zalety garderoby
Garderoba w domu to jedna z tych rzeczy, która chyba nie ma wad. Niezależnie od tego, jaka będzie, zawsze lepiej jest ją mieć niż… nie mieć! Zalet garderoby jest całe mnóstwo. Najważniejszą jest oczywiście to, że w jednym miejscu możesz schować wiele ubrań. Nie potrzebujesz zatem oddzielnej komody z szufladami na bieliznę, szafy na wszelkiego rodzaju „odzież wiszącą”, osobnego mebla do przechowywania butów, i tak można by jeszcze długo wymieniać. W garderobie możesz trzymać też rozmaite drobiazgi, jak biżuteria, paski do spodni, torebki i wszystko to, co stanowi mniejsze czy większe dodatki do odzieży.
Co więcej, oczywiście w zależności od wielkości garderoby, możesz trzymać w niej wiele innych rzeczy. Pościel, koce, ręczniki, kosmetyki i środki czystości w zapasie, a nawet odkurzacz i tym podobne sprzęty. Aranżacja garderoby powinna być podporządkowana Twoim indywidualnym potrzebom i wymaganiom – w końcu to Ty wiesz najlepiej, co chcesz w niej ukryć. Dzięki garderobie możesz pozbyć się z domu wielu innych mebli, które nie są wcale funkcjonalne ani pojemne – w ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń i będziesz mieć znacznie mniej sprzątania.
Aranżacja garderoby w domu – gdzie ją umieścić?
Jest to jedno z pierwszych i absolutnie podstawowych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, bowiem od tego w dużej mierze uzależnione jest to, jak będzie wyglądało wnętrze garderoby i jaka będzie jej wielkość. Bardzo dokładnie zastanów się nad tym, gdzie i jak wygospodarować garderobę, aby nie odbyło się to kosztem innych pomieszczeń.
Jeśli nie posiadasz oddzielnego pokoju na ten cel, lepiej jest np. zrobić możliwie największą szafę czy garderobę zamykaną w sypialni, niż rezygnować z salonu lub z pokoju, który być może w najbliższej przyszłości będzie pokojem dziecięcym. Taka przeróbka będzie się wiązała z dużym nakładem pracy i być może pieniędzy, jeżeli postanowisz przenieść garderobę w inne miejsce (nie zawsze jest to możliwe!) lub zbudować nową.
A zatem, jeśli nie możesz pozwolić sobie na garderobę w osobnym pomieszczeniu, wykorzystaj do tego wspomnianą sypialnię, ewentualnie pokój gościnny, jeśli taki posiadasz. Ten ostatni nie będzie używany na co dzień, więc wystarczy, że wstawisz tam niewielkie łóżko dla potencjalnych gości, którzy zamierzają u Ciebie nocować raz na jakiś czas, a resztę możesz przeznaczyć właśnie pod garderobę.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest garderoba w przedpokoju – oczywiście pod warunkiem, że jest on na tyle przestronny, że możesz pozwolić sobie na wstawienie do niego pojemnej szafy. Nie posiadasz osobnego wnętrza, ale dysponujesz takim, które ma naprawdę spore rozmiary? Pamiętaj, że w takiej sytuacji do wyboru masz nie tylko gotowe szafy – możesz przy pomocy ścianki działowej wyodrębnić fragment pokoju na garderobę.
fot. AGATA S.A.
Garderoba – jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?
Musisz tę kwestię bardzo dokładnie przemyśleć, bowiem jak już zostało nadmienione, aranżacja garderoby koniecznie musi być stworzona na miarę Twoich indywidualnych potrzeb i wymagań, aby była funkcjonalna. Dla jednych największym i najbardziej istotnym elementem w garderobie będzie przestrzeń na wieszaki, dla drugich najbardziej liczyć się będzie duża ilość półek na buty, a dla jeszcze innych coś zupełnie odmiennego. Czerp zatem inspirację z gotowych projektów, jakich w sieci znajdziesz pełno, ale nie wybieraj na ślepo jakiegokolwiek z nich – najpierw przeanalizuj, co będzie Ci najpotrzebniejsze.
Bez wątpienia przyda się przestrzeń na wieszaki dla ubrań długich (płaszcze, sukienki, tuniki, etc.) oraz krótkich (koszule, żakiety). Ustal, ile tego rodzaju ubrań masz w domu Ty i domownicy. Na tej podstawie dopasuj szerokość tych części garderoby. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też np. wieszak poprzeczny (sprawdza się szczególnie dobrze w garderobach i szafach o niedużej głębokości), wieszak na spodnie, paski, szale itp.
Następna kwestia to półki – zamontowane na stałe lub na specjalnych prowadnicach. Możesz trzymać tu przeróżne rzeczy, w zależności od potrzeb. Doskonałym pomysłem są również druciane kosze, podobnie jak półki, wysuwane na prowadnicach. Możesz trzymać w nich zarówno buty, pościel, koce, ręczniki.
Wielu osobom wydaje się, że jeśli posiadają zamkniętą garderobę, nie ma najmniejszego sensu dorabiać do niej szuflad. Oczywiście sens jest i to wielki. Możesz trzymać w nich wszystkie cenne drobiazgi, które nie zgubią się dzięki temu, że będą zamknięte. Poza tym w szufladach możesz trzymać bieliznę. Kolejnym świetnym pomysłem jest przeznaczenie części miejsca w garderobie na pawlacz. Możesz tam trzymać te rzeczy, których nie używasz na co dzień.
art.sponsorowany
Wadą garderoby mojej jest, że czasami jest za mała 😉
Kilka fajnych pomysłów na funkcjonalność, chyba czas pozmieniać kilka rzeczy 🙂