Zakup mieszkania to dla większości osób jedna z najpoważniejszych i największych inwestycji w życiu. Mimo rosnącej zamożności, najchętniej kupujemy te o powierzchni 40-60 mkw., czyli zazwyczaj 2- i 3-pokojowe. Właśnie takie mieszkania oferuje inwestycja Przy Woronicza. Wspólną cechą tych mieszkań jest niewielka kuchnia. Czy to wada? Raczej wynik optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.
Większość z nas ma niewielkie kuchnie lub uważa, że są zbyt małe. Pamiętajmy, że kuchnia to miejsce, gdzie się przede wszystkim gotuje, a pozostałe jej funkcje – np. miejsca spotkań towarzyskich lub jadalni – można zrealizować odpowiednio planując pozostałą przestrzeń. Zanim jednak mała kuchnia stanie się funkcjonalna i ładna, trzeba się trochę postarać, a kluczem do sukcesu jest dobry projekt. Łatwiej będzie uporać się z problemem, jeśli zatrudnimy projektanta wnętrz. Jeśli jednak zabierzemy się do dzieła sami, warto skorzystać z fachowych porad.
Jakie są więc dobre praktyki?
Prostota
Wiele tłumaczy słynne zdanie wybitnego architekta Miesa van der Rohe: mniej znaczy więcej. Im mniej przeładowane wnętrze detalami, kolorami i fakturami, tym lepiej. A właściwie tym więcej zyskujemy przestrzeni. To oczywiście złudzenie optyczne, ale działa.
Zabudowa
Tu nie warto ograniczać się do minimum. Lepiej wykorzystać przestrzeń na efektowne fronty niż otwarte półki. Wrażenie większej przestrzeni robi zabudowa umieszczona na jednej linii utrzymana maksymalnie w dwóch dopełniających się kolorach. W miarę możliwości zredukujmy detale, np. duże widoczne uchwyty do szafek można zastąpić uchwytami wpuszczanymi we fronty lub drzwiczkami typu push to open.
Kompaktowe AGD
W małej kuchni trzeba czasem z czegoś zrezygnować. Niezbędny sprzęt to na pewno lodówka, piekarnik i płyta grzewcza. Zmywarka tak naprawdę spełnia swoje zadanie, gdy w domu mieszka więcej osób niż trzy. Ponadto wybierajmy modele do zabudowy o minimalnej szerokości (np. 45 cm).
Punktowe oświetlenie
Nie namawiamy do rezygnowania z oświetlenia centralnego, ale do uzupełnienia go o dodatkowe punkty, które nie tylko będą funkcjonalne, ale optycznie powiększą kuchnię. Zainwestujmy więc w oświetlenie podszafkowe i umieszczone nad szafkami. Powinno ono podkreślać poziomy układ zabudowy.
Jasne kolory
To najbardziej oczywisty sprzymierzeniec małych wnętrz. Biel i pastele odbijają więcej światła, dlatego też przestrzeń wydaje się większa. Jasna powinna być zabudowa, ściany oraz podłoga. Więcej „oddechu” będzie też w kuchni, gdzie są powierzchnie na wysoki połysk, a więc lakierowane fronty czy szkło na ścianie między szafkami.
Otwarcie na salon
To często najlepsze wyjście przy niedużej kuchni. Takie rozwiązanie nie tylko doświetla małe wnętrze, ale też dodaje metrów kwadratowych salonowi. Najważniejsze jest połączenie obu stref. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na granicy wyspy kuchennej lub stołu.