czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaWykończeniaŚciany i podłogiDrewniana podłoga. Jak dobrze ją kupić?

Drewniana podłoga. Jak dobrze ją kupić?

źródło: Chapel Parket

O czym należy pamiętać przy wyborze drewnianej podłogi? Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić jaki gatunek najlepiej spełni nasze oczekiwania, a także który rodzaj wykończenia będzie najbardziej odpowiedni.

Trzeba przy tym pamiętać, że na ogrzewaniu podłogowym nie zaleca się montażu drewna litego.

Gatunek drewna na podłogę

Poszczególne gatunki drewna różnią się m.in. kolorami. Barwa podłogi ma, rzecz jasna, duże znaczenie, ale nie mniej ważnym aspektem jest jej twardość. Czynnik ten należy brać pod uwagę zwłaszcza, gdy drewniana podłoga ma być montowana w często eksploatowanym wnętrzu, takim jak salon. Natężenie ruchu sprawia, że najwłaściwszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie twarde drewno takie jak dąb.

>>> Przeczytaj także: Deski podłogowe – przewodnik po gatunkach drewna

W mniej uczęszczanych pomieszczeniach można zamontować bardziej miękkie gatunki, ale trzeba pamiętać, że taka podłoga będzie znacznie bardziej narażona na uszkodzenia i zarysowania. Twardość nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Jeśli chcemy zamontować drewno w łazience (lub innym wnętrzu o wysokiej wilgotności) musimy zwrócić uwagę na współczynnik skurczu materiału. Im mniejsza jego wartość, tym lepiej, bo oznacza to, że drewno jest bardziej stabilne.

Drewno na ogrzewanie podłogowe

W pomieszczeniu, w którym będzie działało ogrzewanie podłogowe nie zaleca się montażu podłogi wykonanej z litego drewna. Wysoki opór cieplny tego materiału sprawi, że ogrzewanie będzie nieefektywne, a przy tym bardzo drogie. Na „podłogówce” najlepiej sprawdzą się deski warstwowe, które nie hamują w znaczący sposób przepływu ciepła.

Na rynku dostępne są elementy wykonane w materiale warstwowym (poza deskami także kasetony i klepki) różniące się m.in. grubością. O co pytać sprzedawcę i na co zwrócić uwagę? Przed zakupem podłogi warto sprawdzić jaka jest wartość jej oporności  przewodzenia ciepła.  Niemiecka norma DIN 4725 stanowi, że na wodnym ogrzewaniu podłogowym mogą być stosowane materiały, w przypadku których współczynnik ten nie przekracza 0,15 m² K/W.  Na wartość oporu cieplnego wpływa m.in. grubość deski. Nie należy jednak sądzić, że wybór grubszego materiału zawsze będzie błędem.

Sam wybór odpowiedniej podłogi na ogrzewanie to nie wszystko. Niezwykle ważny jest sposób jej montażu i poprzedzający go, konieczny do przeprowadzenia, proces wygrzewania podkładu. Miłośnicy naturalnych, ciepłych posadzek powinni więc zawczasu zainteresować się tematem i zdobyć wszystkie potrzebne informacje. Gdzie ich szukać? Najlepiej u producenta bądź autoryzowanego sprzedawcy.

Sposób wykończenia podłogi

Lakierowane, woskowane czy olejowane? Na to pytanie każdy inwestor musi odpowiedzieć samodzielnie. Lakier tworzy na drewnie nieprzepuszczalną powłokę zabezpieczającą przed ścieraniem i działaniem wody. Pielęgnacja takich podłóg wiąże się jednak z cyklinowaniem i ponownym lakierowaniem całej posadzki. Wosk także chroni drewno przed wilgocią, ale metody tej nie warto stosować w często używanych pomieszczeniach, bo naturalny wosk z czasem może się po prostu wytrzeć. Wreszcie olej, który wnika głęboko w strukturę drewna i je zabezpiecza, a przy tym eksponuje naturalny kolor materiału. Zarysowanie i drobne uszkodzenia można naprawić przy użyciu zwykłej szmatki nasączonej olejem.

Bez względu na rodzaj wykończenia, o każdą drewnianą podłogę trzeba odpowiednio zadbać. Każda podłoga, nawet olejowana, wykonana z twardego dębowego drewna, musi być konserwowana.  W naszej firmie stosujemy olej woskowy wzbogacany o związki krzemu. Zabezpiecza on drewno tak dobrze, że wystarczy je konserwować tylko raz w roku. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie drewniane posadzki wymagają pielęgnacji.

O tym, czy podjęliśmy właściwą decyzję i wybraliśmy odpowiednią podłogę przekonamy się niestety dopiero po kilku latach jej używania. Wtedy będzie można porównać nasze wyobrażenia ze stanem faktycznym. Im więcej uwagi poświęcimy tej kwestii, tym większa szansa, że będziemy usatysfakcjonowani wyborem.

Poprzedni artykułDom na wsi
Następny artykułStare deski, połamane drzwi
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii