piątek, 26 sierpnia, 2022
Strona głównaKuchnia i jadalniaŻółta kuchnia - 8 pomysłów na słoneczną kuchnię

Żółta kuchnia – 8 pomysłów na słoneczną kuchnię

Planujecie odświeżenie kuchni lub stoicie przed koniecznością jej wykończenia? W takim razie może zainteresuje was pełna słońca i energetyczna żółta kuchnia? Zobaczcie kuchnie, w których żółty pojawia się na ścianach, meblach lub jest tylko dodatkiem.

Kolor żółty rozjaśnia, dlatego doskonale sprawdzi się w kuchni, w której mamy ograniczony dostęp do światła dziennego – czyli usytuowanej od strony północnej bądź wschodniej, albo bez okna. Ponadto kolor żółty jest doskonałym tłem dla różnego rodzaju dekoracji, ale równie doskonale sam sprawdza się jako kolor dodatków. Współgra z zieleniami i pomarańczami oraz stanowi idealny kontrast z kolorem czarnym, szarym i niebieskim.

Jeśli chcemy żółty kolor zastosować na ścianach, pamiętajmy o tym, że na dużych powierzchniach bezpieczniej jest stosować pastelowe odcienie tej barwy. Intensywne kolory mogą zbytnio drażnić, dlatego lepiej jeśli pojawiają się w mniejszej ilości – na przykład jako szklana okładzina ściany przy meblach kuchennych, lub wiszące lampy w dość intensywnej barwie.

>>> POLECAMY TAKŻE: Zielone, żółte, niebieskie, czyli kolorowe meble do kuchni

Żółta kuchnia – kolor nie tylko na ścianie

Żółty kolor w kuchni może pojawić się jednak nie tylko na ścianie lub w postaci dodatków. Ciekawie wyglądają fronty mebli kuchennych w tym kolorze. Żółte meble do kuchni zestawione z bielą bądź szarością sprawiają, że kuchnia intrygująco i nowocześnie.

Żółta kuchnia, żółte lampy w kuchni, fot.: Dush Construction

Żółta kuchnia - żółte panele szklane do kuchni, fot.: Ayuko Studio

Żółta kuchnia: jak kolor wpływa na naszą psychikę?

Kolor żółty to barwa ciepła i radosna. Odsuwa zmęczenie i delikatnie pobudza, stymuluje pracę mózgu, poprawia myślenie i pamięć. Specjaliści od barw podkreślają, że kolor żółty jest barwą intelektu, optymizmu, ale oznacza też nadzieję i szczęście. Jednak w dużych ilościach żółty kolor może drażnić, dlatego nie warto go zestawiać z barwami o podobnej intensywności oraz starać się go neutralizować. Dobry przykładem może być duży biały napis na żółtej ścianie, który nie tylko przyciąga uwagę, ale również osłabia moc żółci.

Żółta kuchnia - żółte ściany w kuchni

Żółta kuchnia - żółte ściany w kuchni, fot.: Ohr Dauer Architects

Żółta kuchnia - żółte płytki do kuchni, fot.: Jessica Glyb Photography

Żółta kuchnia - żółte panele do kuchni, fot.: Cine Box Studio

Żółta kuchnia - żółte meble kuchenne, fot.: Don Foote Contracting

RELATED ARTICLES

2 KOMENTARZE

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii