wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaBez kategoriiDomowa biblioteka – jak ją zaaranżować?

Domowa biblioteka – jak ją zaaranżować?

Biblioteka w domu to marzenie niemal każdej osoby, która chce pochwalić się pokaźnym księgozbiorem. Jeśli tylko ma się wolne pomieszczenie i lubi się czytać – kącik czytelniczy to idealne rozwiązanie. Jak stworzyć przestrzeń, aby była nie tylko miejscem na książki, ale i stylową aranżacją? Oto kilka porad!

Domowa biblioteka – półki i regały a metraż

Urządzanie domowej biblioteki zależy od powierzchni przestrzeni do zaaranżowania. W osobnym, dużym pomieszczeniu można zdecydować się na wyeksponowanie oddzielnych regałów czy powieszenie specjalnych szafek. Im mniejszy metraż, tym trudniej zmieścić setki woluminów. Wtedy najlepiej sprawdzą się minimalistyczne półki rozmieszczone na całych ścianach.

Wystarczy umieścić deski z naturalnego drewna wokół pokoju, aby książki dało się ustawić we wszystkich dostępnych wnękach. Jeśli urządza się kącik w pomieszczeniu, które służy jako salon lub sypialnia, to można przeszklić tę przestrzeń, aby nieco odgrodzić ją od reszty wnętrza. Do każdego projektu pod względem umiejscowienia książek trzeba podejść indywidualnie.

Jakie meble do biblioteki domowej?

Podstawowe elementy wyposażenia biblioteczki w mieszkaniu to półki na książki. Przy rozrastającym się księgozbiorze sprawdzają się meble modułowe, które da się co jakiś czas powiększać. Poza tym w pomieszczeniu powinny się znaleźć:

  • Sofa i/lub wygodny fotel – to miejsce do czytania, więc musi być komfortowe, bo właśnie na nim spędza się najwięcej czasu. Fotel jest zazwyczaj w każdym pomieszczeniu, a obecność sofy zależy od metrażu wnętrza.
  • Lampa podłogowa – pozwala zapewnić nie tylko odpowiedni nastrój do czytania, ale i właściwe oświetlenie, co zwiększa komfort pochłaniania kolejnych publikacji ulubionych autorów.
  • Stolik – przy siedzisku warto ustawić niewielki stolik czy szafkę nocną, aby móc postawić na niej herbatę czy odłożyć na chwilę książkę w przerwie od czytania. Na takim meblu sprawdzą się także ramki ze zdjęciami i świeczka, które dodadzą wnętrzu kllimatu.

Kącik do czytania – kanapa czy fotel?

Aranżacja domowej biblioteczki to nie lada wyzwanie, ponieważ trzeba zadbać o wiele detali i podjąć sporo decyzji zarówno w kwestiach funkcjonalnych, jak i dekoracyjnych. Jedną z nich jest to, czy chce się korzystać z kanapy, czy z fotela. Pierwszy mebel ma tę zaletę, że da się na nim położyć, a jednocześnie może z niego korzystać kilka osób.

Pojedyncze siedzisko także bywa bardzo wygodne, szczególnie gdy mowa o fotelu z podnóżkiem. Zajmuje on mniej przestrzeni niż sofa, więc pozwala urządzić więcej miejsca na książki i nie wymaga gospodarowania dużego pomieszczenia. Decyzja należy zawsze do każdego mola książkowego, który urządza domową bibliotekę. Musi ustalić swoje priorytety i sprawdzić na projekcie, jaki mebel lepiej wpisze się w aranżację.

Wnętrze domowej biblioteczki – styl przytulny czy industrialny?

Urządzenie domowej biblioteczki wymaga podjęcia decyzji o tym, w jakim stylu ma być pomieszczenie. Warto dopasować go do designu reszty mieszkania czy domu. Aktualnie jednymi z popularniejszych aranżacji są styl skandynawski i industrialny. W pierwszym przypadku mowa o bardziej przytulnym designie, a w drugim o surowym i ciemniejszym.

W biblioteczce skandynawskiej powinny znaleźć się jasne kolory – zarówno na meblach, jak i ścianach czy podłodze. Im więcej elementów drewnianych pomalowanych na biało, tym lepiej. Ciekawą opcją są regały, które w górnej części mają odkryte półki, a w dolnej szafki zamykane na drzwiczki. Da się tam przy okazji schować dokumenty czy mniej okazałe pozycje książkowe.

Pomieszczenie w stylu skandynawskim ma być przytulne, co wymaga odpowiednich dodatków. Warto pomyśleć o grubym kocu narzuconym na miękki fotel lub kanapę. Sprawdzą się również wiszące lampeczki nadające klimatu i dywany. Jeśli któraś ze ścian nie jest w pełni pokryta półkami, to można ozdobić ją jasną tapetą w delikatny, kwiecisty wzór.

Biblioteka w stylu industrialnym musi zawierać metalowo-drewniane regały na cienkich nóżkach. Zazwyczaj sięga się po proste, kanciaste formy, ale ciekawe są również okrągłe, wiszące regały. Jeśli pomieszczenie jest spore, to warto poeksperymentować z kształtami. Ściany w takiej przestrzeni zwykle pokrywa surowy, szary beton. Można pójść również nieco bardziej w loftowy klimat i pokryć je cegłami.

W meblach do siedzenia sprawdzi się skóra w odcieniach brązu, a na podłodze warto umieścić drewniane panele i dywan z celowo wykonanymi przetarciami i odbarwieniami. Lampy czy inne dodatki powinny zawierać elementy metalowe, najlepiej w czarnym kolorze. Warto przeznaczyć domową przestrzeń na biblioteczkę, nawet gdy ma się do dyspozycji mały metraż. Trudno wyobrazić sobie dom bez książek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii