Zapytaj projektanta wnętrz

Kolejna, świeża porcja Waszych pytań i odpowiedzi naszej Ekspertki Pauliny Sobolewskiej ze studia projektowego paulinasobolewska.pl. Jeśli macie pytania związane z aranżacją wnętrz, piszcie na adres: redakcja@mieszkaniezpomyslem.pl.

1) Mam loggię z szybami, więc tym samym z możliwością osłonięcia jej przed deszczem i śniegiem. Myślę o stworzeniu zimowego ogrodu. Proszę o wskazówki – co powinnam wziąć pod uwagę podczas urządzania, z jakich materiałów meble wchodzą w grę i roślinność – jaka się sprawdzi?

Ogród zimowy
pinterest

Ogrody zimowe są mniej wymagające niż ogrody zewnętrzne. Mamy bardzo duży wybór mebli ogrodowych i pomimo izolacji od deszczu i śniegu proponuję wybrać meble przeznaczone do ogrodów, to pomoże również w stworzeniu klimatu o jaki nam chodzi. Typowe meble ogrodowe są odporne na wilgoć, jeżeli wybierzemy elementy tapicerowane, to również będą wykonane z odpowiednich materiałów, nadających się do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności.

Polecam wybranie mebli modułowych, wtedy łatwiej jest nam „wpasować „ mebel w otoczenie. Materiał na podłogę najlepiej jest wybrać spośród dostępnych materiałów tarasowych. Pamiętajmy, aby wybrać podłogę, która w przyszłości nie będzie sprawiała trudności z utrzymaniem jej w czystości.

Roślinność – zakładając, że loggia nie jest pomieszczeniem ogrzewanym, należy dobierać ze względu na ekspozycje słońca. W bardziej nasłonecznionych oranżeriach sprawdzają się gardenie, hibiskusy, zaślazy, kamelie, kaktusy, a także storczyki. Kiedy ogród zimowy jest mniej słoneczny, to poradzą sobie w nim cissusy, bluszcze i kliwie.

Zobacz także  Tapety i fototapety w kuchni - na co zwrócić uwagę?

2) Planujemy z mężem stworzenie łazienki w sypialni. Czym się kierować przy urządzaniu, co zrobić, aby pomieszczenie było spójne. Co jest teraz trendy?

Łazienka w sypialni
pintetest

Łazienka w sypialni. Mamy tu na myśli bardzo odważne rozwiązanie, a mianowicie połączenie dwóch pomieszczeń o bardzo różnych funkcjach. Moją propozycją na takie rozwiązanie jest oddzielenie przeszkleniem części kąpielowej od sypialnianej. Wedy możemy utrzymać wszystko w tych samych tonacjach i dodatkach, ale wyraźnie widzimy zaznaczoną granicę pomiędzy pomieszczeniami.

Obecnie w łazienkach czy pokojach kąpielowych stosujemy materiały do tej pory zarezerwowane dla innych pomieszczeń, np. szkło czy drewno. Szkło pomiędzy pomieszczeniami wyciszy lecącą z prysznica lub wanny wodę, ale nadal sypialnia i łazienka pozostaną ze sobą spójne.


3) Urządzam pokój dla moich bliźniaków – chłopiec i dziewczynka (4 latka). W jaki sposób w jednej przestrzeni stworzyć klimat przyjazny obojgu dzieciom bez konfliktu interesów?

Pokój bliźniaków
pinterest

Mój ulubiony temat – pokój dla dzieci. Urządzenie pokoju dziecięcego wcale nie jest takie oczywiste. Zawsze podczas planowania musimy zastanowić się nad tym, na ile lat przewidujemy wystrój i umeblowanie pokoju. Planując pokój dla czterolatków, warto już teraz wziąć pod uwagę to, gdzie w przyszłości staną biurka czy wstawimy większe łózka itd.

Zobacz także  Nowoczesny apartamentowiec czy może historyczna kamienica?

Jedynym poważnym ograniczeniem jest metraż pokoju. Nie oddzielałabym kolorystycznie stref dzieci, raczej znalazłabym wspólny jasny, pastelowy kolor w połączeniu z np. bielą. Indywidualizm dzieci podkreśliłabym właśnie dodatkami np. postawienie lampek nocnych lub kinkietów spersonalizowanych lub w motywach po jednej stronie wybranych przez chłopca ,po drugiej stronie wybranych przez dziewczynkę.

To samo można zrobić z ozdobami w postaci przepięknych plakatów dziecięcych. Półeczki na oddzielne drobne zabawki również mogą być zgodne z zainteresowaniami dzieci np. dla chłopca półka w kształcie auta ,czy garażu a  dla dziewczynki np. w kształcie domku dla lalek. W przypadku bliźniąt mamy nieco ułatwioną sprawę, ponieważ pomimo różnych zainteresowań dzieci są w tym samym wieku ,tak więc łatwiej jest wydzielić strefę wspólnej zabawy.

4) Mam małą kuchnię bez okna. Co zrobić, aby dodać jej nieco światła? Mam halogeny, a co z dodatkami etc.?

pinterest
pinterest

W oddzielnych małych kuchniach najlepiej, aby nie było drzwi, dzięki temu wpadnie więcej światła i zrobi się nieco luźniej. Zapachy kuchenne i tak przedostają się na całe mieszkanie, to raczej kwestia dobrej wentylacji. Jeżeli kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, to warto przy większym remoncie pomyśleć o otwarciu jej, ale niekoniecznie zrobieniu typowego aneksu kuchennego, tym bardziej, że w budownictwie deweloperskim zauważa się powrót do oddzielnych kuchni.

Zobacz także  Urządzamy sypialnię - okiem eksperta

Można wstawić szybę lub półki z prześwitami oddzielające kuchnię od salonu – rozwiązań jest wiele. Również ściany w kuchni powinny być jasne, odbijające światło-może to być np. lacobel czy lustro z wieloma punktami świetlnymi. Polecam również wymianę żarówek na żarówki światła dziennego.

5) Jesteśmy młodym małżeństwem. Mieszkamy w kawalerce – pokój z oddzielną kuchnią i łazienką. Niebawem przyjdzie na świat nasza Córka. Jak zorganizować przestrzeń, aby wydzielić strefę dla dziecka?

Kącik malucha w sypialni rodziców
mat. prasowe

Najlepiej podesłać mi rzuty mieszkania. Jeżeli planują państwo większy remont, to można zastanowić się, czy z kuchni można zrobić oddzielny pokój, a w większym pokoju aneks kuchenny. Gruntowne przebudowy kawalerek wychodzą naprawdę efektownie i zaskakują właścicieli możliwością rozwiązań.

Jeżeli ma być to drobna zmiana, to można do sufitu przykręcić karnisz i zawiesić na nim zasłonkę, za którą powstanie strefa dziecka lub oddzielić tę strefę np. szafą, która z jednej strony będzie w części dziecka, a z drugiej częścią salonu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here