6 inspiracji na kompozycję kolorów w pokoju dziennym

3
6 inspiracji na kompozycję kolorów w pokoju dziennym

Kolory budują klimat we wnętrzu i wpływają na nasze samopoczucie. Kompozycje kolorystyczne nadają przestrzeni charakter. Jeśli nie są przemyślane, efekt końcowy może różnić się od zamierzonego.  A tego nie chcemy, szczególnie w pokoju dziennym, który jest wizytówką domu. Dlatego, o ile nie masz jeszcze doświadczenia w temacie doboru kolorów, sięgnij po sprawdzone zestawy. Oto 6 inspiracji na kompozycję kolorów w pokoju dziennym.

Wydawałoby  się, że kontrastowe połączenie żółtego z niebieskim jest dyskusyjne, gdy chodzi o przestrzeń reprezentacyjną. Wszystko zależy jednak od odcieni i nasycenia tych kolorów, oraz towarzystwa, w jakim występują. Biel i szarości stanowią świetne tło dla lekko szarego błękitu i jasnego żółtego. Całość daje elegancki, a jednocześnie świeży i oryginalny efekt.

Połączenie żółtawego beżu ze średnim brązem nie budzi raczej kontrowersji, jeśli już, to dotyczą one tego, że beż i brąz to mało oryginalny mariaż kolorystyczny. Wrażenie to zatrze dodatek stalowych elementów, które wprowadzą do bezpiecznego, ciepłego wnętrza trochę nowego ducha i pazura.

Osoby, dla których nawet ze stalowymi dodatkami beże i brązy są passe, chętnie sięgną po szarości i biel. Odpowiednie stopniowanie odcieni koloru szarego sprawi, że monochromatyczne wnętrze nie będzie monotonne. Ciemne, grafitowe elementy dodadzą mu wyrazistości. Zestawione z bielami sprawią, że całość będzie nowoczesna i elegancka, a także po skandynawsku chłodna.

Podobny chłód do wnętrza wprowadzi miks szarości i pastelowego, rozmytego turkusu. Dla równowagi głęboki brąz ciemnego drewna ociepli całość. Efekt końcowy – Skandynawia z przymrużeniem oka.

Ale dość tych chłodów. Po drugiej stronie palety barw znajdują się kolory ciepłe. Zestawienie barwy koralowej z pastelowym różem sprawia, że wnętrze jest świeże, radosne i przyjazne. Żeby nie było jednak zbyt mdło, warto dołożyć tu akcent kontrastowy w postaci ciemnej szarości. Do tego barwne dodatki i nowoczesne wnętrze człowieka cieszącego się życiem gotowe.

Na koniec coś dla odważnych, czyli czerwień. Idealnie komponuje się z szarościami, bielą i czernią. Zestaw bardzo młodzieżowy, męski, loftowy. Dla osób z temperamentem, który czerwień dodatkowo podkręca. I wyraźnie krzyczy ze ścian: „nie boję się eksperymentów”.

Kolory wśród których żyjemy oddziałują na naszą psychikę i fizjologię. Duże znaczenie ma sposób, w jaki je łączymy. Są kolory, które świetnie ze sobą współgrają, inne zestawienia wprowadzają dyskomfort wizualny. Tu łatwo o pomyłkę, gdy nie mamy doświadczenia. Jeśli planujesz malowanie, ale nie czujesz się niepewnie? Nie wahaj się – poproś o pomoc. MAGNAT oferuje cały wachlarz pomocy – od gotowych zestawień, przez pomoc online, do kontaktu z wyspecjalizowanym doradcą włącznie.